Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

8 ώρες πριν, arisermpo said:

Καλημέρα. Σε πελάτη μου με ίδια κεφάλαια και EUROBANK, μου ζήτησαν να εκτυπώσω και να τους πάει ο πελάτης στο υποκατάστημα την "ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΣΗ ΕΞΟΦΛΗΣΗΣ ΔΑΠΑΝΩΝ" που υπάρχει στη "Συνοπτική Εικόνα" της αίτησης, ώστε να κάνουν τα εμβάσματα σε προμηθευτές - αναδόχους που έχουν λογαριασμούς άλλων τραπεζών.

Τα χρήματα είχαν μπει εδω κ ένα μήνα και τα είχαν δεσμευμένα.

Ακριβώς το ίδιο και σε εμένα, μακράν η χειρότερη τράπεζα η Eurobank. Όχι μόνο καθυστέρησε σχεδόν 2 μήνες την εκταμίευση, ήθελε φυσική παρουσία του ωφελούμενου για την υπογραφή της εξόφλησης, κάτι μουρμούρισε ότι όλοι οι εμπλεκόμενοι πρέπει να ανοίξουμε λογαρισμούς στη τράπεζά τους για να μπούνε τα χρήματα (όπου μετά από ολιγόλεπτο γέλιο έπεσε κράξιμο και το πήραν πίσω) και εν τέλει χρέωσε γύρω στα 30 ευρώ ως έξοδα εμβασμάτων στον ωφελούμενο.

Για γέλια είναι..

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, yian said:

Ακριβώς το ίδιο και σε εμένα, μακράν η χειρότερη τράπεζα η Eurobank. Όχι μόνο καθυστέρησε σχεδόν 2 μήνες την εκταμίευση, ήθελε φυσική παρουσία του ωφελούμενου για την υπογραφή της εξόφλησης, κάτι μουρμούρισε ότι όλοι οι εμπλεκόμενοι πρέπει να ανοίξουμε λογαρισμούς στη τράπεζά τους για να μπούνε τα χρήματα (όπου μετά από ολιγόλεπτο γέλιο έπεσε κράξιμο και το πήραν πίσω) και εν τέλει χρέωσε γύρω στα 30 ευρώ ως έξοδα εμβασμάτων στον ωφελούμενο.

Για γέλια είναι..

Με alphabank τι γίνεται γνωρίζει κανένας από πρώτο χερι? Σε επικοινωνία με την τράπεζα μου είπαν ότι δεν καλούν τον οφειλουμενο ούτε για να υπογράψει ούτε τπτ απλά πιστώνουν κατευθείαν τα χρήματα αυτά τα κάνει η Πειραιώς μου είπαν! Σε ολοκληρωμενη αίτηση  από 5 Σεπτέμβρη πήγε στο 9α σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάθει ΣΟΚ ! Βγήκαν παρατηρήσεις, τις ανέβασα και την επόμενη ημέρα ολοκληρώθηκε ο έλεγχος και προχωράει προς εκταμίευση ! 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αρχικός επιλέξιμος προϋπολογιμός αμοιβές ΠΕΑ 500€ και τελικό επιλέξιμο κόστος 350€ (περίπου). Οι αμοιβές για ΕΕΜΚ-σύμβουλο δεν έχουν πειραχτεί (ευτυχώς). Το κτίριο δεν έχει  αλλάξει....από φάση σε φάση (εκτός από τις εργασίες για το εξοικονομώ)...
Τι είναι αυτό πάλι; τελειώσανε τα κεφάλαια για τα ΠΕΑ;

Edited by jedi.Yannis
Link to comment
Share on other sites

Το έχω ανεβάσει. Απλά μου κάνει εντύπωση σε 6 εξοικονομώ που έχω κλείσει, μόνο σε ένα είχε διαφορά ο αρχικός επιλέξιμος προϋπολογισμός από τον τελικό. Η επιφάνεια του κτιρίου ήταν γνωστή στο σύστημα από το 1ο ΠΕΑ υποθέτω, εκτός αν πρόκειται για άλλο ένα "μπαγκ" του συστήματος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Έχω μία αίτηση με την χρήση δανείου και τώρα είναι στην κατάσταση Υλοποίησης (έχουν δοθεί οι προκαταβολές)

Αρχικά θέλω να προσθέσω έναν επιπλέον προμηθευτή (χωρίς να πάρει προκαταβολή) καθώς και να αλλάξω το IBAN ενός προμηθευτή που έχει πάρει προκαταβολή.

Πάτησα λοιπόν την αλλαγή προμηθευτών και με μετέφερε στο προηγούμενο στάδιο. Άλλαξα το IBAN του προμηθευτή και πρόσθεσα και τον καινούριο με προκαταβολή 0,00€ (τα ποσά στους υπόλοιπους τα άφησα όπως ήταν και όπως έχουν δοθεί).

Τα βήματα αυτά αναφέρονται και στο τεχνικό παράρτημα όπως και στις συχνές ερωτήσεις.

 

Το ερώτημα είναι ότι τώρα αν πατήσω ΕΠΟΜΕΝΟ κατά τον έλεγχο στοιχείων θα γίνει πάλι έλεγχος από την τράπεζα για τις προκαταβολές δανείου;

Ο λόγος που ρωτάω είναι ότι ημερομηνία λήξης του προγράμματος είναι 1/11/19 (αύριο). Θα με αφήσει να κάνω την ολοκλήρωση των παρεμβάσεων, να καταχωρήσω παραστατικά ΠΕΑ κτλ ή θα έχω κάποιο πρόβλημα?

Επίσης όταν αναφέρεται ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΛΗΞΗΣ αφορά τα παραστατικά και το ΠΕΑ ή και την υποβολή του αιτήματος πληρωμής στο σύστημα?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Θα έχεις πρόβλημα. Πρέπει να κάνεις υποβολή μέχρι την λήξη της προθεσμίας. Δεν χρειάζεται να στείλεις την αίτηση στην τράπεζα ξανά. Κάνε υποβολή για έλεγχο κ πιστοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, kantenos said:

Θα έχεις πρόβλημα. Πρέπει να κάνεις υποβολή μέχρι την λήξη της προθεσμίας. Δεν χρειάζεται να στείλεις την αίτηση στην τράπεζα ξανά. Κάνε υποβολή για έλεγχο κ πιστοποίηση.

Καλημέρα.

Αυτή την στιγμή είμαι στην κατάσταση «07.δ Αίτηση σε τροποποίηση στοιχείων προμηθευτών/προκαταβολών»

Τα χαρτιά είναι όλα έτοιμα να το κάνω σήμερα. Η απορία μου είναι ότι όταν κάνω έλεγχο στοιχείων για να προχωρήσω στο επόμενο βήμα μου βγάζει το μήνυμα των προκαταβολών. Να αφήσω τα νούμερα όπως ήταν (δηλαδή τα ποσά που έχουν ήδη δοθεί) ή να βάλω μηδενικά? 

 

Φοβάμαι μήπως η τράπεζα παέι να κάνει πάλι έλεγχο για προκαταβολές

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.