Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

41 λεπτά πριν, nick_61 said:

Σύμφωνα με το δεύτερο εδάφιο της παρ. 7.4 σελ.55 του οδηγού, οι τράπεζες πρέπει να κάνουν τις πληρωμές το αργότερο εντός μιας εβδομάδας από την καταβολή σ'αυτές των χρημάτων από το ΕΤΕΑΝ.

Σύμφωνα με την εμπειρία την δική μου η μόνη τράπεζα που ανταποκρίνεται πλήρως σε αυτό το όρο είναι η Πειραιώς (2-7 ημέρες). Έπειτα έρχεται η ΕΤΕ με κατά 80 % τήρηση του ορίου των 7 ημερών και σε κάποιες περιπτώσεις πέραν αυτού, με δικαιολογίες του τύπου "εργάσιμες ημέρες κλπ". H Alpha σχεδόν πάντα πάνω από 7 ημέρες, ενώ η Eurobank άστα να πάνε...προκλητική και με απαιτήσεις.

Στον τελευταίο μου πελάτη δόθηκε η εντολή στην τράπεζα (Πειραιώς) την 25/11/2019 και εκταμιεύθηκαν τα χρήματα 30/11/2019. 

Θα συμφωνήσω για την Πειραιώς. Στις δικές μας περιπτώσεις η πιο αργή είναι η ΕΤΕ (πάντα για τελική εκταμίευση - όχι προκαταβολές από δάνειο).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα !

Με τις δανειοδοτησεις τι γίνεται ? Γιατί 3 στα 3 που μου έχουν έρθει απαντήσεις μέχρι τώρα ήταν απορριπτικες από τις τράπεζες ... 

Στον 1ο και 2ο ωφελουμενο που υπέβαλλαν αίτηση  και ήταν ελεύθεροι επαγγελματίες  και το εισόδημα ηταν 15000 - 20000 (σταθερό κατά τα 3 τελευταία έτη) οι αιτήσεις απορρίφθηκαν   .. επίσης να σημειωθεί ότι δεν είχαν αλλά χρέη  ...

Στον 3ο ωφελουμενο που η φορολογική δήλωση ήταν κοινή (γυναίκα με μόνιμη δουλειά κατά τα τέλευταια 20 χρονια και άντρας συνταξιουχος) πίστευα ότι θα εγκριθεί σίγουρα και πάλι απόρριψη ήρθε 

Με τι κριτήρια ελέγχουν τέλος πάντων? Ο μέσος όρος των δανειων ήταν 5 έως 7 χιλιάδες δηλαδή δεν ήταν υπερβολικά μεγάλα ποσά 

Καναμε τόσο αγώνα να βάλουμε τους φακελλους μέσα και στο τέλος θα υπαναχωρουν γιατί δε δανειοδοτουνται ο κόσμος ...

 

Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, MAR_PAX said:

Καλησπέρα !

Με τις δανειοδοτησεις τι γίνεται ? Γιατί 3 στα 3 που μου έχουν έρθει απαντήσεις μέχρι τώρα ήταν απορριπτικες από τις τράπεζες ... 

Στον 1ο και 2ο ωφελουμενο που υπέβαλλαν αίτηση  και ήταν ελεύθεροι επαγγελματίες  και το εισόδημα ηταν 15000 - 20000 (σταθερό κατά τα 3 τελευταία έτη) οι αιτήσεις απορρίφθηκαν   .. επίσης να σημειωθεί ότι δεν είχαν αλλά χρέη  ...

Στον 3ο ωφελουμενο που η φορολογική δήλωση ήταν κοινή (γυναίκα με μόνιμη δουλειά κατά τα τέλευταια 20 χρονια και άντρας συνταξιουχος) πίστευα ότι θα εγκριθεί σίγουρα και πάλι απόρριψη ήρθε 

Με τι κριτήρια ελέγχουν τέλος πάντων? Ο μέσος όρος των δανειων ήταν 5 έως 7 χιλιάδες δηλαδή δεν ήταν υπερβολικά μεγάλα ποσά 

Καναμε τόσο αγώνα να βάλουμε τους φακελλους μέσα και στο τέλος θα υπαναχωρουν γιατί δε δανειοδοτουνται ο κόσμος ...

 

Υπάρχει λύση και γι αυτούς.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 8/10/2019 at 10:44 ΠΜ, arisermpo said:

Καλημέρα. Σε πελάτη μου με ίδια κεφάλαια και EUROBANK, μου ζήτησαν να εκτυπώσω και να τους πάει ο πελάτης στο υποκατάστημα την "ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΣΗ ΕΞΟΦΛΗΣΗΣ ΔΑΠΑΝΩΝ" που υπάρχει στη "Συνοπτική Εικόνα" της αίτησης, ώστε να κάνουν τα εμβάσματα σε προμηθευτές - αναδόχους που έχουν λογαριασμούς άλλων τραπεζών.

Τα χρήματα είχαν μπει εδω κ ένα μήνα και τα είχαν δεσμευμένα.

Συνάδελφε μετά από 20 μέρες που είναι δεσμευμένα τα χρηματα της εκταμίευσης στον λογ/σμό του ωφελούμενου  με ίδια κεφάλαια στην Eurobank και αλλεπάλληλα τηλέφωνα στα κεντρικά όπου με ενημερώνουν οτι δεν χρειαζεται κάποια ενέργεια  ... τελικά πήγα στο κατάστημα όπου η αγενής υπέυθυνη για τις εκταμιεύσεις μου ζητούσε έντυπο Β24 του προγραμματος συμπληρωμένο.

Την ρωτούσα λεπτομέρειες για να καταλάβω για πιο έντυπο μιλάει... αλλά δεν ήθελε να απαντήσει...!! Δεν ξέρω έλεγε , μας το φέρνουν έτοιμο !🙄

Να υποθέσω οτι εννοεί την εξουσιοδότηση εξόφλησης δαπανών που αναφέρεις και εσύ παραπάνω? Κατάφερες με αυτό να ολοκληρώσεις?

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς με την Eurobank συνέβη και σε δική μου περίπτωση και ζητούσαν εκτύπωση της εξουσιοδότησης από το σύστημα με γνήσιο υπογραφής του ωφελουμενου για να αποδεσμεύσουν τα χρήματα και να πληρωθούν οι προμηθευτές!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπερα παιδιά υπάρχει εικόνα για την καταβολή εκταμιεύσεων είμαι στο στάδιο 9 και φτάνω το δίμηνο με δάνειο από τι έχω ακούσει τελευταία το προγραμμα προχωράει γρήγορα και τα λεφτά μπαίνουν σχετικά στο δίμηνο πάνω..

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, Hlias Seferidis said:

Καλησπερα παιδιά υπάρχει εικόνα για την καταβολή εκταμιεύσεων είμαι στο στάδιο 9 και φτάνω το δίμηνο με δάνειο από τι έχω ακούσει τελευταία το προγραμμα προχωράει γρήγορα και τα λεφτά μπαίνουν σχετικά στο δίμηνο πάνω..

Έχεις μπει να κάνεις αποδοχή για την πιστοποίηση για να σε προχωρήσει παρακάτω ;

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, nick_61 said:

Έχεις μπει να κάνεις αποδοχή για την πιστοποίηση για να σε προχωρήσει παρακάτω ;

Ναι έχουμε κάνει αποδοχή και έχει έρθει μαιλ για την επιτυχή ελενχο και ότι θα προχωρήσουν στην τελική εκταμίευση των ωφελημάτων 

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, Hlias Seferidis said:

Ναι έχουμε κάνει αποδοχή και έχει έρθει μαιλ για την επιτυχή ελενχο και ότι θα προχωρήσουν στην τελική εκταμίευση των ωφελημάτων 

 

C53C7F64-B879-49DB-81A1-0480FAC0689E.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.