Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

Σε ποια κατάσταση από τις παρακάτω βρίσκεται η αίτηση;

09. Αίτηση προς τελική εκταμίευση - επιτυχής έλεγχος παραστατικών και λοιπών δικαιολογητικών
09. Πιστοποιημένη αίτηση προς τελική εκταμίευση

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, Hlias Seferidis said:

 

 

Μετά από αυτό το e-mail πρέπει να μπεις στο σύστημα ως ωφελούμενος και να ακολουθήσεις τις οδηγίες, κάνοντας αποδοχή για την εκταμίευση των χρημάτων στους προμηθευτές. Αυτό το έχεις κάνει ;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Η Πειραιώς δεσμεύει τα χρήματα των ενεργειακών πιστοποιητικών προς τους ωφελούμενους. Δήθεν λέει ότι κάποιο παλιό χρέος υπάρχει στην τράπεζα γι' αυτό δεσμεύονται τα χρήματα. Τελικά μετά από πολλές οχλήσεις τα αποδεσμεύει αφού ανακαλύπτει ότι έγινε λάθος. Έχει συμβεί σε πολλούς πελάτες μου αλλά και στο δικό μου εξοικονομώ (για το σπίτι μου).

Τώρα σε ένα πελάτη μου έχει δεσμευμένα τα χρήματα των προμηθευτών στο λογαριασμό του ωφελούμενου (πελάτη μου) και επειδή ο ωφελούμενος βρίσκεται στο εξωτερικό και θα ρθει σε 6 μήνες μου λεέι οτι οταν έρθει στην τράπεζα να υπογράψει εξουσιοδότηση τότε θα τα αποδεσμεύσει προς τους προμηθευτές. Εως τότε θα τα κρατήσει δεσμευμένα στο λογαριασμό του ωφελούμενου. Αυτό προφανώς συμβαίνει επειδή οι προμηθευτές έχουν λογαριασμούς σε άλλη τράπεζα και προφανώς βολεύεται να κρατάει 7.000 ευρώ σε λογαριασμό Πειραιώς και μάλιστα δεσμευμένα.

Η εξουσιοδότηση όμως σύμφωνα με τον οδηγό είναι ηλεκτρονική κι έχει σταλεί ήδη στην Πειραιώς. 

Αύριο θα πάω και θα γίνει της τρελής γιατί με νευρίασε η υπάλληλος κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχετε κάποια άποψη (για τώρα πρόσφατα μιλώντας) όσον αφορά το πόσο χρόνο κάνουν για τον έλεγχο ώστε να στείλουν την αίτηση σε κατάσταση 9 προς τελική εκταμίευση? 10 μέρες από τότε που ανέβασα τα πάντα μου κάνανε έλεγχο και βγάλανε παρατήρηση να αλλάξω μια υπεύθυνη δήλωση.. από τότε (26/10) περάσαν 2 βδομάδες και δεν έχουν ελέγξει αυτή τη μία δήλωση.. Γενικά όποτε μου έβγαζαν τέτοια μικρή παρατήρηση μέσα σε μια δυο μέρες την έστελναν προς εκταμίευση

Link to comment
Share on other sites

@nikoskourtis καλημέρα! Ελπίζω να έχεις λύσει το πρόβλημα με την Πειραιώς. Απλά αν όχι, ενδεχομένως να σε βοηθήσει αν κατεβάσεις από την πλατφόρμα το έντυπο εξουσιοδότησης προς την τράπεζα και τους το πας. Έχεις όλα τα δίκια αλλά αν δεν έβγαλες άκρη, δείξτους και αυτό ...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχω ανεβάσει όλα τα δικαιολογητικά και μου έβγαλαν ως παρατήρηση να ανεβάσω τα δελτία αποστολής. Ποτέ δεν έχω ανεβάσει δ/α και προχώρησαν κανονικά οι αιτήσεις. Επίσης ούτε από τον οδηγό προκύπτει σχετική απαίτηση. Έχει τύχει σε κανέναν; να στείλω mail ;

Να πω οτι ο έλεγχος έγινε σε 1 εργάσιμη!!

Edited by cve20126
Link to comment
Share on other sites

Όχι όλα είναι πριν, το σκέφτηκα και εγώ αυτό γιατί είναι η μόνη περίπτωση που χρειάζονται τα δελτία αποστολής. Τους έστειλα mail και προχώρησα πάλι προς έλεγχο. Θα ενημερώσω όταν έχω νέα. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.