Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

Κάτι έχει αλλάξει με τους αξιολογητές, δείτε παρατήρηση σε άλλη αίτηση

 

 

  • Παρακαλούμε αναρτήστε δελτίο αποστολής του προμηθευτή XXXXX. Παρακαλούμε αναρτήστε καταστατικό της εταιρείας XXXX, ώστε να ελεγχθεί το ασυμβίβαστο με τον Β ΠΕΑ.

 

Τι άλλο θα ζήσουμε!!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα. Έχω το έξης θέμα. Υπάρχει αρνητικό αποτέλεσμα για την εκταμίευση. Πέραν του καταστατικού που μου ζητά για δύο προμηθευτές, επειδή δεν προκύπτουν μου γράφει τα 99 τ.μ. που έχω ως επιφάνεια, από την άδεια (άδεια του 74 αναφέρει μόνο τη συνολική επιφάνεια 272 τ.μ. κ των τριών ορόφων), μου ζητά άλλο έγγραφο π.χ. συμβόλαιο μου αναφέρει, παρότι έχω ανεβάσει ΕΝΦΙΑ ή κ ΔΕΗ όπου φαίνονται τα 99 τ.μ. Το θέμα είναι ότι στο συμβόλαιο αναφέρει ότι είναι 99.54 τ.μ. το σπίτι. Θα έχω πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Θοδωρής1986 said:

Καλημέρα. Έχω το έξης θέμα. Υπάρχει αρνητικό αποτέλεσμα για την εκταμίευση. Πέραν του καταστατικού που μου ζητά για δύο προμηθευτές, επειδή δεν προκύπτουν μου γράφει τα 99 τ.μ. που έχω ως επιφάνεια, από την άδεια (άδεια του 74 αναφέρει μόνο τη συνολική επιφάνεια 272 τ.μ. κ των τριών ορόφων), μου ζητά άλλο έγγραφο π.χ. συμβόλαιο μου αναφέρει, παρότι έχω ανεβάσει ΕΝΦΙΑ ή κ ΔΕΗ όπου φαίνονται τα 99 τ.μ. Το θέμα είναι ότι στο συμβόλαιο αναφέρει ότι είναι 99.54 τ.μ. το σπίτι. Θα έχω πρόβλημα;

OXI

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα

η εταιρεία μας είναι η ανάδοχος σε ένα έργο με δύο προμηθευτές (ένας για τη μόνωση και ένας για τα κουφώματα). Ο ελεγκτής μου ζητάει να καταχωρήσω τον προμηθευτή για τη μόνωση στο σύστημα και εμείς σαν εταιρεία να συμπληρώσουμε την υπ. δήλωση προμηθευτή-αναδόχου. Επιπλέον μου ζητάει να ανεβάσω τα παραστατικά που κόπηκαν από την εταιρεία προς τον ωφελούμενο, με την δικαιολογία ότι απευθύνονται σε άλλον ωφελούμενο.

Ανέβασα έγγραφο όπου εξηγώ πως είμαστε οι ανάδοχοι του έργου, ξανά ανέβασα τα παραστατικά και σήμερα μου έστειλαν ξανά την ίδια ακριβώς παρατήρηση.

Με τι κριτήρια προσλαμβάνουν τους αξιολογητές; Τους κάνουν άραγε κάποια ενημέρωση;  

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι, όπως είδα και παραπάνω οι αξιολογητές ζητάνε περίεργα πράματα. Εμένα μου βγάλανε χτες ένα κατεβατό και μέσα στα άλλα ήταν και υπέυθυνες δηλώσεις για τις τέντες και για τον ηλιακό όπου ο προμηθευτής να αναφέρει τεχνικά χαρακτηριστικά, γενικά!! Εννοείται έχω ανεβάσει τα πάντα από πιστοποιητικά με τεχν. χαρακτ κλπ και με τις κλασικές υπ. δηλώσεις των προμηθευτών.  Τα έδειξα και στου προμηθευτές αυτά που μου ζητάνε και μου λένε πρώτη φορά ζητάνε κάτι τέτοιο και δεν ξέρουν τι να γράψουν ειδικά ο τεντάς..

Έχω αντιμετωπίσει παρόμοιο θέμα μία φορά που μου ζητούσαν β.α. κλιματιστικών όπου και μου τους στείλανε σε υπεύθυνη δήλωση και έγινε η εκταμίευση.

Αλλά τώρα τι έχει γίνει? Του έτυχε κανενός κάτι παρόμοιο πρόσφατα? Μπορώ να πάρω κάπου τηλέφωνο και να ζητήσω διευκρινίσεις?

Μου ζητάνε επίσης να ξανανεβάσω το έντυπο παρεμβάσεων το ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ ΙΙΙ το αρχικό με σωστά στοιχεία χωρίς να διευκρινίζουν τι λάθος έχει, το έχω τσεκάρει 10 φορές και δε βρίσκω κάτι, πέραν του ότι το έντυπο το ΙΙΙ προφανώς δεν συμφωνεί 100% σε ποσότητες και τιμές με το τελικό το ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ VI.

Ένα παραστατικό (απόδειξη λιανικής) δεν αναφέρει επάγγελμα στα στοιχεία πελάτη (δηλ ιδιώτης) και ζητάνε υπ. δηλ. από τον ωφελούμενο για το επάγγελμά του!!!

On 8/3/2021 at 8:41 ΠΜ, Chrysa Mp said:

Καλημέρα

η εταιρεία μας είναι η ανάδοχος σε ένα έργο με δύο προμηθευτές (ένας για τη μόνωση και ένας για τα κουφώματα). Ο ελεγκτής μου ζητάει να καταχωρήσω τον προμηθευτή για τη μόνωση στο σύστημα και εμείς σαν εταιρεία να συμπληρώσουμε την υπ. δήλωση προμηθευτή-αναδόχου. Επιπλέον μου ζητάει να ανεβάσω τα παραστατικά που κόπηκαν από την εταιρεία προς τον ωφελούμενο, με την δικαιολογία ότι απευθύνονται σε άλλον ωφελούμενο.

Ανέβασα έγγραφο όπου εξηγώ πως είμαστε οι ανάδοχοι του έργου, ξανά ανέβασα τα παραστατικά και σήμερα μου έστειλαν ξανά την ίδια ακριβώς παρατήρηση.

Με τι κριτήρια προσλαμβάνουν τους αξιολογητές; Τους κάνουν άραγε κάποια ενημέρωση;  

Γι αυτό που αναφέρει ο συνάδελφος εδώ σε αντίστοιχη περίπτωση ο προμηθευτής έκοψε τα παραστατικά απ ευθείας στον ωφελούμενο και όχι στον ανάδοχο, αλλά δε γνωρίζω αν είναι απαιτούμενο γενικά.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

τηλεφωνήστε στο helpdesk και αναφέρετε το πρόβλημά σας.

Στο δικό μου θέμα αφότου μίλησα με το helpdesk και έλεγξαν τα δικαιολογητικά, στείλανε μήνυμα στον ελεγκτή και δέχτηκε (ή μάλλον είδε με προσοχή τα δικαιολογητικά που είχα ανεβάσει). Το μόνο πρόβλημα που παραμένει είναι να ζητάει την υπ. δήλωση προμηθευτή/ αναδόχου, αντί την υπ. δήλωση αναδόχου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σε πόσους έχει συμβεί κάθε φορά να ζητάνε και διαφορετικές εκκρεμότητες? Δεν πάει άλλο αυτή η κατάσταση. Δηλαδή έχουν περάσει 2 μήνες και μου ζητάνε 3η φορά διαφορετικά πράγματα....

Link to comment
Share on other sites

On 29/3/2021 at 11:03 ΜΜ, Chrysa Mp said:

τηλεφωνήστε στο helpdesk και αναφέρετε το πρόβλημά σας.

Στο δικό μου θέμα αφότου μίλησα με το helpdesk και έλεγξαν τα δικαιολογητικά, στείλανε μήνυμα στον ελεγκτή και δέχτηκε (ή μάλλον είδε με προσοχή τα δικαιολογητικά που είχα ανεβάσει). Το μόνο πρόβλημα που παραμένει είναι να ζητάει την υπ. δήλωση προμηθευτή/ αναδόχου, αντί την υπ. δήλωση αναδόχου.

Στείλανε μνμ οι ίδιοι στον ελεγκτή? γιατί εμένα μου είπανε να στειλω μεηλ να επικοινωνήσει ο ίδιος μαζι μου αλλά δεν έγινε ποτε και εστειλα 2 φορές..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η κατάσταση με τους ελεγκτές έχει ξεφύγει πλέον, ζητάνε οτι να'ναι και αφού τα ανεβάζεις ζητάνε και άλλα! Προφανώς χρήματα τέλος και προσπαθούν με δικαιολογίες να τρενάρουν τις πληρωμές. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.