Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Ας πουμε οτι γινεται η υπαγωγη του εργου στο προγραμμα και πρεπει να προχωρησει το εργο 

και ο Ωφελούμενος ας πουμε με 60% πρεπει να καταθεσει το 40% σε λογαριασμο του στην τραπεζα και η τραπεζα μεσο προγράμματός μετα να το επιμερίσει αναλογα στους αναδόχους και προμηθευτές ;;; 

οποτε μπαινουν τα λεφτα στους αναδοχους και προχαρανε τα εργα ..

1. αν ενας αναδοχος δεν προχωρησει το εργο, λογικα βγαινεις εκτος προγραμματος αρα ολοι οι αλλοι χανουν τα χρηματα τους και πρεπει να κινηθουν δικαστικα για να τα παρουν .. ποιος εχει την ευθύνη ;

2. αν ο ενεργειακος επιθεωρητης Β διαπιστωσει λαθη και βγαλει ΠΕΑ που δεν ικανοποιει το προγραμμα ποιος εχει την ευθυνη ;;

 

ολα αυτα και αλλες τετοιες σκεψεις ειχα και στο πρωτο εξοικονομο αλλα ευτυχως τελειωσαν ολα καλα δεν ειχα προβλέψει ομως δικλίδες ασφαλείας με καποιο τροπο να κατοχειρωθω απεναντι απο των ωφελουμενο ομως .. 

γιατι απλα αυτος μπορει να πει οτι δεν φταιω εγω και να ρηξει την ευθυνη αλλου  

 

υπαρχει κανεις που εχει κατι σαν σκέψη ; μπορει να μου διαφευγει και κατι .... αλλα ειδικα τωρα με λογαριασμους να δεσμευονται με κατασχεσεις κτλ δεν ξερεις απο που θα σου ερθει ...

Edited by george68
Link to comment
Share on other sites

πριν απο ολα τα αλλα .... τα χρηματα στους αναδοχους της πρωτης φασης θα μπουν στους λογαριασμους τους απο λογαριασμο του προγραμματος ή απο λογαριασμο του ωφελουμενου ; 

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Υπάρχει εικόνα για τον χρόνο ελέγχου/ εκταμίευσης σε προμηθευτές και αναδόχους;

Ξαφνικά μερικοί θυμήθηκαν (αφού μου είχαν πει εντάξυ αρχικά) το παλιό εξοικονομώ και τους 12 μήνες αναμονής και φεύγουν 1 μήνα πριν λήξει η προθεσμία επιλογής τους.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχω καταχωρήσει τους προμηθευτές από 24/8/2018. Στο πρόγραμμα λέει ότι καταβάλλονται άμεσα οι προκαταβολές. Ακόμα τίποτα, και δυστυχώς δεν μπορώ να ξεκινήσω υλοποίηση γιατί (απόλυτα φυσιολογικό) κανένας προμηθευτής δεν πρόκειται να ξεκινήσει χωρίς να πάρει κάποιο ποσό ως προκαταβολή.

Έχει ενημερωθεί κάποιος για το πότε περίπου θα μπουν οι προκαταβολές?

Link to comment
Share on other sites

Εχθές μπήκαν οι πρώτες 2. Πέντε μέρες πριν τους είχε έρθει μήνυμα που έλεγε πως τα χρήματα πιστώθηκαν από τον δικαιούχο (ΕΤΕΑΝ) στις τράπεζες.

  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

Αν και είναι άσχετο το ποια τράπεζα είναι, καθώς οι εντολές έρχονται από το ΕΤΕΑΝ, μιλάμε για Εθνική και Συνεταιριστική Ηπείρου

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου ήρθε email και σε τρίτο πελάτη μου πως μπήκαν χρήματα στην τράπεζα από το ΕΤΕΑΝ και μένει η τράπεζα να τα βάλει στους προμηθευτές (έχει 7 μέρες σύμφωνα με τον οδηγό του προγράμματος)
 

Γράφει το μήνυμα
Θέμα: "Ημερομηνία αποστολής εντολής καταβολής προκαταβολών στην Τράπεζα"
Περιεχόμενο: "Σας ενημερώνουμε ότι στις δόθηκε εντολή στο χρηματοπιστωτικό οργανισμό για καταβολή των προκαταβολών στους αναδόχους / προμηθευτές που έχετε δηλώσει.open?upn=8gu-2BM4OLCkjjuAS6S9WyLqXoDJJrW"

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Έχει υποβάλει κανείς ότι τελείωσαν οι εργασίες; Για να έχουμε εικόνα για χρόνους τελικής εκταμίευσης; Από ότι διαβάζω είναι ο χρόνος του ελέγχου + 5-7 μέρες, λογικά. Αλλά πόσο χρόνο κάνουν να ελέγξουν;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.