Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

6 ώρες πριν, alex7z said:

Καλημέρα.

Αυτή την στιγμή είμαι στην κατάσταση «07.δ Αίτηση σε τροποποίηση στοιχείων προμηθευτών/προκαταβολών»

Τα χαρτιά είναι όλα έτοιμα να το κάνω σήμερα. Η απορία μου είναι ότι όταν κάνω έλεγχο στοιχείων για να προχωρήσω στο επόμενο βήμα μου βγάζει το μήνυμα των προκαταβολών. Να αφήσω τα νούμερα όπως ήταν (δηλαδή τα ποσά που έχουν ήδη δοθεί) ή να βάλω μηδενικά? 

 

Φοβάμαι μήπως η τράπεζα παέι να κάνει πάλι έλεγχο για προκαταβολές

Δεν έχουν πάρει προκαταβολές όλοι οι προμηθευτές; Εσείς αλλάξατε μόνο τον IBAN  του ίδιου προμηθευτή ή αλλάξατε εντελώς προμηθευτή;

Edited by dryianni
Ορθογραφία
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Συνάδελφοι,

είμαι σε κατάσταση 9α  δηλ. δόθηκε εντολή στην τράπεζα εδώ και δεκα μέρες (ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ ΙΙ Α Κύκλος). Εχει πληρωθεί κάποιος πρόσφατα  (με δάνειο ΕΘΝΙΚΗ). Υπάρχει κάποιο τηλ. στην ΕΘΝΙΚΗ να ρωτήσω???

Link to comment
Share on other sites

Μια από τα ίδια για Εθνική, περιμένω 10 μέρες. Σε γνωστό μου έχουν κάνει πάνω από 15 μέρες σε 9α να πληρώσουν

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ευθύνονται οι τράπεζες για την καθυστέρηση.
Ο ΥΠΕΝ έχει υπογράψει την εντολή για μεταφορά 60 εκ. στο λογαριασμό του πρώην ΕΤΕΑΝ για εξοφλήσεις ΕΚΟ ΙΙ Α' κύκλου από τις 21 Νοεμβρίου (η ανάρτηση στη διαύγεια εδώ). Προφανώς, με την υπογραφή της εντολής, οι ελεγκτές του πληροφοριακού συστήματος πέρασαν τις αιτήσεις σε 9α. ταυτόχρονα με την υπογραφή της εντολής πληρωμής.

Αν υπολογίσουμε όμως 1-2 εργάσιμες για να πιστωθούν στο λογαριασμό του πρώην ΕΤΕΑΝ πάμε στις 25 Νοεμβρίου.
Από εκεί και πέρα πρέπει να υπογραφεί η πράξη μεταφοράς των χρημάτων στις τράπεζες από το Δ.Σ. του πρώην ΕΤΕΑΝ και μετά να ξεκινήσουν οι μεταφορές στις τράπεζες. Δηλαδή, λογικά, οι τράπεζες πρέπει να έχουν λάβει τα λεφτά  στα τέλη της προηγούμενης ή στις αρχές αυτής της εβδομάδας.

Άρα, το "δεκαήμερο" θα πρέπει να υπολογιστεί από τότε που έλαβαν οι τράπεζες τα χρήματα από το πρώην ΕΤΕΑΝ. Με άλλα λόγια δε νομίζω να ξεκινήσουν πληρωμές πριν από τα τέλη της ερχόμενης εβδομάδας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Σε ωφελούμενο έχουν γίνει όλες οι εκταμιεύσεις αλλά του έχει δεσμευθεί το ποσό του δεύτερου ΠΕΑ με αποτέλεσμα ο ωφελούμενος να μην μπορεί προφανώς να το πάρει. Η τράπεζα το μόνο που του λέει είναι ότι το έχει δεσμεύσει το ΕΤΕΑΝ και δεν γνωρίζει για ποιο λόγο. Σας έχει τύχει?

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Maria Electrical Engineer said:

Καλησπέρα! Σε ωφελούμενο έχουν γίνει όλες οι εκταμιεύσεις αλλά του έχει δεσμευθεί το ποσό του δεύτερου ΠΕΑ με αποτέλεσμα ο ωφελούμενος να μην μπορεί προφανώς να το πάρει. Η τράπεζα το μόνο που του λέει είναι ότι το έχει δεσμεύσει το ΕΤΕΑΝ και δεν γνωρίζει για ποιο λόγο. Σας έχει τύχει?

Τηλ. στο HelpDesk με τον αριθμό της αίτησης ή ζητάμε από την τράπεζα γραπτή ενημέρωση (εντολή δέσμευσης).
Μήπως έχει δέσμευση ο πελάτης στο λογαριασμό του από άλλη αιτία (οφειλές για τις οποίες έχει δεσμευθεί ο λογαριασμός του);

Ακόμη και να είναι ακατάσχετος ο λογαριασμός για τα 1250 ευρώ μηνιαίως (οφειλές δημοσίου), επειδή το σύνολο του ωφελήματος που κατατέθηκε (αμοιβές, προμηθευτές) είναι πολύ πάνω από 1250 ευρώ προφανώς και δεσμεύτηκε το ποσό που παρέμεινε στον ίδιο (έχει τύχει σε πελάτη μας, ευτυχώς για πολύ μικρό ποσό). 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, dryianni said:

Δεν ευθύνονται οι τράπεζες για την καθυστέρηση.
Ο ΥΠΕΝ έχει υπογράψει την εντολή για μεταφορά 60 εκ. στο λογαριασμό του πρώην ΕΤΕΑΝ για εξοφλήσεις ΕΚΟ ΙΙ Α' κύκλου από τις 21 Νοεμβρίου (η ανάρτηση στη διαύγεια εδώ). Προφανώς, με την υπογραφή της εντολής, οι ελεγκτές του πληροφοριακού συστήματος πέρασαν τις αιτήσεις σε 9α. ταυτόχρονα με την υπογραφή της εντολής πληρωμής.

Αν υπολογίσουμε όμως 1-2 εργάσιμες για να πιστωθούν στο λογαριασμό του πρώην ΕΤΕΑΝ πάμε στις 25 Νοεμβρίου.
Από εκεί και πέρα πρέπει να υπογραφεί η πράξη μεταφοράς των χρημάτων στις τράπεζες από το Δ.Σ. του πρώην ΕΤΕΑΝ και μετά να ξεκινήσουν οι μεταφορές στις τράπεζες. Δηλαδή, λογικά, οι τράπεζες πρέπει να έχουν λάβει τα λεφτά  στα τέλη της προηγούμενης ή στις αρχές αυτής της εβδομάδας.

Άρα, το "δεκαήμερο" θα πρέπει να υπολογιστεί από τότε που έλαβαν οι τράπεζες τα χρήματα από το πρώην ΕΤΕΑΝ. Με άλλα λόγια δε νομίζω να ξεκινήσουν πληρωμές πριν από τα τέλη της ερχόμενης εβδομάδας.

Σύμφωνα με το δεύτερο εδάφιο της παρ. 7.4 σελ.55 του οδηγού, οι τράπεζες πρέπει να κάνουν τις πληρωμές το αργότερο εντός μιας εβδομάδας από την καταβολή σ'αυτές των χρημάτων από το ΕΤΕΑΝ.

Σύμφωνα με την εμπειρία την δική μου η μόνη τράπεζα που ανταποκρίνεται πλήρως σε αυτό το όρο είναι η Πειραιώς (2-7 ημέρες). Έπειτα έρχεται η ΕΤΕ με κατά 80 % τήρηση του ορίου των 7 ημερών και σε κάποιες περιπτώσεις πέραν αυτού, με δικαιολογίες του τύπου "εργάσιμες ημέρες κλπ". H Alpha σχεδόν πάντα πάνω από 7 ημέρες, ενώ η Eurobank άστα να πάνε...προκλητική και με απαιτήσεις.

Στον τελευταίο μου πελάτη δόθηκε η εντολή στην τράπεζα (Πειραιώς) την 25/11/2019 και εκταμιεύθηκαν τα χρήματα 30/11/2019. 

Edited by nick_61
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα @dryianni! Ευχαριστώ πολύ!! Θα το μεταφέρω και αν προκύψει κάτι διαφορετικό θα ενημερώσω :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.