Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Με βάση το νέο ΦΕΚ σχετικά με τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για τις εργασίες με ΕΕΔΜΚ, ως ειδικό δικαιολογητικό της περίπτωσης ιθ)τοποθέτηση εξωτερικής θερμομόνωσης ή παθητικών ηλιακών συστημάτων στις εξωτερικές όψεις,  αναφέρεται το εξής μόνο:

'' Βεβαίωση του μηχανικού ότι δεν αλλοιώνονται οι όψεις, ότι δεν θίγονται τα φέροντα στοιχεία των όψεων και του κτιρίου καθώς και ότι τηρούνται οι πολεοδομικές διατάξεις. Σε  περιοχές χαρακτηρισμένες ως παραδοσιακοί οικισμοί, παραδοσιακά τμήματα πόλεων, περιοχές φυσικού κάλλους, αρχαιολογικοί χώροι, ιστορικοί τόποι, για τις ανωτέρω εργασίες κατατίθενται συμπληρωματικά και όψεις του κτιρίου.''

 

Από που προκύπτει ότι χρειάζεται Σχέδιο Διαχείρισης Αποβλήτων και σύμβαση με ΑΕΚΚ ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

3 ώρες πριν, dadabook said:

Με βάση το νέο ΦΕΚ σχετικά με τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για τις εργασίες με ΕΕΔΜΚ, ως ειδικό δικαιολογητικό της περίπτωσης ιθ)τοποθέτηση εξωτερικής θερμομόνωσης ή παθητικών ηλιακών συστημάτων στις εξωτερικές όψεις,  αναφέρεται το εξής μόνο:

'' Βεβαίωση του μηχανικού ότι δεν αλλοιώνονται οι όψεις, ότι δεν θίγονται τα φέροντα στοιχεία των όψεων και του κτιρίου καθώς και ότι τηρούνται οι πολεοδομικές διατάξεις. Σε  περιοχές χαρακτηρισμένες ως παραδοσιακοί οικισμοί, παραδοσιακά τμήματα πόλεων, περιοχές φυσικού κάλλους, αρχαιολογικοί χώροι, ιστορικοί τόποι, για τις ανωτέρω εργασίες κατατίθενται συμπληρωματικά και όψεις του κτιρίου.''

 

Από που προκύπτει ότι χρειάζεται Σχέδιο Διαχείρισης Αποβλήτων και σύμβαση με ΑΕΚΚ ?

Στη καρτέλα αρχεία το ζητάει.Όταν ξεκινήσεις μια νέα ΕΕΔΜΚ μάρκαρε την θερμομονωση και πάνε στη καρτέλα Αρχεια και θα δεις που το ζητάει.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

συμπληρώνω για εκδοσή άδειων μικρής κλίμακας για θερμοπρόσοψη . τα περνάω όλα και πατάω για έκδοση πράξης . μου βγάζει το εξής μήνυμα

Αποτυχία επικύρωσης στοιχείων αίτησης

-Πρέπει να επιλεγεί τουλάχιστον μια από τις Επιμέρους Περιπτώσεις για ΣΔΑ

είχε κατοχυρώστε μηχανικό για γενική επίβλεψη και επίβλεψη μέτρων ασφαλείας . τα έβαλα σωστά και συνεχίζει να βγάζει αποτυχία κατοχύρωσης

 

βρηκα τι ήθελε υδ για μη υπαρξη αεκκ

Edited by Martinos Kosmas
Link to comment
Share on other sites

Στις νέες υπαγωγές επιτέλους είναι και η δική μου αίτηση, αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής. Είχα προέγκριση  για δάνειο 12000 , στο μεταξύ έχω κάνει κάποιες εργασίες με δικά μου χρήματα και εκτιμώ οτι θα χρειαστώ πχ 6000, μπορεί να γίνει αυτή η αλλαγή μετά την υπαγωγή; Αν ναι θα μας πάει πίσω χρονικά; 

 

http://www.ypeka.gr/el-gr/Υπουργείο/Γραφείο-Τύπου/Δελτία-Τύπου/ID/584/--5799----1035----93-----

Edited by cve20126
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, cve20126 said:

Στις νέες υπαγωγές επιτέλους είναι και η δική μου αίτηση, αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής. Είχα προέγκριση  για δάνειο 12000 , στο μεταξύ έχω κάνει κάποιες εργασίες με δικά μου χρήματα και εκτιμώ οτι θα χρειαστώ πχ 6000, μπορεί να γίνει αυτή η αλλαγή μετά την υπαγωγή; Αν ναι θα μας πάει πίσω χρονικά; 

Αφού έγινε η υπαγωγή σου, υπογράφεις στην τράπεζα το ποσό της υπαγωγής, και όταν τελειώσουν οι εργασίες, καταθέτεις τα τελικά τιμολόγια και γίνεται αναπροσαρμογή του ύψους δανείου - δόσεων, σύμφωνα με τα τελικά τιμολόγια. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

έχει κανείς το Link του υπουργείου με τις εργασίες που απαιτούν ΕΕΜΚ για το ΕΚΟ?

Θέλω να δω εαν η εγκατάσταση αυτόνομου συστήματος θέρμανσης (υγραέριο) σε μονοκατοικία απαιτεί άδεια..

Αν έχει τύχει σε κάποιον, να μου πει εαν χρειάστηκε..

Ευχαριστώ

Edited by getsakna
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Να κάνω μια ερώτηση..σε αίτηση η οποία βρίσκεται σε υπαγωγή και στην αρχή είχε  προχωρήσει χωρίς σύμβουλο έργου, αλλά τώρα θέλει να προσθέσει σύμβουλο, υπάρχει τρόπος να προστεθεί ο σύμβουλος και να πληρωθεί και τα 248 ευρώ όμως; Στο πεδίο του συμβούλου έργου μπορώ να συμπληρώσω τα στοιχεία του και να τον προσθέσω αλλά στον προϋπολογισμό πως γίνεται να μπει επιπλέον και το κόστος αυτού;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Διαμέρισμα α' ορόφου σε κτίριο χωρίς σύσταση οριζοντίων ιδιοκτησιών, με δύο καταστήματα στο ισόγειο και διαφορετικά ρολόγια ΔΕΗ για διαμέρισμα και καταστήματα, μπορεί να ενταχθεί στο εξοικονομώ;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.