Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

On 1/12/2018 at 5:39 ΜΜ, lamgar said:

Η προθεσμία για την καταχώρηση προμηθευτών συμπίπτει με την προθεσμία για την ολοκλήρωση του έργου-δεν συμπίπτει με την προθεσμία για την αποδοχή της απόφαση υπαγωγής. Όποτε δεν  λήγει άμεσα για κανέναν. 

Το ΙΒΑΝ του ωφελούμενου  θεωρώ  (χωρίς να είμαι σίγουρη) ότι το καταχωρούμε για να του καταβληθεί το κόστος των ενεργειακών επιθεωρήσεων δεν νομίζω ότι πρέπει να γίνονται οι πληρωμές μόνο από εκεί. Και μάλιστα το καταχωρείς και μπορείς να το αλλάξεις στο στάδιο 08α. Αίτηση με ολοκληρωμένες παρεμβάσεις - σε διενέργεια ελέγχου τελικής εκταμίευσης

image.png.c875dd3caa5b83746c92e5bde6250b91.png

 

To IBAN σε περίπτωση ωφελούμενου με δάνειο, πως το εισάγουμε? Δεν υπάρχει η αντίστοιχη καρτέλα όπως στις περιπτώσεις με ίδια κεφάλαια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

6 λεπτά πριν, Astrolavos said:

To IBAN σε περίπτωση ωφελούμενου με δάνειο, πως το εισάγουμε? Δεν υπάρχει η αντίστοιχη καρτέλα όπως στις περιπτώσεις με ίδια κεφάλαια.

είναι του λογαριασμού που συνδέθηκε με το δάνειο. το φτιάξαν στην τράπεζα όταν πήγε ο ωφελούμενος να υπογράψει τη δανειακή σύμβαση.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι

-Οι προκαταβολές που δίνει ο ωφελούμενος μπορεί να είναι μεγαλύτερες του 50% αν η επιχορήγηση είναι 40%? (σε περίπτωση που δεν έχουμε δάνειο)

-Οι υπεύθυνες δηλώσεις των προμηθευτών σε ποια καρτέλα του πληροφοριακού συστήματος ανεβαίνουν ? Δεν μπορώ να τις βρω

-Στο 2ο ΠΕΑ πρέπει να κάνουμε πάλι σενάριο?

-Για τον ηλιακό συλλέκτη ζητάμε κάποιο πιστοποιητικό?

-Άρα τελικά αλλάζει ή δεν αλλάζει η τράπεζα?

-Email μπορούμε να στείλουμε στο helpdesk?

 

Edited by johnjohn1
Link to comment
Share on other sites

On 12/9/2018 at 8:49 ΜΜ, lloyd said:

1) Στη σελ. 13 ο οδηγός "Διαχείριση αίτησης μετά την Έκδοση της Απόφασης Υπαγωγής" αναφέρει:

Σε περίπτωση που ο ωφελούμενος επιθυμεί να προβεί σε τροποποίηση των στοιχείων προμηθευτών/ αναδόχων που έχει δηλώσει στην κατάσταση «07.β Αίτηση σε υπαγωγή - καταχώρηση στοιχείων προμηθευτών», μπορεί να πραγματοποιήσει τη σχετική αλλαγή στην κατάσταση «07. Αίτηση σε υλοποίηση παρεμβάσεων».
Συγκεκριμένα, στην Καρτέλα «Παραστατικά - Λοιπά έξοδα» και στην ενότητα «Καταχώρηση Δαπανών» υπάρχει διαθέσιμο το πλήκτρο «Αλλαγή Προμηθευτών».
Με το πάτημα του εν λόγω πλήκτρου η αίτηση μεταβαίνει σε κατάσταση «07.δ Αίτηση σε τροποποίηση στοιχείων προμηθευτών/προκαταβολών», στην οποία επιτρέπεται η επεξεργασία της καρτέλας «Στοιχεία Προμηθευτών».

2) Τα ΠΕΑ πάντα τα πληρώνει ο ιδιοκτήτης και του επιστρέφεται το ποσό στο τέλος.

Ευχαριστουμε για την πληροφορια

Link to comment
Share on other sites

 

Όμως η επιχορήγηση για το κόστος των ενεργειακών επιθεωρήσεων και τις παρεμβάσεις που έκανε ή τις υπηρεσίες που έλαβε, θα γίνει υποχρεωτικά στο ΙΒΑΝ της Συνεργαζόμενης Τράπεζας που θα έχει δηλώσει στο Πληροφοριακό Σύστημα

Άλλο κ τούτο πάλι.  Μήπως δε καταλαβαίνω καλά.

Είμαι με ίδια κεφάλαια. Έχω δηλώσει συνεργ. τράπεζα Πειραιώς. Ο ενεργειακός επιθεωρητής για το Α ΠΕΑ μου εδωσε λογαριασμό eurobank για να τον πληρώσω.

Μιας κ είχα ebanking έκανα μεταφορά από λογαριασμό μου της eurobank στον λογαριασμό του επίσης eurobank. Έκανα λάθος?

 

Link to comment
Share on other sites

47 λεπτά πριν, ΠανΠαν said:

 

Όμως η επιχορήγηση για το κόστος των ενεργειακών επιθεωρήσεων και τις παρεμβάσεις που έκανε ή τις υπηρεσίες που έλαβε, θα γίνει υποχρεωτικά στο ΙΒΑΝ της Συνεργαζόμενης Τράπεζας που θα έχει δηλώσει στο Πληροφοριακό Σύστημα

Άλλο κ τούτο πάλι.  Μήπως δε καταλαβαίνω καλά.

Είμαι με ίδια κεφάλαια. Έχω δηλώσει συνεργ. τράπεζα Πειραιώς. Ο ενεργειακός επιθεωρητής για το Α ΠΕΑ μου εδωσε λογαριασμό eurobank για να τον πληρώσω.

Μιας κ είχα ebanking έκανα μεταφορά από λογαριασμό μου της eurobank στον λογαριασμό του επίσης eurobank. Έκανα λάθος?

 

Όχι δεν κάνατε λάθος. Η παράγραφος αυτή αναφέρεται στα χρήματα που θα κατατεθούν σε εσάς. Δηλαδή  τα χρήματα που θα επιστραφούν από το πρόγραμμα σε εσάς, για τις πληρωμές που κάνατε για τα ΠΕΑ, θα κατατεθούν στον λογ/σμο της Πειραιώς που δηλώσατε.

Edited by Georgia S
Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, gountas said:

Στις υπεύθυνες δηλώσεις προμηθευτών-αναδόχων τελικά βάζουμε το 1ο ή το 2ο ΠΕΑ? ευχαριστώ

Σε ερώτηση μου παλαιότερα εδώ μου απάντησαν  οτι αφορά στο 1ο ΠΕΑ. Και είναι λογικό γιατί η σειρά της διαδικασίας σύμφωνα με τον Οδηγό είναι οι προμηθευτές μαζί με τα τιμολόγια, να υπογράψουν τις Υ.Δ. και να τις παραδώσουν στον ιδιοκτήτη, να τα πάρει ο Ενεργειακός Επιθεωρητής (τιμολόγια και Υ.Δ) και να κάνει τελικά το έλεγχο και την εκδοση του 2ου ΠΕΑ.

Edited by Georgia S
Link to comment
Share on other sites

Ναι και αν δεν υλοποιήθηκε ακριβώς το σενάριο του 1ου ΠΕΑ αλλά χρησιμοποιήθηκαν κουφώματα με διαφορετικό συντελεστή τι κάνεις ή ηλιακό με μικρότερο ή μεγαλύτερο καθρέπτη τι κάνεις ?

Edited by johnjohn1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.