Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

2 λεπτά πριν, Maria Electrical Engineer said:

Καλησπέρα @mgeorgia!

Η προθεσμία σου έως 10/12 αφορά στην αποδοχή της Οριστικής Απόφασης Υπαγωγής και όχι στην δήλωση και των προμηθευτών (βγήκε διευκρινιστική τον Σεπτέμβρη). Επομένως, αυτό που "τρέχει" για σένα είναι το 9μηνο υλοποίησης των παρεμβάσεων. Όμως! Χρειάζεται να δηλώσεις τους προμηθευτές σου και το ποσό της προκαταβολής που θα λάβει ο καθένας όσο πιο σύντομα μπορείς διότι καθυστερεί (συνήθως πάνω από 1 μήνα) να δοθεί η εντολή από το ΕΤΕΑΝ στην τράπεζα για εκταμίευση των προκαταβολών. Καλό είναι να το έχεις υπόψην σου :)

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση! Άκρως κατατοπιστική.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@mgeorgia Αυτό που ξέχασα να σου πω είναι ότι μπορείς να αλλάξεις προμηθευτές και αφού πάρουν τις προκαταβολές ΑΛΛΑ θε πρέπει πρώτα να γίνει επιστροφή αυτών των χρημάτων στην τράπεζα κ.λπ. Οπότε, καταλαβαίνεις ότι καλό είναι από τη στιγμή που είσαι με δάνειο, να καταλήξεις στους προμηθευτές και μετά να τους δηλώσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε 2 αιτήσεις προχώρησαν χωρίς να δώσω εντολή και χωρίς να δηλώσω προμηθευτές και προκαταβολές, σε κατάσταση "07. Αίτηση σε υλοποίηση παρεμβάσεων"

Στη συνοπτική εικόνα φαίνεται να έχει γίνει εξουσιοδότηση προκαταβολής.

Στο ιστορικό φαίνεται να πέρασαν σε αυτή την κατάσταση 06-12 και ώρα 12:01 και οι 2.

Ανέτρεξα στο ιστορικό του υπολογιστή μου και την συγκεκριμένη ημερομηνία δεν φαίνεται να μπήκα στο σύστημα του εξοικονομώ

Έχει συμβεί σε άλλον; Μπορώ να γυρίσω στο 7β

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα υπαρχει καποιος που εχει παρει μερος του ποσοστου σε δανειο και ποσοστο ιδιων κεφαλαιων να ρωτησω τι εχει κανει με τις προκαταβολες?

Link to comment
Share on other sites

On 5/12/2018 at 9:26 ΠΜ, zafsko said:

Κάτι επίσημο για αυτό? (ουτε τηλεφωνα σηκωνουν ουτε mail απαντούν)

Στο ΕΚΟ Ι απ' οτι θυμαμαι βαζαμε το 1ο...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχω άιτηση που βάζω τους προμηθευτές και δε με άφηνε να περάσω ποσά προκαταβολών,  μου την έχει κλειδώσει με όλα τα ποσά μηδενικά.

Έχει συμβεί σε κάποιον άλλον; Δεν ξέρω τι να κάνω...

Link to comment
Share on other sites

Σε έμενα το ίδιο σε δύο περιπτώσεις και οι 2 της eurobank. Προχώρησε σε κατάσταση "07. Αίτηση σε υλοποίηση παρεμβάσεων" .

Το αναφέρω παραπάνω. Ρώτησα τους πελάτες μήπως στην τράπεζα ζήτησαν χωρίς προκαταβολή και προχώρησε αυτόματα με μηδενικές προκαταβολές

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Fade2Black said:

Ρε παιδιά έχω άιτηση που βάζω τους προμηθευτές και δε με άφηνε να περάσω ποσά προκαταβολών,  μου την έχει κλειδώσει με όλα τα ποσά μηδενικά.

Έχει συμβεί σε κάποιον άλλον; Δεν ξέρω τι να κάνω...

 

50 λεπτά πριν, steve100 said:

Σε έμενα το ίδιο σε δύο περιπτώσεις και οι 2 της eurobank. Προχώρησε σε κατάσταση "07. Αίτηση σε υλοποίηση παρεμβάσεων" .

Το αναφέρω παραπάνω. Ρώτησα τους πελάτες μήπως στην τράπεζα ζήτησαν χωρίς προκαταβολή και προχώρησε αυτόματα με μηδενικές προκαταβολές

Είχε λήξει η προθεσμία του 7β στις περιπτώσεις σας ή έτρεχε ακόμα (αν και κλειστή;); Υποτίθεται ότι η προθεσμία αφορά την υπογραφή της δανειακής σύμβασης και όχι την καταχώρηση προμηθευτών (άρα και τις προκαταβολές τους)

Edited by spiritaki
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Fade2Black said:

Ρε παιδιά έχω άιτηση που βάζω τους προμηθευτές και δε με άφηνε να περάσω ποσά προκαταβολών,  μου την έχει κλειδώσει με όλα τα ποσά μηδενικά.

Έχει συμβεί σε κάποιον άλλον; Δεν ξέρω τι να κάνω...

1.4 Τροποποίηση στοιχείων προμηθευτών/ προκαταβολών Σε περίπτωση που ο ωφελούμενος επιθυμεί να προβεί σε τροποποίηση των στοιχείων προμηθευτών/ αναδόχων που έχει δηλώσει στην κατάσταση «07.β Αίτηση σε υπαγωγή - καταχώρηση στοιχείων προμηθευτών», μπορεί να πραγματοποιήσει τη σχετική αλλαγή στην κατάσταση «07. Αίτηση σε υλοποίηση παρεμβάσεων». Συγκεκριμένα, στην Καρτέλα «Παραστατικά - Λοιπά έξοδα» και στην ενότητα «Καταχώρηση Δαπανών» υπάρχει διαθέσιμο το πλήκτρο «Αλλαγή Προμηθευτών». Με το πάτημα του εν λόγω πλήκτρου η αίτηση μεταβαίνει σε κατάσταση «07.δ Αίτηση σε τροποποίηση στοιχείων προμηθευτών/προκαταβολών», στην οποία επιτρέπεται η επεξεργασία της καρτέλας «Στοιχεία Προμηθευτών». Σημειώνεται ότι το σύστημα δεν επιτρέπει τη διαγραφή προμηθευτή/αναδόχου, εφόσον έχει καταχωρηθεί παραστατικό του στην καρτέλα «Παραστατικά – Λοιπά έξοδα». Επιπλέον, σε περίπτωση αίτησης με ενεργό δάνειο, μπορούν να τροποποιηθούν τα ποσά προκαταβολών, με την προϋπόθεση ότι έχουν γίνει οι απαραίτητες μεταφορές χρημάτων εκτός συστήματος, όπως ορίζεται από τον Οδηγό του Προγράμματος. Σε περίπτωση αίτησης με ενεργό δάνειο μπορούν μέσω της παραπάνω διαδικασίας να καταχωρηθούν ποσά προκαταβολών ακόμα κι αν στην κατάσταση «07.β Αίτηση σε υπαγωγή - καταχώρηση στοιχείων προμηθευτών» είχαν δηλωθεί μηδενικά ποσά προκαταβολών. Με την ολοκλήρωση της καταχώρησης, ο χρήστης επιστρέφει στην Κεντρική οθόνη και μετά τον επιτυχή «Έλεγχο Πληρότητας Στοιχείων» η αίτηση προωθείται και πάλι στην κατάσταση: ✓ «07.γ Αίτηση σε υπαγωγή - καταχωρημένες προκαταβολές»- σε περίπτωση που υπάρχει ενεργή αίτηση δανείου ✓ «07. Αίτηση σε υλοποίηση παρεμβάσεων»- σε περίπτωση που δεν υπάρχει ενεργή αίτηση δανείου

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι γνωρίζει κάποιος αν:

-Ο σύμβουλος πληρώνεται κατευθείαν από την τράπεζα? 

-Είχε κανείς περίπτωση που η εξοικονόμηση ενέργειας δεν έφτανε ακριβώς αυτή που προβλεπόταν στο σενάριο του 1ου ΠΕΑ (εξαιτίας π.χ. διαφορετικών συντελεστών στα κουφώματα)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.