Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Σε περίπτωση που έχω προχωρήσει στην 08.α Αίτηση με ολοκληρωμένες παρεμβάσεις - σε διενέργεια ελέγχου τελικής εκταμίευσης

και δεν έχω βάλει ένα δικαιολογητικό, συγκεκριμένα την κατάθεση του 1ου ΠΕΑ, τι γίνεται;

Επίσης στην ίδια περίπτωση πριν το προχωρήσω στην 08.α στην καρτέλα καταχώρηση δαπανών δεν μου είχε πίνακα "Ασφαλιστικές Εισφορές ανά Δαπάνη"

Αλλά τις είχε στην καρτέλα "καταχώρηση λοιπών δαπανών", όπου και τις καταχώρησα

Όταν το προχώρησα στην 08.α, εμφανίστηκε η καρτέλα "Ασφαλιστικές Εισφορές ανά Δαπάνη" και εξαφανίστηκαν από την καρτέλα "καταχώρηση λοιπών δαπανών".

Συνέβη σε κάποιον  άλλο συνάδελφο; Τι πρέπει να κάνουμε;

 

Edited by steve100
ορ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 3/1/2019 at 9:32 ΜΜ, MAKAP said:

Γνωρίζει κανείς τι γίνεται με τις αιτήσεις με δάνειο;

Μέχρι τις αρχές ΔΕΚ η πληροφόρηση που είχα από την Alpha ήταν ότι αφενός είχαν χρηματοδοτηθεί κάποιες περιπτώσεις δειγματοληπτικά, ανά εβδομάδα, και περίμεναν χρηματοδότηση ΟΛΩΝ των υπολοίπων μέσα στο 2018. Μέχρι σήμερα δεν έχω καμία νεώτερη ενημέρωση και ο χρόνος κυλάει χωρίς εργασίες αφού οι προμηθευτές ζητάνε προκαταβολή.


[email protected] μέσω sendgrid.net 

Παρ, 11 Ιαν, 3:20 μ.μ. (Πριν από 3 ημέρες)
 
Σας ενημερώνουμε ότι δόθηκε εντολή στο χρηματοπιστωτικό οργανισμό για καταβολή των προκαταβολών στους αναδόχους / προμηθευτές που έχετε δηλώσει

 

 

Αφορά δάνειο στην τράπεζα Πειραιώς που υπογράφηκε 24/10/2018

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 9/1/2019 at 9:28 ΜΜ, jimaros69 said:

Καλή χρονιά σε όλους. Έχετε βγάλει καμιά άκρη ποιος ελέγχει και πως  ή πότε τις αιτήσεις? 10 μήνες μετά την οριστική υποβολή και το "σφήνωμα" στην 03β. έχω αρχίσει και λαμπαδιάζω... όχι οτι με "Σοφία" και "Τηλέμαχο" είναι καιρός για κουφώματα κλπ αλλά κουράστηκα κάπως...

Ευχαριστώ και συγνώμη που παρεμβαίνω στο φόρουμ σας..

 

Σε περίπτωση 03β, με αίτηση στις 20/3 έφτασα στο στάδιο της οριστικά υποβληθείσας στις 17/8. Μιλήσατε με το τηλεφωνικό κέντρο; Εγώ είχα προφορική απάντηση στις αρχές Αυγούστου. Από εκεί και πέρα προχωράει κανονικά. Πλέον είμαι στο στάδιο εκταμίευσης των προκαταβολών (με δάνειο) . Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας.

Link to comment
Share on other sites

Περίπτωση με δάνειο.

Στο στάδιο 07.δ Αίτηση σε υπαγωγή - εγκεκριμένες προκαταβολές, και αφού έχω λάβει εμαιλ ότι "δόθηκε εντολή στο χρηματοπιστωτικό οργανισμό για καταβολή των προκαταβολών στους αναδόχους / προμηθευτές που έχετε δηλώσει" με ενημερώνει ο ωφελούμενος ότι δεν θα υλοποιήσει όλες τις παρεμβάσεις. Με την αλλαγή αυτή, πιάνει τον ενεργειακό στόχο. Αλλά  τι γίνεται με τις προκαταβολές; Τις αφήνω ως έχει (είναι ένας μόνο ο αναδόχος). Συνολικά θα μπουν 1000Ευρώ περισσότερα από ότι τελικά επιλέγουμε. Κι επιπλέον, τι γίνεται με το δάνειο; Δεν πρέπει να αλλάξει το ποσό και στην τράπεζα; Ή απλά θα περιμένω την υλοποίηση ώστε να ανέβουν τα τελικά παραστατικά και να γίνουν οι αναπροσαρμογές;

Σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο; Πώς το αντιμετωπίσατε;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, steve100 said:

Όταν το προχώρησα στην 08.α, εμφανίστηκε η καρτέλα "Ασφαλιστικές Εισφορές ανά Δαπάνη" και εξαφανίστηκαν από την καρτέλα "καταχώρηση λοιπών δαπανών".

 

Συνέβη σε κάποιον  άλλο συνάδελφο; Τι πρέπει να κάνουμε;

 

Ακριβώς το ίδιο....

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, steve100 said:

Σε περίπτωση που έχω προχωρήσει στην 08.α Αίτηση με ολοκληρωμένες παρεμβάσεις - σε διενέργεια ελέγχου τελικής εκταμίευσης

 

και δεν έχω βάλει ένα δικαιολογητικό, συγκεκριμένα την κατάθεση του 1ου ΠΕΑ, τι γίνεται;

 

Επίσης στην ίδια περίπτωση πριν το προχωρήσω στην 08.α στην καρτέλα καταχώρηση δαπανών δεν μου είχε πίνακα "Ασφαλιστικές Εισφορές ανά Δαπάνη"

 

Αλλά τις είχε στην καρτέλα "καταχώρηση λοιπών δαπανών", όπου και τις καταχώρησα

 

Όταν το προχώρησα στην 08.α, εμφανίστηκε η καρτέλα "Ασφαλιστικές Εισφορές ανά Δαπάνη" και εξαφανίστηκαν από την καρτέλα "καταχώρηση λοιπών δαπανών".

 

Συνέβη σε κάποιον  άλλο συνάδελφο; Τι πρέπει να κάνουμε;

 

 

Μπόρεσα και έπιασα γραμμή και θα το γυρίσουν πίσω ώστε να διορθώσω.

Αναμένω

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα θα ήθελα να σας κάνω μερικές ερωτήσεις αν μπορεί κάποιος να απαντήσει:

1) Για τα αλουμίνια κόβει το τιμολόγιο αναλυτικά δηλ. αναλυτικά ένα –ένα τα αλουμίνια με διαστάσεις και ξεχωριστά τα ρολά ή  συνολικά Ανά κατηγορία πχ  1.Α2 πλαισίου αλουμινίου με υαλοπίνακα-Εξωστόθυρα.

2) Στα αλουμίνια αναφέρει  στο παραστατικό ότι περιλαμβάνεται και η τοποθέτηση σωστά;

3) Στο έντυπο καταγραφής παρεμβάσεων  του 2ου ΠΕΑ στο κομμάτι Καταγραφή Παραστατικών Δαπανών  (για τα αλουμίνια) θα αναγραφούν αναλυτικά ή συνολικά ανά κατηγορία (πχ  1.Α1, 1.Α2, 1.Ε1 ΚΛΠ) μια και το παραστατικό θα είναι ένα (1).

4)  Ο ωφελούμενος  εκτός προγράμματος και πρότασης  έβαλε ένα κλιματιστικό σε  σαλόνι καθιστικό 24.000 BTU  A+ οπού αλλάζει την ενεργειακή απόδοση προς το καλύτερο. Θα υπολογιστεί στο 2ο ΠΕΑ η εξοικονόμηση ή όχι .

Πιστεύω να μην σας  ζάλισα πολύ και ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Link to comment
Share on other sites

On 14/1/2019 at 10:59 ΠΜ, mgeorgia said:

Περίπτωση με δάνειο.

Στο στάδιο 07.δ Αίτηση σε υπαγωγή - εγκεκριμένες προκαταβολές, και αφού έχω λάβει εμαιλ ότι "δόθηκε εντολή στο χρηματοπιστωτικό οργανισμό για καταβολή των προκαταβολών στους αναδόχους / προμηθευτές που έχετε δηλώσει" με ενημερώνει ο ωφελούμενος ότι δεν θα υλοποιήσει όλες τις παρεμβάσεις. Με την αλλαγή αυτή, πιάνει τον ενεργειακό στόχο. Αλλά  τι γίνεται με τις προκαταβολές; Τις αφήνω ως έχει (είναι ένας μόνο ο αναδόχος). Συνολικά θα μπουν 1000Ευρώ περισσότερα από ότι τελικά επιλέγουμε. Κι επιπλέον, τι γίνεται με το δάνειο; Δεν πρέπει να αλλάξει το ποσό και στην τράπεζα; Ή απλά θα περιμένω την υλοποίηση ώστε να ανέβουν τα τελικά παραστατικά και να γίνουν οι αναπροσαρμογές;

Σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο; Πώς το αντιμετωπίσατε;

Αφού είναι ένας ο ανάδοχος, δεν υπάρχει πρόβλημα.

Κατά τον υπολογισμό της αποπληρωμής του, θα αφαιρεθεί το ποσό της προκαταβολής που εισέπραξε.

Link to comment
Share on other sites

26 λεπτά πριν, cve20126 said:

Σήμερα μου ήρθε μήνυμα για μια ειδική περίπτωση αίτησης !  Μου ζήτησαν κάποιες διορθώσεις εντός 15 ημερών . 

Oι διορθώσεις που σου ζήτησαν τι αφορούσαν? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.