Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Μου ζήτησαν να επισυνάψω  την αίτηση που κάναμε στο Δήμο για την ονοματοθεσία (είχα επισυνάψει μόνο την απάντηση του Δήμου ) και το πιστοποιητικό του κτηματολογίου . 

Σχετικά με το κτηματολόγιο επειδή ήταν πολύ πρόσφατη η απόκτηση δεν είχαμε ακόμα το πιστοποιητικό και κατέθεσα την αίτηση πρός το κτηματολόγιο για τα μάτια του κόσμου.. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εχει συμβεί σε κανένα?

Δεν με αφήνει να πατήσω το σύνδεσμο Έλεγχος Επίτευξης Ενεργειακού Στόχου και πληρότητας στοιχείων ενώ έχω επισυνάψει όλα τα απαραίτητα.


Υπάρχει το παραπάνω πρόβλημα στο σύστημα? Επιπλέον στο μενού των "ΕΝΕΡΓΕΙΩΝ" ενώ έχω περάσει όλα τα απαιτούμενα δεν μου έχει τσεκαρισμένα όλα τα πεδία στην μπάρα των "ΕΝΕΡΓΕΙΩΝ".

Link to comment
Share on other sites

33 λεπτά πριν, jimevi13 said:

εχει συμβεί σε κανένα?

Δεν με αφήνει να πατήσω το σύνδεσμο Έλεγχος Επίτευξης Ενεργειακού Στόχου και πληρότητας στοιχείων ενώ έχω επισυνάψει όλα τα απαραίτητα.


Υπάρχει το παραπάνω πρόβλημα στο σύστημα? Επιπλέον στο μενού των "ΕΝΕΡΓΕΙΩΝ" ενώ έχω περάσει όλα τα απαιτούμενα δεν μου έχει τσεκαρισμένα όλα τα πεδία στην μπάρα των "ΕΝΕΡΓΕΙΩΝ".

Πρέπει να μπεις με τους κωδικούς του ωφελούμενου

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, 

θα ήθελα αν μπορείτε να με βοηθήσετε σε κάποια διαδικαστικά θέματα. Σας παραθέτω λοιπόν τα ερωτήματα μου:

  1. Ο μηχανικός που υπογράφει την άδεια μικρής κλίμακας μπορεί να υπογράψει και το ΠΕΑ ή υπάρχει κάποιο πρόβλημα?
  2. Χρειάζεται να δηλωθεί πουθενά στο πρόγραμμα το IBAN του ιδιώτη σε περίπτωση με ίδια κεφάλαια και πού? (Δε θα πρέπει να του επιστραφούν κάποια λεφτά στο λογαριασμό του, όπως είναι οι καταβολές του από το ΠΕΑ?)
  3. Το 1ο ΠΕΑ που είχε βγει για το εν λόγω διαμέρισμα είχε βγει στο όνομα του επικαρπωτή, επομένως και το ΑΠΥ είχε βγει στο όνομα του επικαρπωτή. Η αίτηση όμως τελικά στο εξοικονομώ έγινε στο όνομα του ατόμου με την υψηλή κυριότητα.

                        3.α.  Τώρα το 2ο ΠΕΑ θα βγει στο όνομα του ατόμου με υψηλή κυριότητα. Υπάρχει κάποιο πρόβλημα?

                        3.β.   Το 1ο ΠΕΑ θα μπορέσει να πληρωθεί από το πρόγραμμα μιας και το όνομα είναι του επικαρπτωτή κι όχι στο όνομα με την υψηλή κυριότητα που είναι και ο δικαιούχος του προγράμματος?

Σας ευχαριστώ πολύ για όποια πληροφορία μπορείτε να μου δώσετε!!!

Link to comment
Share on other sites

1. Δεν υπάρχει πρόβλημα, εφόσον τυχόν απαιτούμενες μελέτες (π.χ. μελέτη θέρμανσης) υπογράφονται από άλλο μηχανικό.

2. Δηλώνεται στην καρτέλα "ΙΒΑΝ Ωφελούμενου"

3. Θεωρώ ότι είναι πιθανότερο να μη πληρωθεί το 1ο ΠΕΑ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, vogelena said:

Καλησπέρα σας, 

θα ήθελα αν μπορείτε να με βοηθήσετε σε κάποια διαδικαστικά θέματα. Σας παραθέτω λοιπόν τα ερωτήματα μου:

  1. Ο μηχανικός που υπογράφει την άδεια μικρής κλίμακας μπορεί να υπογράψει και το ΠΕΑ ή υπάρχει κάποιο πρόβλημα?
  2. Χρειάζεται να δηλωθεί πουθενά στο πρόγραμμα το IBAN του ιδιώτη σε περίπτωση με ίδια κεφάλαια και πού? (Δε θα πρέπει να του επιστραφούν κάποια λεφτά στο λογαριασμό του, όπως είναι οι καταβολές του από το ΠΕΑ?)
  3. Το 1ο ΠΕΑ που είχε βγει για το εν λόγω διαμέρισμα είχε βγει στο όνομα του επικαρπωτή, επομένως και το ΑΠΥ είχε βγει στο όνομα του επικαρπωτή. Η αίτηση όμως τελικά στο εξοικονομώ έγινε στο όνομα του ατόμου με την υψηλή κυριότητα.

                        3.α.  Τώρα το 2ο ΠΕΑ θα βγει στο όνομα του ατόμου με υψηλή κυριότητα. Υπάρχει κάποιο πρόβλημα?

                        3.β.   Το 1ο ΠΕΑ θα μπορέσει να πληρωθεί από το πρόγραμμα μιας και το όνομα είναι του επικαρπτωτή κι όχι στο όνομα με την υψηλή κυριότητα που είναι και ο δικαιούχος του προγράμματος?

Σας ευχαριστώ πολύ για όποια πληροφορία μπορείτε να μου δώσετε!!!

3α. Ναι, μπορεί να βγει το Β¨ΠΕΑ στο όνομα του ωφελούμενου, χωρίς πρόβλημα, καθώς αυτό αφορά την κτιριακή μονάδα, η οποία πιστοποιείται από το ΑΤΑΚ/ΚΑΕΚ και τον αριθμό παροχής ΔΕΗ. Η διαφορά στο όνομα έχει να κάνει μονο με το ποιος πληρώνει το ΠΕΑ, ώστε να εκδοθεί και η σχετική ΑΠΥ.

3Β. Συμφωνώ με @gsarafπως το πιο πιθανό είναι να μην πληρωθεί το Α' ΠΕΑ, καθώς το ΕΚΟ ΙΙ αναγνωρίζει δαπάνες Α.Φ.Μ. και όχι κτιριακής μονάδας

Edited by dryianni
Link to comment
Share on other sites

Στην υπεύθυνη δήλωση του Προμηθευτή Υλικών αναφέρει:

1. Τα υλικά ή/και συστήματα τα οποία έχω προμηθεύσει στον/στην ............ με το /τα δελτίο/α αποστολής .............. φέρουν την απαιτούμενη σήμανση CE για το σύνολο ή για το μέρος που αφορά στα................../ δεν απαιτείται να φέρουν σήμανση CE. 

Εχω «κολλήσει» και χρειαζομαι  βοήθεια.... τι συμπληρώνουμε στο 3ο κενό; αφορά στα ........; 

στα συγκεκριμένα υλικά  πχ Dow; στην εργασία πχ μόνωση στέγης; 

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα

Σε αίτηση με 50% ίδια κεφάλαια και 50% επιχορήγηση παρακαλώ τη βοήθειά σας για την διαδικασία):                                                                                                                                                       ο ωφελούμενος έχει εξοφλήσει τους προμηθευτές μέσω τραπεζικών   συναλλαγών όπως απαιτείται και έχουν ολοκληρωθεί οι παρεμβάσεις.                                                                            ΕΡΩΤΗΣΗ: Τα παραστατικά αυτά της Τράπεζας υποβάλλονται ΜΟΝΟ στην καρτέλλα ¨Ψηφιοποιημένα παραστατικά";                                                                                                                        Δηλαδή τα ίδια κεφάλαια καταχωρούνται μόνον ως ψηφιοποιημένα παραστατικά ώστε να διαπιστώνεται η εξόφλησή τους;                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              Η τρέχουσα κατάσταση της δήλωσης είναι :Αίτηση σε υλοποίηση παρεμβάσεων (07). Οι εργασίες αφορούν κουφώματα και ηλιακό.                                                                                                Ο κάθε προμηθευτής κόβει την "εν πιστώσει" απόδειξή του (παρότι έχει λάβει τα μισά χρήματα από τον ωφελούμενο;)                                                                                                                        και εφόσον  καταχωρήσω τις αντίστοιχες δαπάνες στο πεδίο  "καταχώρηση δαπανών", μετά υποβάλλω και τα παραστατικά στην καρτέλα                                                                          "ψηφιοποιημένα παραστατικά". Δηλαδή τα ίδια κεφάλαια καταχωρούνται μόνον ως ψηφιοποιημένα παραστατικά ώστε να διαπιστώνεται η εξόφλησή τους 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.