Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

9 ώρες πριν, Danny14 said:

Καλημέρα,

κατόπιν ελέγχου του ΥΠΕΚΑ, έχω εκκρεμότητες σε μία αίτηση που βρίσκεται σε κατάσταση ολοκλήρωσης. Οι εκκρεμότητες αφορούν την ανάρτηση της δανειακής σύμβασης. Γνωρίζει κάποιος τι είναι αυτό; Μίλησα με τον πελάτη και δεν έχει πάρει κάποιο χαρτί όταν πήγε να υπογράψει για δάνειο.

Θα πρέπει να την ζητήσει από την τράπεζα. Μου έτυχε και εμένα σε πελάτη μου να μην την την έχει πάρει στην Πειραιώς και την ζήτησε εκ των υστέρων. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

3 ώρες πριν, panosges said:

Πότε ξεκινάει το νέο εξοικονόμηση  κατ΄οίκον ΙΙ ;

Συνάδελφε χθες βράδυ έγινε ακριβώς η ίδια ερώτηση από έναν ιδιώτη και απαντήθηκε εδώ από ένα άλλο συνάδελφο πριν 12 ώρες.

Καλό είναι να ανατρέχουμε τουλάχιστον στις πιο πρόσφατες σελίδες για να δούμε αν έχει συζητηθεί το θέμα που μας απασχολεί, είναι κρίμα να σπαμάρουμε έστω και άθελα μας το φόρουμ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:

Με το που μου έγινε η Κατάθεση της προκαταβολής του Δανείου από την τράπεζα , έγινα αμέσως η μεταφορά εμβάσματος όλου του ποσού στον προμηθευτή. παράλληλα όμως η τράπεζα χρέωσε στον λογαριασμό μου  20 ευρώ έξοδα - προμήθειες.

Την απόδειξη της συναλλαγής (e-banking) αυτής που την ανεβάζω ώστε να πάρω πίσω αυτό το ποσό στο τέλος? στην καρτέλα : παραστατικά-λοιπά έξοδα  στην καρτέλα καταβληθέντα ιδία κεφάλαια ?

Η΄δεν επιδοτείται αυτό το ποσό??

Link to comment
Share on other sites

Ωφελούμενη  από το προγραμμα θα κάνει μεταξύ άλλων, μόνωση στέγης και όψεων. Ο αδερφός της είναι εργολάβος μονώσεων. Μπορεί ο αδερφός να κάνει τις εργασίες και να κόψει παραστατικό ή θα υπάρχει πρόβλημα λόγω 1ου βαθμού συγγένειας; 

Link to comment
Share on other sites

Να συνοψίσω λίγο για να μην ξεχάσω κάτι, σε περίπτωση με ίδια κεφάλαια.. Μόλις φτιάξω Β ΠΕΑ, ανεβάζω μαζί με αυτό:

- Το έντυπο ολοκλήρωσης παρεμβάσεων

- Αποδείξεις καταθέσεων των ιδίων κεφαλαίων από τον ιδιοκτήτη στην τράπεζα για κάθε προμηθευτή (2 κινήσεις ανά περίπτωση - προκαταβολή και υπόλοιπο ποσο που κατατέθηκε μετά τις παρεμβάσεις)

- Αποδείξεις-ΔΑ προμηθευτών

- Αποδείξεις για τα 2 ΠΕΑ

- Αποδείξεις για Σύμβουλο Έργου

- Αποδείξεις για μικρής κλίμακας όπου χρειάζεται

- Απόδειξη πληρωμής ενσήμων στο ΙΚΑ όπου χρειάζεται

- Πιστοποιητικά προμηθευτών για τα υλικά ότι έχουν CE κλπ

- ΥΔ προμηθευτών που συνοδεύουν τα πιστοποιητικά (ότι υπάρχει CE δηλαδή)

ΤΙ ξεχνάω;;;

Στην περίπτωση με δάνειο διαφοροποιούμαστε πολύ από τα παραπάνω; (προφανώς θα λείπουν οι καταθέσεις ιδίων κεφαλαίων)

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

@Fade2Black

Να προσθέσουμε, σε περίπτωση αλλαγής της πρότασης παρεμβάσεων που είχαμε κάνει, ότι πρέπει να επισυναφθεί με το έντυπο καταγραφής παρεμβάσεων (Παράρτημα VI) το τροποποιημένο πλέον έντυπο πρότασης παρεμβάσεων (Παράρτημα ΙΙΙ) σύμφωνα με την ερωταπάντηση 15 (σελ. 19).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα @Blai! Όχι. Το αναφέρει και ο οδηγός, ότι τα έξοδα μεταφοράς αυτού του είδους δεν επιδοτούνται.

Edited by Maria Electrical Engineer
Link to comment
Share on other sites

Η Υ.Δ. προμηθευτή-αναδόχου που πρέπει να ανέβει? στην καρτέλα : δικαιολογητικά?

Η ΑΠΥ του Ενεργειακού Επιθεωρητή για Α' και Β' ΠΕΑ και η ΑΠΥ για το κόστος Συμβούλου πρέπει να ανέβουν στην καρτέλα: ψηφιοποιημένα παραστατικά  ή στην καρτέλα δικαιολογητικα ?

 

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρονται όλα αναλυτικά στο εγχειρίδιο χρήσης...

Εν συντομία: στα ψηφιοποιημένα ό,τι αφορά σε παραστατικά (τιμολόγια, ΑΠΥ ΠΕΑ και συβμούλου έργου, εξοφλήσεις ΠΕΑ και κινήσεις πάγιων κεφαλαίων) και στα δικαιολογητικά ό,τι αφορά πιστοποιητικά, έγκριση μικρής κλίμακας κ.λπ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.