Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Στην καρτέλα παραστατικά - λοιπά έξοδα // καταχώρηση λοιπών εξόδων, καταχωρώ τα στοιχεία την ΑΠΥ από το 1ο ΠΕΑ (κοστος Α επιθεώρησης,Ημ/νία ΑΠΥ, Αριθμ. ΑΠΥ) και πατάω αποθήκευση αλλά δεν γίνεται αποθήκευση και βγαίνει το εξής μήνυμα : (με κόκκινο η ημερομηνία και ο αριθμός ΑΠΥ του Β ΠΕΑ -- το οποίο δεν έχει βγει ακόμα..) 

  • Υπάρχουν λάθη ή παραλείψεις σε κάποια στοιχεία της αίτησης. Παρακαλώ ελέγξτε όλες τις καρτέλες για τυχόν λάθη και ξαναπροσπαθήστε. 

Σημ. το iban Συμβούλου είναι κενό - δεν το έχει καταχωρήσει στο σύστημα ακόμα (δεν ξέρω αν φταίει αυτό)

Τι μπορεί να συμβαίνει??

Πρέπει να καταχωρήσω όλα τα στοιχεία της καρτέλα: ''καταχώρηση λοιπών εξόδων" μαζί στο τέλος για να τα σώσει?

Edited by Blai
προσθήκη στοιχείων
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

17 λεπτά πριν, Blai said:

Στην καρτέλα παραστατικά - λοιπά έξοδα // καταχώρηση λοιπών εξόδων, καταχωρώ τα στοιχεία την ΑΠΥ από το 1ο ΠΕΑ (κοστος Α επιθεώρησης,Ημ/νία ΑΠΥ, Αριθμ. ΑΠΥ) και πατάω αποθήκευση αλλά δεν γίνεται αποθήκευση και βγαίνει το εξής μήνυμα : (με κόκκινο η ημερομηνία και ο αριθμός ΑΠΥ του Β ΠΕΑ -- το οποίο δεν έχει βγει ακόμα..) 

  • Υπάρχουν λάθη ή παραλείψεις σε κάποια στοιχεία της αίτησης. Παρακαλώ ελέγξτε όλες τις καρτέλες για τυχόν λάθη και ξαναπροσπαθήστε. 

Σημ. το iban Συμβούλου είναι κενό - δεν το έχει καταχωρήσει στο σύστημα ακόμα (δεν ξέρω αν φταίει αυτό)

Τι μπορεί να συμβαίνει??

Πρέπει να καταχωρήσω όλα τα στοιχεία της καρτέλα: ''καταχώρηση λοιπών εξόδων" μαζί στο τέλος για να τα σώσει?

Θα σου το αποθηκεύσει αφού εκδοθεί και το Β ΠΕΑ και καταχωρήσεις τα στοιχεία του στην αντίστοιχη καρτέλα. Και θα καταχωρήσεις και όλα τα στοιχεία στην καρτέλα  καταχώρηση λοιπών εξόδων. 

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι, πρέπει να ανεβάσουμε και τις αποδείξεις καταθέσεων του πελάτη για το πρώτο ΠΕΑ που πλήρωσε όταν του το εκανα; Ένας πελάτης μου δεν το βρίσκει.

Link to comment
Share on other sites

Μου είπαν για μία περίπτωση εγκατάστασης αντλίας θερμότητας χωρίς ΕΕΜΚ.

Μετά τον έλεγχο τους έδωσαν προθεσμία να εκδοθεί ΕΕΜΚ μέχρι 31/1/19.

Ωστόσο, ο μηχανικός υπέβαλε μια ΥΔ ότι η αντλία θερμότητας εμπίπτει στην κατηγορία των κλιματιστικών (ή κάτι παρόμοιο, δεν έχω δει την ΥΔ) κ' δεν απαιτείται ΕΕΜΚ. Το δέχθηκαν κ' η αίτηση μετέβη στο στάδιο προς εκταμίευση.

Γνωρίζει κάποιος  βάσει ποιας νομοθεσίας η αντλία θερμότητας εξαιρείται από τη γενική υποχρέωση έκδοσης ΕΕΜΚ κατά την εγκατάσταση αυτόνομου συστήματος θέρμανσης;

Μέχρι τώρα νόμιζα ότι μόνο το ΦΑ εξαιρείται.

Edited by gsaraf
Link to comment
Share on other sites

34 λεπτά πριν, gsaraf said:

Μου είπαν για μία περίπτωση εγκατάστασης αντλίας θερμότητας χωρίς ΕΕΜΚ.

Μετά τον έλεγχο τους έδωσαν προθεσμία να εκδοθεί ΕΕΜΚ μέχρι 31/1/19.

Ωστόσο, ο μηχανικός υπέβαλε μια ΥΔ ότι η αντλία θερμότητας εμπίπτει στην κατηγορία των κλιματιστικών (ή κάτι παρόμοιο, δεν έχω δει την ΥΔ) κ' δεν απαιτείται ΕΕΜΚ. Το δέχθηκαν κ' η αίτηση μετέβη στο στάδιο προς εκταμίευση.

Γνωρίζει κάποιος  βάσει ποιας νομοθεσίας η αντλία θερμότητας εξαιρείται από τη γενική υποχρέωση έκδοσης ΕΕΜΚ κατά την εγκατάσταση αυτόνομου συστήματος θέρμανσης;

Μέχρι τώρα νόμιζα ότι μόνο το ΦΑ εξαιρείται.

Μηπως ηταν αντλια θερμοτητας δηλαδη κλιματιστικο inverter?

Link to comment
Share on other sites

Όχι, ήταν κανονική αντλία θερμότητας που τοποθετήθηκε στο δώμα (2 μονάδες) κ' συνδέθηκε με το υφιστάμενο σύστημα σωληνώσεων θέρμανσης, με κόστος 10.000€ περίπου.

Link to comment
Share on other sites

@gsaraf

Σε περίπτωση που δεν υπήρξε «αυτονόμηση» από κεντρική θέρμανση, τότε μπορεί και να μη βγει ΕΕΔΜΚ (είναι λίγο «θολό» το τοπίο, αλλά πολλοί συνάδελφοι το υποστηρίζουν). Σε αυτή την περίπτωση και μόνο μπορεί να ανέβει ΥΔ του μηχανικού, που θα εξηγεί το λόγο.

(Υπάρχει διευκρίνιση που λέει: Κατά την ανάρτηση των δικαιολογητικών εάν ο Μηχανικός πιστοποιεί ότι δεν απαιτείται η έκδοση ΕΕΔΜΚ, τότε μπορεί να αναρτήσει Υπεύθυνη Δήλωση που να το αναφέρει.)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, καλησπέρα.

Μια ερώτηση: Παρατηρώ ότι σε ορισμένες πρόσφατες υπαγωγές, έχει εξαφανιστεί από την πλατφόρμα το κουμπί εισαγωγής του IBAN ωφελούμενου. Υπάρχει κάποια πληροφόρηση γι’ αυτό;

Πώς θα ενημερωθεί η πλατφόρμα για τον τραπεζικό λογαριασμό του ωφελούμενου στον οποίο θα πρέπει πχ να επιστραφούν οι δαπάνες έκδοσης ΠΕΑ 1&2;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.