Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

13 λεπτά πριν, Fade2Black said:

Για την πληρωμή των εισφορών στο ΙΚΑ, εκτός από την απόδειξη πληρωμής, να ανεβάσουμε κανα άλλο από τα έντυπα που μου έδωσαν στο ΙΚΑ;  Και αν ναι ποιο απ' όλα;

Να ρωτήσω τις πληρωμές εισφορών τις επωμίζεται ο ωφελούμενος και τις πληρώνει μέσω τραπέζης μέσω ενός κωδικού 30ψήφιου σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να ανεβάσει κάποιος έντυπο  CE και ενεργειακά χαρακτηριστικά για μονωτικό Dow, γιατί ο προμηθευτής ναι μεν μου έδωσε ένα CE αλλά δεν είμαι σίγουρη ότι είναι το σωστό και δεν ξέρει τι είναι το έντυπο για ενεργειακά χαρακτηριστικά. Ευχαριστω. 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έλαβα το ακόλουθο μήνυμα από το  [email protected]  και υπάρχει στα "Νέα-Ανακοινώσεις"

Με στόχο την υποστήριξη των χρηστών (Ωφελούμενοι, Σύμβουλοι, Προμηθευτές, κλπ) στο έργο τους και την όσο το δυνατό πληρέστερη υποβολή των αιτήσεων προς αξιολόγηση (δήλωση πιστοποίησης εργασιών), σας ενημερώνουμε ότι έχουν αναρτηθεί στην αρχική ιστοσελίδα του προγράμματος και στην ηλεκτρονική διεύθυνση
οδηγίες για την πληρότητα των αιτήσεων τις οποίες και παρακαλείστε να συμβουλεύεστε, μαζί με τις λοιπές άλλες οδηγίες που αναρτούνται, ώστε οι αιτήσεις να αξιολογούνται και να οδηγούνται σε τελική εκταμίευση γρηγορότερα και με ευχερέστερο τρόπο.
Link to comment
Share on other sites

Στάλθηκε σε όλους, μηχανικούς - ωφελούμενους κλπ...

Λίγο αργά το θυμήθηκαν, αλλά τουλάχιστον να το έχουμε υπ' όψιν για τις αιτήσεις που μας έμειναν...

Edited by lloyd
Link to comment
Share on other sites

On 31/1/2019 at 1:41 ΜΜ, gsaraf said:

Μου είπαν για μία περίπτωση εγκατάστασης αντλίας θερμότητας χωρίς ΕΕΜΚ.

Μετά τον έλεγχο τους έδωσαν προθεσμία να εκδοθεί ΕΕΜΚ μέχρι 31/1/19.

Ωστόσο, ο μηχανικός υπέβαλε μια ΥΔ ότι η αντλία θερμότητας εμπίπτει στην κατηγορία των κλιματιστικών (ή κάτι παρόμοιο, δεν έχω δει την ΥΔ) κ' δεν απαιτείται ΕΕΜΚ. Το δέχθηκαν κ' η αίτηση μετέβη στο στάδιο προς εκταμίευση.

Γνωρίζει κάποιος  βάσει ποιας νομοθεσίας η αντλία θερμότητας εξαιρείται από τη γενική υποχρέωση έκδοσης ΕΕΜΚ κατά την εγκατάσταση αυτόνομου συστήματος θέρμανσης;

Μέχρι τώρα νόμιζα ότι μόνο το ΦΑ εξαιρείται.

Νόμος 4495-2017   ΦΕΚ 167Α 3/11/2017

Είπα σε πελάτη μου, να πάει στην πολεοδομία οπου ανήκει το ακίνητο, και να πάρει βεβαίωση οτι "σύμφωνα με το νόμο 4495/'17, Η τοποθέτηση αντλίας θερμότητας, εξαιρείται από την άδεια μικρής κλίμακας".

 

ΦΕΚ 167Α 3-11-2017.JPG

Νόμος 4495-2017 ΦΕΚ 167Α .pdf

Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, coulis said:

Νόμος 4495-2017   ΦΕΚ 167Α 3/11/2017

Είπα σε πελάτη μου, να πάει στην πολεοδομία οπου ανήκει το ακίνητο, και να πάρει βεβαίωση οτι "σύμφωνα με το νόμο 4495/'17, Η τοποθέτηση αντλίας θερμότητας, εξαιρείται από την άδεια μικρής κλίμακας".

 

ΦΕΚ 167Α 3-11-2017.JPG

Νόμος 4495-2017 ΦΕΚ 167Α .pdf

Το μόνο στοιχείο που καθορίζει την απαίτηση ΕΕΔΜΚ (άρθρο 29, παρ. 2λ του Ν. 4496/2017) για Α/Θ (δεν ειναι "κλματιστική μονάδα" η Α/Θ - τα splitάκια ειναι) ή οποιοδήποτε άλλο σύστημα πλην split units, λέβητα ΦΑ ή ΣΗΘΥΑ, είναι το αν:

1) Οι οριζόντιες ιδιοκτησίες για τις οποίες προορίζονται αποσυνδέονται μόνιμα απο το κοινόχρηστο σύστημα θέρμανσης της πολυκατοικίας (άρθρο 127 Ν. 4495/2017).

2) Οι μονοκατοικίες για τις οποίες προορίζονται δεν εμφανίζουν στην οικοδομική τούς άδεια σύστημα θέρμανσης.

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Georgia S said:

Μπορεί να ανεβάσει κάποιος έντυπο  CE και ενεργειακά χαρακτηριστικά για μονωτικό Dow, γιατί ο προμηθευτής ναι μεν μου έδωσε ένα CE αλλά δεν είμαι σίγουρη ότι είναι το σωστό και δεν ξέρει τι είναι το έντυπο για ενεργειακά χαρακτηριστικά. Ευχαριστω. 

Τα ενεργειακά χαρακτηριστικά (το συντελεστή λ, δηλαδή) θα τα βρείτε πανεύκολα στο internet, στα τεχνικά χαρακτηριστικά του προϊόντος (αρκεί να γνωρίζετε τον κωδικό του).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εχει συναντησει κανεις προβλημα με την ακριβη βεβαιωση του ακινητου-βεβαιωση ΟΤΑ?

Εχει σταλει καμια παρατηρηση επι τουτου σε κανεναν κατα το βημα 8?

Στις διευκρινισεις αναφερει οτι απαιτειται συνοδευτικα και η αιτηση της βεβαιωσης, διχως ομως να κανει λογο για προγενεστερη ημερομηνια της αιτησης οπως αναφερει παρακατω για τις τακτοποιησεις...

Ενω στον αρχικο οδηγο το ανεφερε...

 

160439191_.png.c8f0e8be772204b183196ac66e8448a0.png

Edited by getsakna
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.