Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

10 ώρες πριν, qwert said:

Καλησπέρα! Θέλω να αιτηθώ παράταση ολοκλήρωσης έργου γιατί θέλουμε να ξεκινήσουμε όταν καλυτερέψει ο καιρός.

Στην αιτιολόγηση τι βάζω? Αρκεί στο πεδίο "σχόλια" να αναφέρω ότι λόγο κακοκαιρίας δεν είναι δυνατή η ολοκλήρωση των εργασιών?

Θα απαιτηθεί και υποστηρικτικό έγγραφο, όπως αναφέρει ο οδηγός?

 

6 ώρες πριν, tsx said:

Πρόκειται για τυπική διαδικασία, αρκεί να γράψεις αυτό που ανέφερες.

Δίνουν παράταση?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Χαίρετε, μια βοήθεια παρακαλώ όποιος γνωρίζει.

Έχω και εγώ το ίδιο μνμ, ότι δηλαδή δεν έχουν καλυφθεί κατά 100% τα ίδια κεφάλαια.

Μια από τις παρεμβάσεις είναι θερμοπροσωψη. Το τιμολόγιο προμηθευτή για υλικά-εργασια π.χ. 10000 ευρώ. Το ΙΚΑ 500 ευρώ. Η επιδότηση μου 70%. Για να βάλω προκαταβολή έκανα 10000-500=9500 και κατάθεση το 30% του 9500.

Βλέπετε κάποιο λάθος σε αυτό? Νομίζω ότι από εκεί προκύπτει η διαφορά.

Επίσης ενώ οι ασφαλιστικές εισφορές είναι καταχωρημένες δεν εμφανίζονται στο πεδίο "τελικό ποσό ασφ. εισφορών", στο πλαίσιο "Στάδιο υλοποίησης". Δείχνει ότι είναι 0

Έχει κανείς άποψη?

Link to comment
Share on other sites

@ΠανΠανΗ προκαταβολή θα είναι 70% των 10.000, δηλαδή 3.000 ευρώ. Τα 500 ευρώ θα τα δηλώσετε εσείς ή καλύτερα ο σύμβουλος που έχετε στο πεδίο:
Καταχώρηση Δαπανών/Τελικό Ποσό Ασφαλιστικών Εισφορών (περιλαμβάνεται στο Τελικό επιλέξιμο κόστος) και θα σας επιστραφούν εφόσον μαζί με τις 10.000 του προμηθευτή δεν ξεπερνάνε το όριο της δαπάνης και του επιλέξιμου κόστους.

@katrmp σε όσες περιπτώσεις ζήτησα, μου έδωσαν χωρίς πρόβλημα.

Edited by tsx
Link to comment
Share on other sites

@lloyd, δηλώνεις αυτό που επιμετράται για τις ανάγκες του προγράμματος κ' αποδεικνύεται από τα παραστατικά, δηλ. την πολυστερίνη.

Edited by gsaraf
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Για να το ξεκαθαρίσω πλήρως. Το ταβάνι της επιδότησης είναι 10.000. Ο μάστορας εκδίδει απόδειξη. λίαν. 10.000, δλδ οσο ακριβώς καλύπτει το πρόγραμμα.

Σε αυτό το ποσό περιλαμβάνεται ΙΚΑ που είναι 500. Αν πληρώσω το 30% του 10.000, θα πληρώσω και το 30% του 500 που θα το έχω ήδη πληρώσει. Γι'αυτό αυτό έκανα αρχικά την αφαίρεση και πλήρωσα το 30% του 9.500.

Αν κάνω συμπληρωματική πληρωμή το 30% του 500, θα μου επιστραφούν μαζί με τα 500 του ΙΚΑ?

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που επανέρχομαι αλλά δεν μπορώ να βγάλω άκρη.. αν μπορείτε βοηθείστε με.  εξακολουθώ να έχω το μήνυμα (Προσοχή: Δεν έχει καλυφθεί κατά 100% το απαιτούμενο ποσό ιδίων κεφαλαίων βάσει παραστατικών, βάσει των ποσών που καταχωρήθηκαν στα καταβληθέντα ίδια κεφάλαια).

Το θέμα μου είναι ότι οταν πάω να πειράξω (να καταχωρησω το μεγιστο ποσο βαση της αποφασης υπαγωγης) στα 2 τελευταια παραστατικα με τη θερμομονωση δωματος μου αλλαζει το τελικό επιλεξιμο κόστος και μου το εμφανίζει μεγαλύτερο με αποτέλεσμα τα Απαιτούμενο ποσό ιδίων κεφαλαίων βάση παραστατικών να αυξάνεται. Σας ευχαριστώ θερμά για την όποια βοήθεια.

 

Capture.JPG

Capture2.JPG

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, ΠανΠαν said:

Το ΙΚΑ το πληρώνει ο ωφελούμενος κ του επιστρέφεται από το πρόγραμμα

Έχω την εντύπωση ότι δεν πρέπει να χρεώσει ο προμηθευτής το ΙΚΑ.  Νομίζω ότι το ποσό της απόδειξης θα έπρεπε να είναι 9500€.

Με απόδειξη 10000€ επωμίζεται τις εισφορές ο προμηθευτής, συνεπώς δε χρειάζεται να δηλωθούν στο σύστημα ξεχωριστά.

Ας επιβεβαιώσει κάποιος συνάδελφος που έχει ολοκληρώσει τη διαδικασία με εισφορές ΙΚΑ.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.