Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Όταν έχουμε σε ένα κούφωμα το ρολό επικαθήμενο είναι σωστό να αφαιρέσουμε

το πάχος (περίπου 20 εκατοστά) του ρολού από το εμβαδόν του κουφώματος ή όχι;

Για παράδειγμα:

Εμβαδόν κουφώματος: 1,40Χ2,00= 2,80 Μ2 και

Εμβαδόν ρολού: 1,40Χ2,20= 3,08 Μ2.

Έχω παρατηρήσει ότι οι υπεργολάβοι το αφαιρούν, όμως το κούφωμα δεν είναι πιο σωστό

να μετράμε άνοιγμα χτίστη, άρα με το ρολό μαζί. Τι γνώμη έχετε;

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με τη νέα ΤΟΤΕΕ, έχει γίνει πιο αναλυτικός ο τρόπος υπολογισμού του Uw κουφώματος.

Πλεόν, λαμβάνεται υπόψη κ' η τυχόν ύπαρξη ρολού.

Άρα, οι σωστές διαστάσεις του κουφώματος είναι 1,40Χ2,20.

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, gsaraf said:

Με τη νέα ΤΟΤΕΕ, έχει γίνει πιο αναλυτικός ο τρόπος υπολογισμού του Uw κουφώματος.

Πλεόν, λαμβάνεται υπόψη κ' η τυχόν ύπαρξη ρολού.

Άρα, οι σωστές διαστάσεις του κουφώματος είναι 1,40Χ2,20.

Απορία ο προμηθευτής πρέπει να κόψει τιμολόγιο  σε κουφώματα με το ρολό επικαθήμενο

πχ  α)   Πλαίσιο αλουμινίου με υαλοπίνακα  1,40Χ2,00= 2,80 Μ2 και Εμβαδόν ρολού: 1,40Χ2,20= 3,08 Μ2 (αφαιρώντας το  κουτί)

. ή β)   Πλαίσιο αλουμινίου με υαλοπίνακα  1,40Χ2,20= 3,08 Μ2 και Εμβαδόν ρολού: 1,40Χ2,20= 3,08 Μ2

 

 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, GiannisK64 said:

Απορία ο προμηθευτής πρέπει να κόψει τιμολόγιο  σε κουφώματα με το ρολό επικαθήμενο

πχ  α)   Πλαίσιο αλουμινίου με υαλοπίνακα  1,40Χ2,00= 2,80 Μ2 και Εμβαδόν ρολού: 1,40Χ2,20= 3,08 Μ2 (αφαιρώντας το  κουτί)

. ή β)   Πλαίσιο αλουμινίου με υαλοπίνακα  1,40Χ2,20= 3,08 Μ2 και Εμβαδόν ρολού: 1,40Χ2,20= 3,08 Μ2

 

 

Και σωστά, όπως αναφέρεται παραπάνω ως αναφορά τον υπολογισμό, αλλά το παραστατικό του προμηθευτή μήπως πρέπει να είναι η α) περίπτωση (αφαιρώντας το  κουτί) γιατί αυτή είναι η πραγματικότητα; Μήπως κάποιος με παραστατικό πλαίσιο + ρολό ίδια τμ το καταχώρησε έτσι στο σύστημα και εγκρίθηκε; 

Link to comment
Share on other sites

Στην καρτέλα ''Παραστατικά-λοιπά έξοδα'' και στην ''καταχώρηση λοιπών εξόδων'' βάζουμε τα ΑΠΥ κόστους Συμβούλου και τα ΑΠΥ κόστους Α & Β επιθεώρησης. Στο πεδίο όμως ΙBAN συμβούλου (ενώ έχω επιλεγμένο αναγνωρισμένο από το σύστημα Σύμβουλο & έχει καταχώρηση χτες το ΙΒΑΝ του) δεν μου το βγάζει στο πεδίο αυτό να το επιλέξω. Περίεργο , ξέρει κανείς τίποτα για ποιο λόγο συμβαίνει? 

Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν, Blai said:

Στην καρτέλα ''Παραστατικά-λοιπά έξοδα'' και στην ''καταχώρηση λοιπών εξόδων'' βάζουμε τα ΑΠΥ κόστους Συμβούλου και τα ΑΠΥ κόστους Α & Β επιθεώρησης. Στο πεδίο όμως ΙBAN συμβούλου (ενώ έχω επιλεγμένο αναγνωρισμένο από το σύστημα Σύμβουλο & έχει καταχώρηση χτες το ΙΒΑΝ του) δεν μου το βγάζει στο πεδίο αυτό να το επιλέξω. Περίεργο , ξέρει κανείς τίποτα για ποιο λόγο συμβαίνει? 

Αν καταχωρήθηκε χθες στο taxis θέλει 2-3 μέρες να φανεί από το ταχις.Και φυσικά καταχωρημένο στο taxis στο επαγγελματικοί λογαριασμοί

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απαραίτητο να είναι δηλωμένο στο taxis ως επαγγελματικός λογαριασμός. Σε εμένα εμφανίζει 4 λογαριασμούς στο ΠΣ, ενώ έχω μόνο τον ένα δηλωμένο στο taxis ως επαγγελματικό.

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που το υλοποιημένο έργο είναι αρκετά μικρότερο Π.Χ. από από 25.000 υλοποιείται και τηρούνται οι προϋποθέσεις 15.000.

Τι γίνεται με την προκαταβολή από δανεισμό;

Εννοώ τι γίνεται με το υπερβάλλων ποσό και πως πρέπει να το χειριστεί ο διαχειριστής της υπαγωγής ΠΡΙΝ την αίτηση για ολοκλήρωση.     

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.