Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

16 ώρες πριν, MAKAP said:

Μπορείς να γίνεις περισσότερο αναλυτικός για την ουσία του θέματος, επειδή αντιμετωπίζω παρόμοιο θέμα στον προϋπολογισμό του ΠΕΑ που έκανε συνάδελφος.

Γνωρίζω ότι ο συνολικός προϋπολογισμός δεν αλλάζει. Πως εννοείς ότι θα αντιμετωπιστεί το θέμα, αφού, στην ουσία, ο συνολικός προϋπολογισμός είναι μικρότερος από αυτόν που έπρεπε να βγει.

Ο επιλέξιμος προϋπολογισμός μπορεί να μειωθεί (άρα να αλλάξει) δεν μπορεί να αυξηθεί. Στο τέλος, όταν δηλαδή θα κοπούν τα τιμολόγια με βάση το σωστό προϋπολογισμό (μειωμένο σε σχέση με τον επιλέξιμο) θα καταχωρηθούν στην καρτέλα οι δαπάνες σωστά με βάση τα τιμολόγια και θα ανέβει και το  ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ VI και είσαι καλυμμένος (χωρίς να χρειάζεται να γίνει αίτημα για μείωση προϋπολογισμού) . Τώρα όσον αφορά την συμμετοχή  του ιδιοκτήτη αν έβαλε μεγαλύτερο ποσό στους προμηθευτές-αναδόχους θα πρέπει να επιστραφεί. .  

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1 ώρα πριν, lamgar said:

Ο επιλέξιμος προϋπολογισμός μπορεί να μειωθεί (άρα να αλλάξει) δεν μπορεί να αυξηθεί. Στο τέλος, όταν δηλαδή θα κοπούν τα τιμολόγια με βάση το σωστό προϋπολογισμό (μειωμένο σε σχέση με τον επιλέξιμο) θα καταχωρηθούν στην καρτέλα οι δαπάνες σωστά με βάση τα τιμολόγια και θα ανέβει και το  ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ VI και είσαι καλυμμένος (χωρίς να χρειάζεται να γίνει αίτημα για μείωση προϋπολογισμού) . Τώρα όσον αφορά την συμμετοχή  του ιδιοκτήτη αν έβαλε μεγαλύτερο ποσό στους προμηθευτές-αναδόχους θα πρέπει να επιστραφεί. .  

Ευχαριστώ για την απάντηση που επιβεβαιώνει ότι το λάθος που έγινε στο προϋπολογισμό με τη χρήση μικρότερης τιμής μονάδος από αυτήν που έπρεπε, δεν μπορεί να αλλάξει. Έτσι όπως είχε διατυπωθεί το αρχικό ερώτημα του Megapad , στο οποίο είχες απαντήσει, άφηνες να εννοηθεί ότι μπορεί να αλλάξει προς τα πάνω ο προϋπολογισμός, που δεν γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, nzerman said:

Με ιδιαίτερη συμπάθεια συμβουλεύω πως αν δεν εμπιστεύεστε τον μηχανικό σας καλό θα είναι να απευθυνθείτε σε άλλον μόνο για συμβουλευτικές υπηρεσίες και να επανέλθετε με συγκεκριμένες εντολές. Έτσι όπως θέτετε τα ερωτήματα, ευλόγως δεν λαμβάνετε τις σωστές απαντήσεις και μπερδευτείτε ακόμη περισσότερο.  

Χωρίς να θέλω να είμαι επίμονος θα ήθελα μια απλή ενημέρωση και θα δω τη θα κάνω, για άλλο μηχανικό όπως αναφέρεις προσπάθησα να πάρω πληροφορία αλλά μάταια.

Στο πρόγραμμα στα απαραίτητα δικαιολογητικά ζητάει την άδεια μικρής κλίμακας; Ρωτάω γιατί μιας και έχω τελειώσει με τα πάντα σχεδόν την ερχόμενη εβδομάδα μπορώ να καταθέσω τα τελικά τιμολόγια και τα πιστοποιητικά και έχει καλός. Έτσι και αλλιώς με τον λέβητα έχει γίνει εγκατάσταση χωρίς άδεια μήνες πριν, και αμα ζητήσει μετά θα πάω να βγάλω.

Να ενημερώσω πως με τα δικά του λεγόμενα έχει τελειώσει όλα τα προγράμματα που έχει χωρίς να  έχει εκδώσει κανένας άδεια και εγώ είμαι ο τελευταίος.

Edited by daggeras
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι εφόσον υπάρχουν εργασίες που απαιτούν άδεια μικρής κλίμακας τότε είναι υποχρεωτικό να αναρτηθεί, σύμφωνα και με την ανακοίνωση https://exoikonomisi.ypen.gr/-/dieukriniseis-gia-themata-ekdoses-poleodomikon-adeion-kai-enkriseon

Για το λόγο αυτό, καθώς αρκετοί δεν είχαν μεριμνήσει να βγάλουν άδεια μικρής κλίμακας ενώ το κανονιστικό πλαίσιο την απαιτεί, δόθηκε "χαριστικά" η δυνατότητα να βγάλουν την άδεια αυτή έστω και εκ των υστέρων (μετά δηλαδή την ολοκλήρωση των παρεμβάσεων, και μόνο για εργασίες στο πλαίσιο του Εξοικονομώ ΙΙ).

https://exoikonomisi.ypen.gr/-/schetika-me-ten-ekdose-enkrises-ergasion-domeses-mikres-klimakas

Έγκυρη ενημέρωση όπως ανέφεραν και οι συνάδελφοι, μπορεί να γίνει μόνο αν απευθυνθείτε σε κάποιον μηχανικό. Ο δικός σας μηχανικός που έχει ολοκληρώσει φακέλους δίχως άδεια μικρής κλίμακας (σε περιπτώσεις που αυτή απαιτείται), έχει κάποια τέτοια περίπτωση που έχει αποπληρωθεί;

Link to comment
Share on other sites

On 1/3/2019 at 10:39 ΜΜ, MAKAP said:

Μπορείς να γίνεις περισσότερο αναλυτικός για την ουσία του θέματος, επειδή αντιμετωπίζω παρόμοιο θέμα στον προϋπολογισμό του ΠΕΑ που έκανε συνάδελφος.

Γνωρίζω ότι ο συνολικός προϋπολογισμός δεν αλλάζει. Πως εννοείς ότι θα αντιμετωπιστεί το θέμα, αφού, στην ουσία, ο συνολικός προϋπολογισμός είναι μικρότερος από αυτόν που έπρεπε να βγει. 

Μίλησα με το help desk και μου ανέφερε πως αφού δεν αλλάζει κάτι στο ενεργειακό στόχο και αφού δεν ζητάω περισσότερα λεφτα δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα! Στο τελικό έντυπο θα περάσω την σωστή κατηγορία και τα συνεργεία θ απάρουν τα λεφτα(λιγότερα!!) που πρέπει.

Link to comment
Share on other sites

Περιπτωση μειωσης κόστους εργασίας (αντι για αλουμίνια pvc).

Προκαταβολή δανείου η μέγιστη δυνατή.

Ο προμηθευτής επιστρέφει την διαφορά στον λογαριασμό του ωφελούμενου και ανεβάζουμε το αποδεικτικό από την μεταφορά.

That all?

Θέλει κάτι ακόμα;

Link to comment
Share on other sites

Στις παρεμβάσεις που έχω στο σπίτι μου προβλέπεται και τοποθέτηση 3 κλιματιστικών 12000. Μετά από έρευνα κατέληξα σε προμηθευτή που μου έδωσε με προσφορά αλλά αδυναμία να τα προμηθεύσει περιμένοντας την πληρωμή του από το πρόγραμμα. Επειδή είχε συνεργαστεί στο παρελθόν με συγγενικό μου πρόσωπο, δέχτηκα να χρηματοδοτήσω την προμήθεια και να μου επιστρέψει το ποσό μετά την πληρωμή του. Έτσι,  του μετέφερα μια συμβολική προκαταβολή τον ΦΕΒ 19, από το 70% του δανείου (το μεγαλύτερο τμήμα πήγε στον αλουμινά), και, αφού μιλήσαμε τηλεφωνικά, περίμενα τηλεφώνημά του για τα επόμενα βήματα.

Από τότε  δεν απαντάει στο σταθερό και το κινητό και τα μηνύματα που αφήνω και προβληματίζομαι για το θέμα, πολύ περισσότερο, επειδή πλησιάζει η προθεσμία ολοκλήρωσης των εργασιών. Σκέφτομαι να ψάξω για άλλον προμηθευτή, αλλά δεν γνωρίζω πως θα αντικαταστήσω, διαδικαστικά, τον συγκεκριμένο προμηθευτή, αφού η (συμβολική) προκαταβολή έχει μεταφερθεί στο λογαριασμό του.

Παρακαλώ για σχετικές συμβουλές και οδηγίες.

 

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά συγνώμη να κάνω μια χαζή ερώτηση.

Στην ΥΔ προμηθευτή βάζουμε τον αριθμό από το Α ή το Β ΠΕΑ; Εγώ έβαζα πάντα από το Β ως τώρα και κάποιος ήρθε χτες και μου είπε ότι θέλει το αρχικό..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.