Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

59 λεπτά πριν, steve100 said:

Σε μία περίπτωση που είχα, στην πρόταση παρεμβάσεων για τις ενεργειακές επιθεωρήσεις έδινε μέγιστο ποσό 499,70 ευρώ. Τώρα που καταχωρώ στα λοιπά έξοδα 248 ευρώ σε κάθε επιθεώρηση. Μου βγάζει στο "Τελικό επιλέξιμο κόστος Ενεργειακών Επιθεωρήσεων" 312,00 ευρώ. Για ποιο λόγο δεν καλύπτεται όλο το ποσό;

Γιατί α+β ΠΕΑ + αμοιβή μελετητή + αμοιβή Συμβούλου Έργου δεν μπορούν αθροιστικά να υπερβαίνουν τα 992 ευρώ. Αν για κάποιο λόγο κάποια από τις παραπάνω αμοιβές υπερέβη τα.248 ευρώ, τότε το υπολοιπόμενο απο τα 992 ευρώ ποσό διαιρείται σε ίσα μέρη για τις αμοιβές που υπολείπονται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για εξωτερική θερμομόνωση: 

Η ιδιοκτήτρια αγόρασε στο όνομα της το μονωτικό υλικό και το επίχρισμα από τον προμηθευτή με τα σχετικά παραστατικά. Ο εργολάβος θα κόψει παραστατικό για την τοποθέτηση.

Για τα λοιπά υλικά που θα μπουν, πχ  κόλλες, πλέγματα κλπ,  θα πρέπει επίσης να υποβάλει στο προγραμμα ξεχωριστά παραστατικά; Ο εργολάβος έχει ήδη αυτά τα υλικά στις αποθήκες του και η τιμή προσφοράς του για την τοποθέτηση τα περιλαμβάνει.

Μας καλύπτει στο παραστατικό του να γράψει τοποθέτηση με μικρουλικά (κόλλες, πλέγματα κλπ) ;

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση αλλαγής κουφωμάτων έχει μπει στο σύστημα η κατηγορία με 2<U<3.2 και στην πράξη τα περισσότερα κουφώματα έχουν U<2. Γνωρίζω ότι φυσικά αυτό είναι καλύτερο και δεν θα έχω πρόβλημα με το προγραμμα, εφόσον βέβαια ορίσω τα σωστα τετραγωνικά σε κάθε κατηγορία και τηρώντας τα ανώτατα όρια της κατηγορίας και τον συνολικό προϋπολογισμό . Όμως ο αλουμινας εκoψε το παραστατικό, γράφοντας στην περιγραφή : κουφώματα αλουμινίου κτλ κτλ με 2<U<3.2. Θα υπάρχει πρόβλημα με αυτό; θα πρέπει να αναφέρονται συγκεκριμένα τα τετραγωνικά των κουφωμάτων με U<2 και αυτών με U>2;; Ευχαριστώ 

Edited by mechgirl
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, steve100 said:

Σε μία περίπτωση που είχα, στην πρόταση παρεμβάσεων για τις ενεργειακές επιθεωρήσεις έδινε μέγιστο ποσό 499,70 ευρώ. Τώρα που καταχωρώ στα λοιπά έξοδα 248 ευρώ σε κάθε επιθεώρηση. Μου βγάζει στο "Τελικό επιλέξιμο κόστος Ενεργειακών Επιθεωρήσεων" 312,00 ευρώ. Για ποιο λόγο δεν καλύπτεται όλο το ποσό;

Στο βγάζει γιατί δεν έχεις καταχωρήσει ακόμα το 2ο ΠΕΑ. Μου έτυχε και μένα αυτό που λες...

Link to comment
Share on other sites

Κανω 2ο πεα για εκο2 και δεν μπορω να  το υποβαλλω διοτι δεν εχω σεναρια! Μεχρι χθες τα σεναρια τα "χτυπουσε" στις light παρατηρησεις που δεν εμποδιζαν την υποβολη...

Ετυχε σε κανεναν αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Θα ήθελα τη βοήθεια σας!

Έχω αίτηση με δάνειο από τη Eurobank. Από τέλος Αυγούστου έχει δοθεί εντολή για εκταμίευση των προκαταβολών στους προμηθευτές και το στάδιο επίσης στο πρόγραμμα συμβαδίζει, χωρίς να με αφήνει να κάνω κάποια επιπλέον κίνηση. Όμως οι προκαταβολές δεν έχουν μπει ακόμα! Η τράπεζα μου λέει ότι είναι όλα εντάξει και απλά περιμένουμε. Έχει κανείς άλλος παρόμοια περίπτωση? Πρόκειται για τράπεζα EUROBANK!

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, vogelena said:

Καλημέρα σας. Θα ήθελα τη βοήθεια σας!

Έχω αίτηση με δάνειο από τη Eurobank. Από τέλος Αυγούστου έχει δοθεί εντολή για εκταμίευση των προκαταβολών στους προμηθευτές και το στάδιο επίσης στο πρόγραμμα συμβαδίζει, χωρίς να με αφήνει να κάνω κάποια επιπλέον κίνηση. Όμως οι προκαταβολές δεν έχουν μπει ακόμα! Η τράπεζα μου λέει ότι είναι όλα εντάξει και απλά περιμένουμε. Έχει κανείς άλλος παρόμοια περίπτωση? Πρόκειται για τράπεζα EUROBANK!

Δεν ξέρω τι εννοείς με το "έχει δοθεί εντολή" και αν έχεις κάνεις εσύ ή ο σύμβουλος μηχανικός σου τις σωστές ενέργειες.

Εάν έχει εγκριθεί το δάνειο και έχεις υπογράψει τη σύμβαση, πρέπει να επιλέξεις τους προμηθευτές των παρεμβάσεων και να γράψεις στο σύστημα το τμήμα από το 70% της προκαταβολής που ορίσεις για τον καθένα, ώστε το σύνολο των προκαταβολών να μην ξεπερνάει το 70% του δανείου. Μετά τον ορισμό των προκαταβολών, θα εμφανιστεί στο λογαριασμό σου το ποσό (θα λάβεις και μήνυμα) και θα μεταφερθούν στους λογαριασμούς των προμηθευτών τα αντίστοιχα ποσά.

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, MAKAP said:

Δεν ξέρω τι εννοείς με το "έχει δοθεί εντολή" και αν έχεις κάνεις εσύ ή ο σύμβουλος μηχανικός σου τις σωστές ενέργειες.

Εάν έχει εγκριθεί το δάνειο και έχεις υπογράψει τη σύμβαση, πρέπει να επιλέξεις τους προμηθευτές των παρεμβάσεων και να γράψεις στο σύστημα το τμήμα από το 70% της προκαταβολής που ορίσεις για τον καθένα, ώστε το σύνολο των προκαταβολών να μην ξεπερνάει το 70% του δανείου. Μετά τον ορισμό των προκαταβολών, θα εμφανιστεί στο λογαριασμό σου το ποσό (θα λάβεις και μήνυμα) και θα μεταφερθούν στους λογαριασμούς των προμηθευτών τα αντίστοιχα ποσά.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Ακριβώς αυτά έχουν γίνει, και το δάνειο έχει εγκριθεί και τα ποσά τα έχω βάλει στο σύστημα του εξοικονομώ. Αλλά στο λογαριασμό μου δεν έχουν μπει τα ποσά για να παν στους προμηθευτές. Ούτε κάποιο μήνυμα μου έχει έρθει. Είχες περίπτωση της Eurobank που να εκταμιεύτηκαν οι προκαταβολές? Η αργεί η τράπεζα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Διαβασα τον οδηγο του προγραμματος αλλα δεν βρηκα απαντηση στο ερωτημα μου.

Εστω οτι εχει εγκριθει με το πρωτο ΠΕΑ η τοποθετηση αντλιας θερμοτητας αρα 9400+700 για αυτοματισμους συνολο 10100.

Στη συνεχεια ο ιδιοκτητης αλλαζει γνωμη και θελει να αλλαξει και 3 κουφωματα με κοστος 4000.

Μπορει με τα εναπομειναντα  6100 να αγορασει αντλια θερμοτητας και τα παρελκομενα της και την εγκατασταση να την κανει με δικα του εξοδα εκτος προγραμματος?

Για την εγκατασταση της οποιας το κοστος θα αναλαβει εξολοκληρου θα του ζητηθουν παραστατικα+τιμολογια?

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.