Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Καλησπέρα . Με τις αποπληρωμές συμβαίνει κάτι? Είμαι στο στάδιο 9 εδώ και 55 ημέρες και ακόμη δεν είχαμε κάποια ειδοποίηση

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

31 λεπτά πριν, gountas said:

Καλησπέρα . Με τις αποπληρωμές συμβαίνει κάτι? Είμαι στο στάδιο 9 εδώ και 55 ημέρες και ακόμη δεν είχαμε κάποια ειδοποίηση

Καλησπέρα! Και εγώ το ίδιο στο στάδιο 9 από 21/1 και δεν απαντάνε και σε mail  πια. 

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, Danny14 said:

Καλημέρα, μου ήρθε e-mail από ΥΠΕΚΑ με αρνητικά αποτελέσματα ελέγχου τελικής εκταμίευσης με τις παρακάτω εκκρεμότητες:

  • ΑΔΕΙΑ ΜΙΚΡΗΣ ΚΛΙΜΑΚΑΣ , ΕΚΚΡΕΜΟΤΗΤΑ : "Παρακαλώ αναρτήστε Οικοδομική Άδεια παρεμβάσεων ή Άδεια Έγκρισης Εργασιών Δόμησης Μικρής Κλίμακας (ΕΕΔΜΚ) για την παρέμβαση 3.Γ (III) : Σύστημα Α/Θ (Θέρμανσης – Ψύξης / Ελάχιστη απαίτηση ενεργειακή σήμανση στους 55oC) (12 < P <= 20) που εκτελέστηκε. Σε περίπτωση που οι υλοποιημένες παρεμβάσεις δεν απαιτούν Οικοδομική Άδεια ή την έκδοση Άδειας ΕΕΔΜΚ παρακαλώ αναρτήστε Έγγραφο της αρμόδιας Υπηρεσίας Δόμησης ή Υπεύθυνη Δήλωση αρμόδιου Μηχανικού. "

Έχει εγκατασταθεί ΑΘ σε διαμέρισμα (αντικατάσταση κεντρικού λέβητα πετρελαίου). Η ΕΕΔΜΚ είναι υποχρεωτική γι' αυτή την παρέμβαση; Μπορώ να στείλω απλά μια Υπεύθυνη Δήλωση Μηχανικού για μή απαίτησή της; Κι αν ναι, πως θα το δικαιολογήσω;

Ευχαριστώ!

 

Αν η νέα εγκατάσταση αυτονομείται απο την κεντρική, χρειάζεται ΕΕΔΜΚ. Αν παραμένει συνδεδεμένη με την Κ/Θ και μετά την παρέμβαση υπάρχει η δυνατότητα επιλογής μονάδας παραγωγής θερμότητας του συστήματος (είτε Α/Θ είτε κεντρικός λέβητας πετρελαίου), τότε υπογράφετε σχετική ΥΔ για τη μη απαίτηση ΑΔ ή ΕΕΔΜΚ [άρθρο 30 δ Ν. 4495/2017 - διασκευή εγκατάστασης (κεντρικης) θέρμανσης της ιδιοκτησίας].

Edited by dryianni
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, nzerman said:

Έχεις δίκιο σύμφωνα με την 20701-2/2017

2.5.1. Ορισμός γραμμικών διαστάσεων

Οι  οριζόντιες  διαστάσεις  των  όψεων  του  κτηριακού  κελύφους  και  των  επί  μέρους  θερμικών 
ζωνών μετρώνται στις κατόψεις των ορόφων ως εξής (σχήμα 8): 
•     Η θερμική ζώνη, που είναι σε επαφή με το εξωτερικό περιβάλλον (αέρα ή έδαφος) θεωρείται 
ότι έχει ως όριατις εξωτερικές επιφάνειες, που διαμορφώνονται με την τελική επίστρωση των 
κατακόρυφων δομικών στοιχείων (π.χ. ζώνη 4).

Οπότε τι κάνουμε σε αυτές τις περιπτώσεις? Το παραβλέπουμε? Αν αλλάξουμε το εμβαδόν μπλέκουμε και με Ε9 κλπ

Link to comment
Share on other sites

40 λεπτά πριν, zio7 said:

Οπότε τι κάνουμε σε αυτές τις περιπτώσεις? Το παραβλέπουμε? Αν αλλάξουμε το εμβαδόν μπλέκουμε και με Ε9 κλπ

Δε θα έκανα τέτοιες ηρωικές κινήσεις κατά τη διαδικασία του «εξοικονόμηση κατ΄οίκον». 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα συναδελφοι, μπορει να με πληροφορησει καποιος στο παρακατω θεμα.
Ειμαι στην περιπτωση υπαγωγης με ληψη δανειου.
Ο αρχικος επιλεξιμος π/υ ηταν 10000.  (επιχορηγηση 60%).
Χορηγηθηκε προκαταβολη 10000*0,40*0,70=2800 .
 
Ο τελικος π/υ βασει των αποδειξεων ειναι 6000. Αρα το νεο δανειο, μετα τον ελεγχο θα ειναι 6000*0,40=2400.
Επομενως οι προμηθευτες ελαβαν περισσοτερα 2800-2400=400 ευρω.
 
Εγω βρισκομαι στην φαση   ΄΄07. ΑΙΤΗΣΗ ΣΕ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΩΝ΄΄  , να προχωρησω στην επομενη φαση κανονικα η πρεπει να επιστραφουν τωρα τα 400 ευρω (και αν ναι πως διαδικαστικα θα γινει αυτο).

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει ότι όσον αφορά το ποσοστό εξοικονόμησης ενέργειας που αναγράφουμε στο παράρτημα VI, λέτε πως ο τύπος υπολογισμού είναι Κατανάλωση Α ΠΕΑ- Κατανάλωση Β ΠΕΑ/ Κατανάλωση κτηρίου αναφοράς. Αυτό λέει και το σύστημα στις συχνές ερωτήσεις. Όμως εάν ισχύει αυτός ο τύπος, γιατί στο Α ΠΕΑ δεν συμβαδιζει το ποσοστό που προκύπτει από αυτόν το τύπο (με το σενάριο δλδ στη θέση του Β ΠΕΑ) με το ποσοστό που αναφέρεται στο ΤΕΕ Κενακ στα αποτελέσματα; 

Link to comment
Share on other sites

On 19/3/2018 at 10:20 ΜΜ, gab pet said:

To ποσοστό εξοικονόμησης 40% ( ή 70 %) αφορά στο κτίριο αναφοράς. Άρα αν έχεις κτίριο αναφοράς με συνολική κατανάλωση ενέργειας 170, υπάρχον με 430 και σενάριο 1 με 210,  τότε το ποσοστό εξοικονόμησης 40% (ή 70 )% είναι επί του 170, δηλαδή 68 (ή 119) και εμείς έχουμε εξοικονόμηση 430-210= 220, άρα καλύπτουμε τις ανάγκες του προγράμματος. Αυτός ο υπολογισμός δεν είναι αυτός που δίνει το ΠΕΑ στην δευτερη σελίδα.

Εδω για παραδειγμα, τι ποσοστό εξοικονόμησης ενέργειας έχουμε? 129% ???????

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.