Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Μιλάμε για εξοικονόμηση ενέργειας εκφρασμένη σαν ποσοστό της κατανάλωσης του κτιρίου αναφοράς, άρα μπορεί να είναι μεγαλύτερη του 100%.

Π.χ. Κ.Α: 70, ΠΕΑ 1 : 400, ΠΕΑ 2: 190 άρα 210/70= 300%

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

48 λεπτά πριν, GriGaS said:

Μιλάμε για εξοικονόμηση ενέργειας εκφρασμένη σαν ποσοστό της κατανάλωσης του κτιρίου αναφοράς, άρα μπορεί να είναι μεγαλύτερη του 100%.

Π.χ. Κ.Α: 70, ΠΕΑ 1 : 400, ΠΕΑ 2: 190 άρα 210/70= 300%

Και δηλαδή στο γνωστό κενό στο παράρτημα VI μπορούμε και πρεπει να συμπληρώσουμε πχ 192%;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα . Είμαι στο στάδιο 9 εδώ και 56 ημέρες . Το πρόγραμμα είναι χωρίς δάνειο μέσω της τράπεζας Πειραιώς Πρέπει να προσκομίσει ο ιδιοκτήτης το έντυπο  ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΣΗ ΕΞΟΦΛΗΣΗΣ ΔΑΠΑΝΩΝ στη τράπεζα Πειραιώς?

Link to comment
Share on other sites

Παράθεση

ε. Η Υπολογιζόμενη Ετήσια κατανάλωση πρωτογενούς ενέργειας βάσει του ανωτέρω ΠΕΑ είναι ……………………… (kWh/m2), η αντίστοιχη ενεργειακή κατηγορία……………, ενώ η εξοικονόμηση ενέργειας είναι ……% της κατανάλωσης του κτηρίου αναφοράς (kWh/m2).

Εάν εννοείς αυτό, τότε ναι.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, gountas said:

Καλησπέρα . Είμαι στο στάδιο 9 εδώ και 56 ημέρες . Το πρόγραμμα είναι χωρίς δάνειο μέσω της τράπεζας Πειραιώς Πρέπει να προσκομίσει ο ιδιοκτήτης το έντυπο  ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΣΗ ΕΞΟΦΛΗΣΗΣ ΔΑΠΑΝΩΝ στη τράπεζα Πειραιώς?

Καλησπέρα. δεν χρειάζεται να γίνει αυτό. . Παραθέτω απάντηση της Τράπεζας Πειραιώς. 

Ερώτηση: Καλησπέρα σας ήθελα να σας ρωτήσω για την περίπτωση του κ. ............. Είμαστε στη φάση  09. Πιστοποιημένη αίτηση προς τελική εκταμίευση.Χρειάζεται να γίνει κάποια ενέργεια στο τοπικό κατάστημα της Πειραιώς?

Απάντηση: 

Αναφορικά με το ερώτημά σας, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι, όταν η τράπεζα λάβει τη σχετική εντολή από την ΕΤΕΑΝ για εκταμίευση, ο πελάτης θα ενημερωθεί σχετικά μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, dimitris333 said:
Καλημερα συναδελφοι, μπορει να με πληροφορησει καποιος στο παρακατω θεμα.
Ειμαι στην περιπτωση υπαγωγης με ληψη δανειου.
Ο αρχικος επιλεξιμος π/υ ηταν 10000.  (επιχορηγηση 60%).
Χορηγηθηκε προκαταβολη 10000*0,40*0,70=2800 .
 
Ο τελικος π/υ βασει των αποδειξεων ειναι 6000. Αρα το νεο δανειο, μετα τον ελεγχο θα ειναι 6000*0,40=2400.
Επομενως οι προμηθευτες ελαβαν περισσοτερα 2800-2400=400 ευρω.
 
Εγω βρισκομαι στην φαση   ΄΄07. ΑΙΤΗΣΗ ΣΕ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΩΝ΄΄  , να προχωρησω στην επομενη φαση κανονικα η πρεπει να επιστραφουν τωρα τα 400 ευρω (και αν ναι πως διαδικαστικα θα γινει αυτο).

θα πρέπει οι προμηθευτές να επιστρέψουν τώρα το ποσό των 400 ευρω. (καθένας όσο του αναλογεί)

Αυτό γίνεται με κατάθεση των ποσών στον τραπεζικό λογαριασμό του δανείου. Συγκεντρώνεις τα αποδεικτικά των καταθέσεων και τα ανεβάζεις στο σύστημα στα δικαιολογητικα πριν περάσεις στο επόμενο βήμα.

Αν δεν γίνει αυτό τότε απλά η επιχορήγηση θα μειωθεί. Αντί για επιχορήγηση 6000*0,6=3600 θα έχεις επιχορήγηση 3200. και το νέο δάνειο θα είναι 2800

Edited by mechgiann
Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι καλησπέρα,

Σε αίτηση πελάτη μου, παρουσιάζεται το παρακάτω πρόβλημα:

Στην ενότητα του συστήματος "Παραστατικά - Λοιπά Εξοδα" και συγκεκριμένα στη καρτέλες "Καταχώριση δαπανών" και "Καταχώριση λοιπών εξόδων", δε με αφήνει να καταχωρίσω την απόδειξη ενός προμηθευτή που έλαβα αργότερα από τις άλλες (σημειώστε οτι είχα ξεκινήσει ανεβάζοντας κανονικά τις ΑΠΥ των προμηθευτών που είχα λάβει), αλλα και τις αποδείξεις τις δικές μου για ΠΕΑ - Συμβουλος εργου. Σημειώστε επίσης, ότι η ενότητα "Παραστατικά - Λοιπά Εξοδα" παρουσιάζεται τσεκαρισμένη (δείτε εικόνα παρακάτω)

image.png.4cffac5c88c41ff5072891979f51ad15.png

Ωστόσο, πριν λάβω την ΑΠΥ προμηθευτή που μου έλειπε, θεώρησα οτι ίσως δε δεχόταν τις δικές μου (στην "Καταχώριση λοιπών εξόδων") επειδή δε με ειχα δηλώσει ως προμηθευτή. Δοκίμασα να με προσθέσω λοιπόν, αλλά δε γινόταν επειδη είναι αίτηση με ενεργό δάνειο και απο τότε η συσγκεκριμένη ενότητα μου εμφανίζεται με το παρακάτω μύνημα με κόκκινα γράμματα, κάτι που όμως δε μπορώ να αλλάξω κάπως.

image.thumb.png.1e9a1ef3984ac6ad2e92be353ad0b6b5.png

 

Δοκίμασα να επικοινωνήσω με το helpdesk του ΕΤΕΑΝ (2103000877) και μετά από πολλές πολλές προσπάθειες με παραπέμψαν στο [email protected] στο οποίο έστειλα mail εδώ και ένα μήνα, αλλά δεν έχουν απαντήσει δυστυχώς.

Θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα αν θα μπορούσε κάποιος να βοηθήσει (εχει παρουσιαστεί σε κανέναν το ίδιο πρόβλημα;) για να λυθεί το θέμα.

Επίσης γνωρίζει κάποιος που στεγάζεται το helpdesk, η οποιαδήποτε άλλη υπηρεσία βοήθειας, ουτως ώστε να πάω εκεί για να διερευνίσουμε τη λύση του προβληματος;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, και συγγνωμη για το μακρύ μύνημα.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε πρώτα να ανεβάσεις το 2ο ΠΕΑ ή και το Παράρτημα VI και μετά ξαναπροσπάθησε. Κατά πάσα πιθανότητα θα στα πάρει.

Άκυρο. 'Άλλο κατάλαβα αρχικά.

Edited by emnikol
Link to comment
Share on other sites

Τα χρήματα από τις εισφορές για τη μικρής κλίμακας τα παίρνει πίσω ο ωφελούμενος εφόσον ανεβάσω το χαρτί που μου έδωσαν στο ΙΚΑ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Θα ήθελα να διευκρινίσω ένα πρακτικό θέμα ως προς τη διεξαγωγή της 2ης ενεργειακής επιθεώρησης, γιατί έχω μπερδευτεί κάπως.

Μπαίνοντας στο buildingcert δημιουργούμε το xml για το 2ο ΠΕΑ, αντλώντας στοιχεία από το 1ο. Το xml που προκύπτει είναι ουσιαστικά το 1ο ΠΕΑ, τα δεδομένα του διαμερίσματος και το σενάριο που είχαμε δημιουργήσει, που ουσιαστικά ήταν η πρόταση των παρεμβάσεων. Τώρα για να κάνουμε το 2ο ΠΕΑ, αφήνουμε την καρτέλα κτίριο ως είχε στο 1οΠΕΑ (πριν τις παρεμβάσεις) και βάζουμε τα δεδομένα των πραγματοποιημένων παρεμβάσεων στο σενάριο, ώστε να φαίνεται και το ποσοστό εξοικονόμησης πρωτογενούς ενέργειας ή το φτιάχνουμε εξ' αρχής, όπου το κτίριο είναι αυτό που επιθεωρούμε σήμερα (με τις πραγματοποιημένες παρεμβάσεις) και προτείνουμε και ένα ακόμα καλύτερο σενάριο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.