Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Β' τρόπος: η ΑΠΔ κατατίθεται στο ΙΚΑ σε 2 αντίγραφα χειρόγραφα και κρατάμε το ένα που το ανεβάζουμε....

Α' τρόπος: Οι νορμάλ άνθρωποι καταθέτουν ηλεκτρονικά και παίρνουν όσα αντίγραφα θέλουν και οπότε θέλουν.... ;)

Edited by ppanag
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τελικά τα δελτία αποστολής είναι απαραίτητο να τα ανεβάζουμε στο σύστημα ή αρκούν οι αποδείξεις??

Edited by mechgiann
Link to comment
Share on other sites

Στις υπεύθυνες δηλώσεις αναδόχων - προμηθευτών μνημονεύονται τα δελτία αποστολής, οπότε άποψή μου είναι να τα επισυνάπτεις.

Edited by lloyd
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους ...Από χτες και σε προσπάθεια ολοκληρώσεις για την μετάβαση στην φάση 8 ενώ έχουν συμπληρωθεί όλα τα έγγραφα και τα διαφορά παραστατικά της φάσης 7, δεν υπάρχει η επιλογή του κομπιού  «Έλεγχος Επίτευξης Ενεργειακού Στόχου και πληρότητας στοιχείων» ...εννοείται ότι έχει γίνει σύνδεση με λογαριασμό ωφελούμενο .. αποτέλεσμα η δήλωση να μην προχωράει και να μην μπορούν να τικαριστουν οι απαραίτητες καταχωρίσεις ...γνωρίζει κανείς κάτι;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, mechgiann said:

ούτε εγώ έχω ιδέα από εισφορές....

Το ΑΠΔ λογικά το κρατάει το ΙΚΑ...εμένα μου το έδωσε ο μηχανικός που έβγαλε την άδεια μικρής κλίμακας. Ισως και το αποδεικτικό υποβολής να σε καλύπτει...

Πάντως το πρόγραμμα ζητάει ΑΠΔ, τα υπόλοιπα που ανέφερες δεν χρειάζονται.

Ας απαντήσει και κάποιος καλύτερος γνώστης

Εντάξει τα ανέβασα όλα τελικά, τα είχα κρατήσει σκαναρισμένα και το ΑΠΔ μαζί με τα υπόλοιπα έγγραφα.

Έχω ένα άλλο θέμα τώρα, επιστρέφω στην κεντρική οθόνη (ως ωφελούμενος πάντα) και δεν μου εμφανίζει τον Έλεγχο Επίτευξης Πληρότητας κλπ.

Τα δικαιολογητικά έχουν ανέβει όλα (στοιχεία ΠΕΑ, δικαιολογητικά, καταθέσεις, μικρής κλίμακας ΥΔ, τιμολόγια, εισφορές κλπ) δεν δείχνει να μου ζητάει κάτι εξτρα... Ξέρει κάποιος τι γίνεται;;;;

 edit. Μόλις είδα ότι και ο προ-γράφων είχε το ίδιο θέμα.... Τι παίζει!

Edited by Fade2Black
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Είναι να ανεβάσω τα παρακάτω έντυπα αλλά έχω μπερδευτεί που ανεβαίνει το καθένα.

1. Αποδείξεις ιδίων κεφαλαίων

2. Αριθμός ΗΚΑΣΠ

3. Μελέτη αερίου

4. Τιμολόγια Προμηθευτών

5. Πιστοποιητικά

6. ΥΔ Προμηθευτών

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, manosberb said:

Καλημέρα σε όλους ...Από χτες και σε προσπάθεια ολοκληρώσεις για την μετάβαση στην φάση 8 ενώ έχουν συμπληρωθεί όλα τα έγγραφα και τα διαφορά παραστατικά της φάσης 7, δεν υπάρχει η επιλογή του κομπιού  «Έλεγχος Επίτευξης Ενεργειακού Στόχου και πληρότητας στοιχείων» ...εννοείται ότι έχει γίνει σύνδεση με λογαριασμό ωφελούμενο .. αποτέλεσμα η δήλωση να μην προχωράει και να μην μπορούν να τικαριστουν οι απαραίτητες καταχωρίσεις ...γνωρίζει κανείς κάτι;

 

53 λεπτά πριν, Fade2Black said:

Έχω ένα άλλο θέμα τώρα, επιστρέφω στην κεντρική οθόνη (ως ωφελούμενος πάντα) και δεν μου εμφανίζει τον Έλεγχο Επίτευξης Πληρότητας κλπ.

Τα δικαιολογητικά έχουν ανέβει όλα (στοιχεία ΠΕΑ, δικαιολογητικά, καταθέσεις, μικρής κλίμακας ΥΔ, τιμολόγια, εισφορές κλπ) δεν δείχνει να μου ζητάει κάτι εξτρα... Ξέρει κάποιος τι γίνεται;;;;

 edit. Μόλις είδα ότι και ο προ-γράφων είχε το ίδιο θέμα.... Τι παίζει!

Απάντηση από [email protected]

Υπάρχει ένα Τεχνικό Πρόβλημα. Άμεσα θα επιλυθεί και θα μπορέσετε να κάνετε Έλεγχο Πληρότητας.

Επίσης στο ΠΣ αναφέρει πλέον:

Σας ενημερώνουμε οτι σήμερα 28/3/2019 λόγω εργασιών αναβάθμισης, έχει απενεργοποιηθεί προσωρινά η λειτουργία "Έλεγχος Επίτευξης Ενεργειακού Στόχου και πληρότητας στοιχείων". Η λειτουργία αυτή θα επανέλθει με την ολοκλήρωση των εργασιών αυτών εντός της ημέρας.

Edited by lloyd
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, Fade2Black said:

Μονο τα τιμολόγια στα Παραστατικά (και τα ΠΕΑ και Συμβούλου έργου), όλα τα υπόλοιπα στα Δικαιολογητικά.

και τις αποδείξεις ιδίων κεφαλαίων στα δικαιολογητικά?

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς τα παραστατικά από τις τράπεζες ότι μπήκαν τα χρήματα στους προμηθευτές ναι στα δικαιολογητικά. Στα παραστατικά ουσιαστικά βάζεις μόνο τιμολόγια αποδείξεις. Ότι άλλο πάει στα δικαιολογητικά. 

Μην ξεχάσεις αν την κατάθεση στην τράπεζα δεν την έχει κάνει ο ωφελούμενος να κάνει και μία ΥΔ για να ανεβάσεις στα δικαιολογητικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.