Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

3 ώρες πριν, vogelena said:

Καλησπέρα σας, έχω "ξαναενοχλήσει" το forum, αλλά χρειάζομαι πραγματικά τη βοήθεια σας. 

Έχω αίτηση με δάνειο από Eurobank. Από το Νοέμβριο περιμένω εκταμίευση προκαταβολών στους προμηθευτές, έχοντας κάνει όλα τα βήματα. Από την τράπεζα μου λεν απλά να περιμένω. Όμως το Μάιο εκπνέει η διορία για καταβολή όλων των παραστατικών ολοκλήρωσης του έργου - εγώ όμως σε αυτό το στάδιο δεν μπορώ να κάνω καμία κίνηση μέχρι να μπουν οι προκαταβολές. Έχει συναντήσει κανείς κάτι τέτοιο?

Πρόκειται για τράπεζα Eurobank!!!

Μήπως είναι άσχετος ο υπάλληλος στην τράπεζα;  Μιλάς πάντα με τον ίδιο;

Υπάρχει περίπτωση να αναμένονται από τη μεριά σου οι εντολές προς την τράπεζα για την εκτέλεση των εμβασμάτων σε άλλη τράπεζα.

Οι λογαριασμοί των προμηθευτών είναι στη EUROBANK ή σε άλλη τράπεζα;

Ο  σύμβουλος έργου τί λέει;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

19 λεπτά πριν, rizosp said:

Επειδή έχουν παρατηρηθεί περιπτώσεις λανθασμένων καταχωρήσεων στοιχείων στο Πληροφοριακό Σύστημα όταν η αίτηση βρίσκεται σε τρέχουσα κατάσταση «07. Υλοποίηση παρεμβάσεων», παρακαλούμε να δίνεται ιδιαίτερη προσοχή για την ορθή καταχώρηση στοιχείων στις 4 καρτέλες της ενότητας "Παραστατικά – Λοιπά έξοδα".

Συγκεκριμένα, στην καρτέλα "Καταχώρηση Δαπανών" θα πρέπει να καταχωρούνται ορθά οι στήλες:

Προμηθευτής

Στοιχεία Παραστατικού

Ποσότητα (m2/τεμάχια)

Κατηγορία Δαπάνης

Κόστος (συμπεριλ. ΦΠΑ)

 

Θα πρέπει να επιλέγονται οι σωστοί προμηθευτές, να αναγράφονται τα ορθά στοιχεία παραστατικού, να επιλέγονται και να καταχωρούνται η σωστή ποσότητα και κατηγορία δαπάνης όπως αυτές ορίζονται στον Οδηγό Εφαρμογής, καθώς και να αναγράφεται ορθά το κόστος βάσει των παραστατικών που υποβάλλονται.

Επίσης:

-Η καταχώρηση μιας παρέμβασης δε μπορεί να περιλαμβάνει μόνο εργασία.

-Όταν υπάρχει δάνειο δεν καταχωρούνται οι προκαταβολές δανείου των προμηθευτών στην καρτέλα "Καταβληθέντα ίδια κεφάλαια".

Αν γίνουν λανθασμένα κάποια από τα παραπάνω, είναι πιθανό αυτά να οδηγήσουν σε αύξηση του υπολογιζόμενου απαιτούμενου ποσού Ιδίων Κεφαλαίων και παράλληλα σε μείωση του υπολογιζόμενου Επιλέξιμου κόστους και του Ποσού επιχορήγησης.

 

 

Λέει ότι ''η καταχώρηση μιας παρέμβασης δε μπορεί να περιλαμβάνει μόνο εργασία.''  Εγώ που έχω δυο τιμολόγια για τον ηλιακο (ένα για τον ηλιακό ως τεμάχιο και ένα την εργασία τοποθέτησης) πώς θα τα περάσω;

Θα τα καταχωρήσεις ως 2 εγγραφές.

Δεν θα δεχόταν να καταχωρήσεις μόνο ένα παραστατικό που θα αφορούσε μόνο εργασία.

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, gsaraf said:

Θα τα καταχωρήσεις ως 2 εγγραφές.

Δεν θα δεχόταν να καταχωρήσεις μόνο ένα παραστατικό που θα αφορούσε μόνο εργασία.

2 εγγραφές είχα τώρα (μια εγγραφή 850 ευρώ υλικά + μια εγγραφή 250 ευρώ εργασία) και μου στείλανε το διευκρινιστικό μέιλ.
Μήπως να συνάψω τα δύο τιμολόγια σε μια εγγραφή (1100 ευρώ υλικά);

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ τους dimitris GM και gsaraf για τις διευκρινίσεις.

Μόνο η ΔΟΥ ήταν που προβλημάτιζε, όλα τα υπόλοιπα ήταν του ακινήτου.

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, rizosp said:

2 εγγραφές είχα τώρα (μια εγγραφή 850 ευρώ υλικά + μια εγγραφή 250 ευρώ εργασία) και μου στείλανε το διευκρινιστικό μέιλ.
Μήπως να συνάψω τα δύο τιμολόγια σε μια εγγραφή (1100 ευρώ υλικά);

Δηλαδή, έχεις κάνει υποβολή δικαιολογητικών κ' έλαβες αρνητική αξιολόγηση;

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, gsaraf said:

Δηλαδή, έχεις κάνει υποβολή δικαιολογητικών κ' έλαβες αρνητική αξιολόγηση;

Ναι έκανα υποβολη και όσο αφορά τον ηλιακο, έστειλα δυο εγγραφές (μια υλικά και μια εργασία) και μου ηρθε σε μειλ αυτο που έστειλα στην αρχη.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι αυτό το μήνυμα ήταν ομαδικό.

Θα έπρεπε να λάβεις μήνυμα αρνητικής αξιολόγησης.  Έλεγξέ το.

Link to comment
Share on other sites

On 28/3/2019 at 2:31 ΜΜ, mechgiann said:

συνάδελφοι, μου ήρθε το εξής μήνυμα...

Αρνητικά αποτελέσματα ελέγχου Τελικής Εκταμίευσης για την αίτηση με κωδικό  01-1325.

Δικαιολογητικά Ωφελούμενου

  • Εντυπο Καταγραφής Παρεμβάσεων - Ολοκλήρωσης (ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ VI) , ΕΚΚΡΕΜΟΤΗΤΑ : • Παρακαλώ αναρτήστε το Έντυπο Καταγραφής Παρεμβάσεων – Ολοκλήρωσης Έργου (Παράρτημα VI), όπου στον Πίνακα καταγραφής Παρεμβάσεων θα πρέπει να καταγράψετε με ΠΛΗΡΗ και ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ τρόπο την παρέμβαση που υλοποιήθηκε, σημειώνοντας την ΑΚΡΙΒΗ ΤΙΜΗ των χαρακτηριστικών των υλικών και συστημάτων που χρησιμοποιήθηκαν (U, R, P).

Εγώ είχα γράψει στον πίνακα καταγραφής το εξής:

1.A1(I)- Αντικατάσταση πλαισίων αλουμινίου με διπλό υαλοπίνακα-παράθυρων

συνολικής επιφάνειας 5,6 (m2) με συνολικό συντελεστή θερμοπερατότητας

2,12 ≤ U ≤ 2,52 W/(m2 K) και g = 0,75.

1.A2(I)- Αντικατάσταση πλαισίων αλουμινίου με διπλό υαλοπίνακα-εξωστόθυρων

συνολικής επιφάνειας 1,9 (m2) με συνολικό συντελεστή θερμοπερατότητας

U = 2,04 W/(m2 K) και g = 0,75.

1.A2(II)- Αντικατάσταση πλαισίων αλουμινίου με διπλό υαλοπίνακα-εξωστόθυρων

συνολικής επιφάνειας 9,2 (m2) με συνολικό συντελεστή θερμοπερατότητας

1,90 ≤ U 1,91 W/(m2 K) και g = 0,75.

1.E1- Εγκατάσταση εξωτερικών προστατευτικών φύλλων (σύστημα κουτί-ρολό)

συνολικής επιφάνειας 16,1 (m2).

πείτε μου πόσο πιο αναλυτικά πρέπει να τα γράψω?? Θέλουν το U για κάθε κούφωμα ξεχωριστά?

Ας δώσει κάποιος ένα παράδειγμα πως περιγράφουμε τα κουφώματα...έλεος!!

Συγνώμη, Ξέρετε αν περιλαμβάνετε και η τοποθέτηση σήτας στις παραπάνω κατηγορίες αλουμινίου; 

Link to comment
Share on other sites

Μου γύρισαν όλα  μα όλα (όσα ήταν με ίδια κεφάλαια) από κατασταση 8α  σε κατάσταση 7 χωρίς να έρθει μήνυμα για παρατηρήσεις σε κανένα. Μου ξεφεύγει κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο έγινε και σε μένα. Όλες (εκτός από μία) με ίδια κεφάλαια γύρισαν από 8.α σε 7.

Η "πλάκα" είναι ότι σε αυτή τη μία που δε γύρισε, της ήρθε το ομαδικό μήνυμα ότι γύρισε σε7!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.