Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

N_N στο παράρτημα 1 αλλά και μέσα στον οδηγό αναφέρεται ότι πρέπει να έχει πραγματοποιηθεί η πλήρης εξόφληση του προστίμου και όχι του 30%. Στο παράρτημα 1 βλέπω την παρακάτω υποσημείωση: 1 Επισημαίνεται ότι για την περίπτωση ζ της παρ.2 του άρθρου 82 του ν. 4495/2017 (ΦΕΚ 167/Α΄/03.11.2017) προσκομίζεται η δήλωση υπαγωγής της αυθαίρετης κατασκευής ή χρήσης όπου αποτυπώνεται η πλήρης εξόφληση του ενιαίου ειδικού προστίμου. Μήπως έχεις κάποια άλλη έκδοση του παραρτήματος την οποία δε γνωρίζω εγω;

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα. Θα ήθελα παρακαλώ την άποψη σας. Ο Μηχανικός που είχε αναλάβει αρχικά ως Σύμβουλος και ως Ενεργειακός Επιθεωρητής και έφτιαξε το 1ο ΠΕΑ έχει πάρει λάθος τις επιφάνειες των όψεων του διαμερίσματος και επιπλέον δεν συνεργάζεται με τον πελάτη του. Εγώ προσωπικά δεν έχω γνώσεις Ενεργειακού και απλά βοηθώ τον Ωφελούμενο όσο μπορώ (είναι συγγενής μου). Παραμένει ο ίδιος αρχικός μηχανικός στο προγραμμα ως Σύμβουλος. Τώρα τον καλεί ο πελάτης για να του πει τι έχει υπολογίσει ως επιφάνειες και να προχωρήσει σε παραγγελία των μονωτικών θερμοπροσοψης, και δεν απαντά σε τηλέφωνα και μηνύματα. Ωστόσο καταλαβαίνω ότι δεν μπορούμε να τον παρακάμψουμε αφού βάσει των δεδομένων του 1ου ΠΕΑ θα γίνει η σύγκριση για τη επίτευξη του 40%. Σύμβουλο ξέρω ότι μπορεί να αλλάξει και ενεργειακό επιθεωρητή να αλλαξει. Πως μπορεί ο νέος να βρει τα στοιχεία  xlm του 1ου ΠΕΑ ; Ο ίδιος δεν πρόκειται να τα δώσει. Μπορώ να απευθυνθώ  σε κάποιον φορέα; Και το γεγονός ότι το κέλυφος στο αρχικό ΠΕΑ δεν είναι σωστό;  

έχουμε πελαγώσει και αρρωστήσει συνάμα με την στάση αυτού του «συνάδελφου»...

κάθε άποψη παρακαλώ θα εκτιμηθεί ... ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα - πρώτα δεν χρειάζεται πανικός. Για όλα υπάρχει λύση. 

Να απευθυνθείτε σε 2ο ενεργειακό επιθεωρητή, ο οποίος αφού επιθεωρήσει το διαμέρισμα θα φτιάξει νέο xml με τα πραγματικά στοιχεία.

Από το πληροφοριακό σύστημα του ΕΚΟ ΙΙ μπορείτε να κατεβάσετε το έντυπο πρότασης παρεμβάσεων για να δείτε τι παρεμβάσεις έχει προτείνει και τι επιφάνειες έχει υπολογίσει ο 1ος ε.ε.

Ο 2ος ε.ε. θα σας πει αν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα, αν μπορείτε με αυτές τις παρεμβάσεις να έχετε το 40 % και αν όχι να σας πει πώς θα το επιτύχετε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, lenia_s said:

N_N στο παράρτημα 1 αλλά και μέσα στον οδηγό αναφέρεται ότι πρέπει να έχει πραγματοποιηθεί η πλήρης εξόφληση του προστίμου και όχι του 30%. Στο παράρτημα 1 βλέπω την παρακάτω υποσημείωση: 1 Επισημαίνεται ότι για την περίπτωση ζ της παρ.2 του άρθρου 82 του ν. 4495/2017 (ΦΕΚ 167/Α΄/03.11.2017) προσκομίζεται η δήλωση υπαγωγής της αυθαίρετης κατασκευής ή χρήσης όπου αποτυπώνεται η πλήρης εξόφληση του ενιαίου ειδικού προστίμου. Μήπως έχεις κάποια άλλη έκδοση του παραρτήματος την οποία δε γνωρίζω εγω;

Συναδέλφισσα επειδή έχουν γίνει 3 τροποποιήσεις του Οδηγού Εφαρμογής, τον ανοίγω κάθε φορά online από την πλατφόρμα του προγράμματος για να είμαι σίγουρος (link), το ίδιο κάνω και με τα παραρτήματα (link για το Παράρτημα Ι).

Η υποσημείωση 1 που παραθέτεις είναι αυτή ακριβώς που ανέφερα κι εγώ, απλά έβαλα σε παρένθεση την περίπτωση ζ του Ν.4495 (link).

Link to comment
Share on other sites

57 λεπτά πριν, nick_61 said:

Πρώτα - πρώτα δεν χρειάζεται πανικός. Για όλα υπάρχει λύση. 

Να απευθυνθείτε σε 2ο ενεργειακό επιθεωρητή, ο οποίος αφού επιθεωρήσει το διαμέρισμα θα φτιάξει νέο xml με τα πραγματικά στοιχεία.

Από το πληροφοριακό σύστημα του ΕΚΟ ΙΙ μπορείτε να κατεβάσετε το έντυπο πρότασης παρεμβάσεων για να δείτε τι παρεμβάσεις έχει προτείνει και τι επιφάνειες έχει υπολογίσει ο 1ος ε.ε.

Ο 2ος ε.ε. θα σας πει αν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα, αν μπορείτε με αυτές τις παρεμβάσεις να έχετε το 40 % και αν όχι να σας πει πώς θα το επιτύχετε.

Ευχαριστώ παρά παρά πολύ για τη συμβουλή σας. 

Η ανησυχία μου δεν είναι για την επίτευξη του στόχου. Οι παρεμβάσεις είναι αρκετές,(κουφώματα, μόνωση τοίχων, στέγης, ενεργειακό τζάκι, και air condition) και επομένως θα επιτευχθεί. Στο έντυπο των παρεμβάσεων έχει δηλώσει λιγότερα μ2 για την μόνωση που απαιτείται και από εκεί ξεκίνησε η κουβέντα στο παρελθόν .... 

η ανησυχία μου είναι ότι στο προγραμμα έχει ανεβάσει ένα ΠΕΑ που προφανώς είναι λάθος (δεν έλαβε υπόψη του τα διαφορετικά ύψη λόγω κεκλιμένης στεγης) . Βάσει αυτού δεν γίνονται οι έλεγχοι; Διαβάζω εδώ στη σελίδα ότι δεν μπορεί να αλλάξει το κέλυφος του κτηρίου (πχ ανοίγματα ) γι αυτό προβληματίζομαι...

Υπαρχει κάποιος που μπορεί να αναλάβει (ως Σύμβουλος και ως Ενεργειακός) παρακαλώ στην Γλυφάδα Αττικης είναι το διαμέρισμα; Αν ναι στείλτε μου μηνυμα... 

Edited by Georgia S
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχει κάποιος συνάδελφος κάνει αίτημα παράτασης για την ολοκλήρωση του έργου? Εχω 15 μέρες ακόμα και δεν υπάρχει περίπτωση να τελειώσει το έργο.
Τι αιτιολογία βάζετε για να μην έχω κάποιο πρόβλημα και μου απορρίψουν το αίτημα. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

31 λεπτά πριν, Megapad said:

Καλημέρα, έχει κάποιος συνάδελφος κάνει αίτημα παράτασης για την ολοκλήρωση του έργου? Εχω 15 μέρες ακόμα και δεν υπάρχει περίπτωση να τελειώσει το έργο.
Τι αιτιολογία βάζετε για να μην έχω κάποιο πρόβλημα και μου απορρίψουν το αίτημα. Ευχαριστώ.

Εδω έχω διαβάσει ότι έχουν ζητήσει παράταση λόγω του ότι οι εργασίες δεν μπορούσαν να γίνουν μέσα στο χειμώνα...

Link to comment
Share on other sites

Και οι λόγοι υγείας (μακριά από εμάς) λαμβάνουν θετική απάντηση ως προς την παράταση. Μιλώ εκ ίδια εμπειρίας μιας και ζήτησα (και έλαβα) παράταση 2 φακέλων για τον παραπάνω λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, καλημέρα.

Έχω προμηθευτή που εξέδωσε ΑΠΥ για μελέτη κ' εγκατάσταση ΦΑ, αλλά ο μελετητής που υπογράφει τη μελέτη είναι άλλος (συνεργάτης του προμηθευτή).

Υπάρχει κάποιος τρόπος να νομιμοποιηθεί η είσπραξη της μελέτης από τον προμηθευτή, για να αποφύγουμε ακύρωση ΑΠΥ προμηθευτή κ' έκδοση ΑΠΥ από μελετητή;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, N_N said:

Συναδέλφισσα επειδή έχουν γίνει 3 τροποποιήσεις του Οδηγού Εφαρμογής, τον ανοίγω κάθε φορά online από την πλατφόρμα του προγράμματος για να είμαι σίγουρος (link), το ίδιο κάνω και με τα παραρτήματα (link για το Παράρτημα Ι).

Η υποσημείωση 1 που παραθέτεις είναι αυτή ακριβώς που ανέφερα κι εγώ, απλά έβαλα σε παρένθεση την περίπτωση ζ του Ν.4495 (link).

Ευχαριστώ! απλώς αν δεις μέσα στον οδηγό σχετικά με το πρόστιμο αναφέρει το εξής: σελ 15, υποσημείωση 1 Επιλέξιμες είναι και οι κατοικίες της παρ.2, του άρθρου 82 του ν. 4495/2017 (ΦΕΚ 167/Α΄/03.11.2017) (για την περίπτωση ζ της παρ.2 του παραπάνω άρθρου πρέπει να έχει καταβληθεί το σύνολο του ενιαίου ειδικού προστίμου).

Με βάση το παραπάνω η αίτηση μου φοβάμαι οτι στον τελικό έλεγχο θα απορριφθεί. Έχει τύχει σε κάποιον κάτι αντίστοιχο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.