Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

3 ώρες πριν, yian said:

Και οι λόγοι υγείας (μακριά από εμάς) λαμβάνουν θετική απάντηση ως προς την παράταση. Μιλώ εκ ίδια εμπειρίας μιας και ζήτησα (και έλαβα) παράταση 2 φακέλων για τον παραπάνω λόγο.

ανάρτησες κάποιο δικαιολογητικό?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μετά από επικοινωνία με το Υπουργείο, εγκρίνουν πάντα την παράταση της προθεσμίας με μέγιστο όριο 3 μήνες. Σε ωφελούμενο που έβαλε για οικογενειακούς λόγους, δεν ανήρτησε κάποιο έγγραφο και πήρε την παράταση. Πάντως, για λόγους υγείας, προσωπική μου γνώμη, καλό είναι να αποφεύγεται, αν προφανώς δεν ισχύει, γιατί είναι απόλυτα λογικό να ζητηθεί ενδεχομένως κάποιο επίσημο έγγραφο.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, Georgia S said:

Εδω έχω διαβάσει ότι έχουν ζητήσει παράταση λόγω του ότι οι εργασίες δεν μπορούσαν να γίνουν μέσα στο χειμώνα...

Εγώ πάντως ανέφερα ότι περιμένω να το σηκώσουν στο HelpDesk ή να απαντήσουν σε ερώτημα που έχω υποβάλλει στο [email protected] (ανέφερα και το ερώτημά μου) και μου δώσανε παράταση 90 ημέρες μέσα σε τρεις ώρες!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος εάν υπάρχει κάποιος περιορισμός για πώληση ακινήτου στο οποίο υπάρχει ενεργή αίτηση στο στάδιο 8.α. Έχουν γίνει όλες οι εργασίες και περιμένουμε την έγκριση δηλ. Όσο και να ανατρέχω στον οδηγό δεν βρίσκω κάτι όσο αναφορά ενδεχόμενη μεταβίβαση ακινήτου που έχει ενεργή αίτηση. 

Ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα @ahilpoul! Αν κρίνω από την απάντηση του Υπουργείου σχετικά με την περίπτωση θανάτου του ωφελούμενου (μου έτυχε τέτοια περίπτωση δυστυχώς), θα πρέπει εντός προθεσμιών (ενδεχομένως να χρειαστεί να ζητήσεις παράταση) να ολοκληρωθεί η μεταβίβαση και να αναρτηθούν όλα τα απαραίτητα έγγραφα που να το αποδεικνύουν (συμβόλαιο κ.λπ.) συν ενδεχομένως ΥΔ ότι θα χρησιμοποιηθεί ως κύρια κατοικία, ότι ο νέος ιδιοκτήτης αποδέχεται τους όρους του Προγράμματος κ.λπ. Ελπίζω να βοήθησα στο σκεπτικό...

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος τι ακριβώς και πόσο αναλυτικά χρειάζεται να γράψουμε στο τελικό έντυπο παρεμβάσεων για εγκατάσταση αντλίας θερμότητας με ενσωματωμένο δοχείο για ΖΝΧ;

Δύο φορές μου έχουν στειλει αρνητικά αποτελέσματα τελικής εκταμίευσης

Link to comment
Share on other sites

Όσο αφορά την θερμομόνωση δώματος για τον υπολογισμό της θερμικής αντίστασης και την κατάταξη στη κατηγορία Ι (R<2) η ΙΙ (R>2), λαμβάνουμε υπ όψιν μόνο το θερμομονωτικό υλικό (πχ θερμομονωτικά πλακίδια) ή όλο το δομικό στοιχείο. (υπάρχουσα θερμομόνωση, σοβάς, πλάκα, ασφαλτόπανο + το θερμομονωτικό πλακίδιο);

Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν, steve100 said:

Όσο αφορά την θερμομόνωση δώματος για τον υπολογισμό της θερμικής αντίστασης και την κατάταξη στη κατηγορία Ι (R<2) η ΙΙ (R>2), λαμβάνουμε υπ όψιν μόνο το θερμομονωτικό υλικό (πχ θερμομονωτικά πλακίδια) ή όλο το δομικό στοιχείο. (υπάρχουσα θερμομόνωση, σοβάς, πλάκα, ασφαλτόπανο + το θερμομονωτικό πλακίδιο);

Όλο, προφανώς

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.