Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

1 ώρα πριν, steve100 said:

Όσο αφορά την θερμομόνωση δώματος για τον υπολογισμό της θερμικής αντίστασης και την κατάταξη στη κατηγορία Ι (R<2) η ΙΙ (R>2), λαμβάνουμε υπ όψιν μόνο το θερμομονωτικό υλικό (πχ θερμομονωτικά πλακίδια) ή όλο το δομικό στοιχείο. (υπάρχουσα θερμομόνωση, σοβάς, πλάκα, ασφαλτόπανο + το θερμομονωτικό πλακίδιο);

Όλα τα δομικά στοιχεία που συμμετέχουν στο πάχος της πλάκα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

37 λεπτά πριν, iks said:

 

Συνάδελφε ... άλλο πράγμα τι γράφουμε στις παρεμβάσεις δηλ. τι επιπλέον υλικά βάζουμε για να κάνουμε ενεργειακή αναβάθμιση ενός υφιστάμενου δομικού στοιχείου και άλλο πράγμα το πως επιτυγχάνεται η συνολική θερμική αντίσταση  (R > 1,8 ή R < 1,8).

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, εαν κάνεις την διαίρεση, αυτο καταλαβαίνω ότι ζητάει....

Το U του ΠΕΑ φυσικά είναι το συνολικό, όλων των στρώσεων (πλάκα, μόνωση, σοβάδες κλπ)

Αυτή είναι η άποψή μου.

Edited by iks
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είνα οτι δεν μπορεί να επιδοτούνται το ίδιο ,κάποιος που βάζει πρόσθετη θερμομόνωση 3cm σε υπάρχουσα δικέλυφη με 5cm θερμομόνωση  ,και κάποιος που βάζει 8cm θερμομόνωση εξ αρχής.Η διατύπωση πάντως είναι οντως προβληματική θα μπορούσαν να γράψουν θερμική αντίσταση πρόσθετης θερμομόνωσης πχ

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάμε για το ΠΑΡ. VI γράφουμε σίγουρα το R της πρόσθετης μόνωσης. Αν μιλάμε για το πιο R χρησιμοποιούμε για να υπολογίσουμε το U του τοίχου ή της οροφής, που βάζουμε στο xml -που αυτό εννοούσα στην αρχική μου απάντηση- προφανώς το συνολικό. Εγώ πάντως για να έχω το κεφάλι μου σίγουρο στο ΠΑΡ. VI το δηλώνω ως εξής: d=..., λ=... Rμονωτικού=... και Rσυνολικό=...

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/4/2019 at 10:26 ΠΜ, gsaraf said:

Συνάδελφοι, καλημέρα.

Έχω προμηθευτή που εξέδωσε ΑΠΥ για μελέτη κ' εγκατάσταση ΦΑ, αλλά ο μελετητής που υπογράφει τη μελέτη είναι άλλος (συνεργάτης του προμηθευτή).

Υπάρχει κάποιος τρόπος να νομιμοποιηθεί η είσπραξη της μελέτης από τον προμηθευτή, για να αποφύγουμε ακύρωση ΑΠΥ προμηθευτή κ' έκδοση ΑΠΥ από μελετητή;

Κάποια ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μια ερώτηση ίσως λίγο αφελής. Εχω πάει στην κατάσταση 8α κανονικά εντός προθεσμίας. Κάποια στιγμή έρχονται παρατηρήσεις οπότε με πάει στην κατάσταση 7. Εκείνη όμως η χρονική στιγμή είναι μεταγενέστερη της ημερομηνίας υλοποίησης. Είμαι οκ  να ξανακάνω έλεγχο πληρότητας και υποβολή ή βαράει τίποτε κόκκινο στο superλογισμικό τους?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και γω κάτι που δε θυμάμαι.. Στις ανλίες θερμότητας στο ΠΕΑ ποιο COP βάζουμε;

Θυμάμαι ότι ήταν κάτι σε στυλ 2 βαθμοί εξωτερική θερμοκρασία με 45 βαθμοί θερμοκρασία εισόδου νερού, ή κάτι τέτοιο σε τέτοια μορφή εν πάσει περιπτώσει.

Πλέον πέφτουν κάτι τεχνικά εγχειρίδια στα χέρια μου που δίνου διάφορα COP για διάφορες εξωτερικές θερμοκρασίς; (2, 7, -2 κλπ) αλλά το δεύτερο κριτήριο δεν είναι η θερμοκρασία εισόδου του νερού αλλά δίνει εσωτερική θερμοκρασία 20 βαθμούς. Τι κάνω με το COP σε αυτήν την περίπτωση, ποιο βάζω;

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.