Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

για αντλία θερμότητας λαμβάνεις το scop:

Για τις αντλίες θερμότητας με θερμαινόμενο μέσο το νερό οι οποίες είναι σύμφωνες με τον κανονισμό Οικολογικού σχεδιασμού (813/2113) και συνοδεύονται από Ενεργειακή Σήμανση, σύμφωνα με τον κανονισμό Ενεργειακής Επισήμανσης 811/2011 της ΕΕ, λαμβάνεται υπόψη η Ενεργειακή Απόδοση Εποχιακής Θέρμανσης Χώρου ηs35 ̊CΘΚ (για νερό 35°C) και ηs55 ̊CΘΚ(για νερό 55°C) της μονάδας στο θερμό Κλίμα (Κλιματική ζώνη με αντιπροσωπευτική πόλη την Αθήνα). Το SCOP της αντλίας θερμότητας με Ενεργειακή Σήμανση είναι ίσο με:

SCOP = 2,35 ∙ (ηs35 CΘΚ + 3%) [4.5α.] στην περίπτωση ενδοδαπέδιας , ενδοτοίχιας θέρμανσης ή θέρμανσης οροφής με σωλήνες ζεστού νερού

SCOP = 2,55 ∙ (ηs55 ̊ΘΚ + 3%) [4.5β.] Στην περίπτωση στοιχείων νερού με ανεμιστήρα FCU

SCOP = 2,75 ∙ (ηs55 ̊ΘΚ + 3%) [4.5γ.] σε κάθε άλλη περίπτωση (θερμαντικά σώματα,, κονβέκτορες, κλπ).

ηs55 ̊ και ηs35 ̊ τα βρίσκεις στο product fiche της ΑΘ (στο θερμό κλίμα)

*πρόσεξε οτι η αναγραφόμενη ισχύς της ΑΘ μπορεί να αναφέρεται στο μέσο κλίμα, ενώ για το ΕΚΟ απαιτείται η ισχύς στο θερμό κλίμα

produtc fiche ns.PNG

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

2 ώρες πριν, zafsko said:

Καλημέρα, μια ερώτηση ίσως λίγο αφελής. Εχω πάει στην κατάσταση 8α κανονικά εντός προθεσμίας. Κάποια στιγμή έρχονται παρατηρήσεις οπότε με πάει στην κατάσταση 7. Εκείνη όμως η χρονική στιγμή είναι μεταγενέστερη της ημερομηνίας υλοποίησης. Είμαι οκ  να ξανακάνω έλεγχο πληρότητας και υποβολή ή βαράει τίποτε κόκκινο στο superλογισμικό τους?

Αυτό σου ζητάει εξάλλου να κάνεις στην κεντρική οθόνη της αίτησής σου. 

Να αναρτήσεις τα δικαιολογητικά που σου ζήτησαν επιπλέον και μετά να κάνεις έλεγχο πληρότητας και υποβολή. Έτσι θα ξαναβρεθείς στην κατάσταση 8α. 

Προθεσμία δεν υπάρχει πλέον (δες ότι η καρτέλα "Προθεσμίες" δεν υπάρχει). 

Link to comment
Share on other sites

@lenia_s πραγματικά ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΤΙΚΟΤΑΤΗ, χίλια ευχαριστώ!

 

Δηλ στο παράδειγμα της αντλίας που παραθέτεις για κλασσικά σώματα πάνελ θα είμαι στο 4.5γ και θα έχω SCOP=2,75*(1,8+0,03)=5,0325; Μεγαλούτσικο δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Ξερει καποιος αν μπορει να διαγραφει καποιο δικαιολογητικο γιατι ανεβηκε στο συστημα εκ παραδρομης; Και να αντικατασταθεί με κάποιο άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις κάνει υποβολή δεν γίνεται αλλά θα σου ζητήσουν αυτό που έπρεπε να ανεβάσεις κανονικά σε mail με παρατηρήσεις οπότε μην ανησυχείς. Αλλιώς έχει δεξιά το γνωστό καλαθάκι της διαγραφής :)

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτή την κατάσταση, δε νομίζω ότι μπορείς να διαγράψεις το δικαιολογητικό.

Μήπως έκανες κάποια στιγμή αλλαγή προμηθευτή;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, εκανα αλλαγη προμηθευτη

αλλα ο προμηθευτης αυτος δεν ειχε παρει προκαταβολη

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

Είσαι με δάνειο ή με ίδια κεφάλαια? Δεν σου βγάζει μήνυμα με κίτρινο χρώμα κάπου ε; Μπορείς να κάνεις ένα printscreen όλη τη σελίδα? Σβήσε προφανώς τα στοιχεία :) 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.