Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

@emnikol σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση! και έμενα αυτό μου φαινόταν λογικό. Αντε τώρα να βγάλω άκρη που μου τις ζητάνε με γνήσιο υπογραφής και να συμπληρώσουν αυτοί μετά τον κωδικό του Β ΠΕΑ. Ευχαριστώ και πάλι!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ξέρει κανείς χρονικά από το 8 στάδιο (αίτηση προς έλεγχο για τελική εκταμίευση) μέχρι να βγει το πόρισμα ελέγχου -τυχών παρατηρήσεις, πόσο καιρό πρέπει συνήθως να περιμένω?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, δύο ερωτησούλες αν μπορείτε να βοηθήσετε για εξοικονόμηση χρόνου να μην ψάχνω τσάμπα.

Διάβασα πιο πάνω ότι έχει αλλάξει η ΥΔ προμηθευτή αναδόχου. Μπορούμε να την βρούμε κάπου αυτή; Και το δεύτερο, αναφέρθηκε επίσης για παράταση τεσσάρων μηνών σε περιπτώσεις που λήγουν άμεσα. Πώς τη ζητάμε αυτήν την παράταση; Μέσω πλατφόρμας είδα, αλλά δεν είδα κάτι μέσα στην πλατφόρμα.

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Το πρόγραμμά μου είναι στο στάδιο 8α, τελικά προχωρήσαμε χωρίς να βγάλω κάποια άδεια για λέβητα αυτόνομης θέρμανσης πετρελαίου αλλά ούτε για θερμομόνωση. Μετά απο πολλές φορές που το ζήτησα και πήγα και σε άλλους μηχανικούς δεν δέχτηκαν να αναλάβουν την καρτέλα μου το έκλεισε χωρίς καμία άδεια και περιμένω.

Ξέρουμε πόσες ημέρες κάνει στο στάδιο 8α;

Αν έρθει αρνητική απάντηση υπάρχει κίνδυνος ακύρωσης προγράμματος οριστικά;

εκο1.png

 

εκο2.png

Edited by daggeras
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, daggeras said:

Το πρόγραμμά μου είναι στο στάδιο 8α, τελικά προχωρήσαμε χωρίς να βγάλω κάποια άδεια για λέβητα αυτόνομης θέρμανσης πετρελαίου αλλά ούτε για θερμομόνωση. Μετά απο πολλές φορές που το ζήτησα και πήγα και σε άλλους μηχανικούς δεν δέχτηκαν να αναλάβουν την καρτέλα μου το έκλεισε χωρίς καμία άδεια και περιμένω.

Ξέρουμε πόσες ημέρες κάνει στο στάδιο 8α;

Αν έρθει αρνητική απάντηση υπάρχει κίνδυνος ακύρωσης προγράμματος οριστικά;

εκο1.png

 

εκο2.png

Έχω μια απορία , στα παραστατικά - λοιπά έξοδα δεν έχετε κάνει κάποια καταχώρηση? Ή τα κρυψατε για λόγους δημοσίευσης? Μου κάνει εντύπωση που κανένας μηχανικός από όσους βρήκατε δεν ήθελε να κάνει την άδεια μικρής κλίμακας.... Εννοείται θα σας τη ζητήσουν κακώς δεν την βγάλατε , έτσι κ αλλιώς υπήρχε η δυνατότητα μέχρι τέλος Ιανουαρίου αν δεν κάνω λάθος ( το είχαν βγάλει και στις ανακοινώσεις στη σελίδα του προγράμματος) να τη βγάλετε και ας είχατε κάνει τις εργασίες νωρίτερα.. τώρα θα πληρώσετε κάποιο πρόστιμο ανέγερσης/ διατήρησης, ξέρουν καλύτερα οι συνάδελφοι πολιτικοι μηχανικοι να σας εξηγήσουν ... Όμως είστε τυχερός γιατί αν δεν βγει μικρής κλίμακας ενώ απαιτείται ,ζητάνε υπεύθυνη δήλωση μηχανικού ότι δεν απαιτείται... Άρα θα πάτε στον συνάδελφο που σας έφτιαξε τα χαρτιά για το πρόγραμμα και θα γίνουν τα λόγια του πράξη ....!! Βέβαια θα αυτό δεν σας νομιμοποιεί και  θα ειστε παράνομος ,όμως να εύχεστε σε τυχόν έλεγχο να μην πέσετε σε κανένα που να το έχει πάρει ζεστά το όλο θέμα ...γιατί όσο και να μπαλωσει κάποιος αυτό το θέμα με την αυτονομία στο σύστημα θέρμανσης , για το κέλυφος δεν υπάρχει τίποτα και κανέναν παραθυράκι που να μην απαιτείται άδεια... 

Υ.Γ. ελπίζω να μην έχετε κάνει μόνωση σε τοίχο προς όμορο οικόπεδο , όπως και επισης να μην έχετε κάποια αυθαιρεσία στην ιδιοκτησία σας ... 

Edited by geomast84
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, geomast84 said:

Έχω μια απορία , στα παραστατικά - λοιπά έξοδα δεν έχετε κάνει κάποια καταχώρηση? Ή τα κρυψατε για λόγους δημοσίευσης? Μου κάνει εντύπωση που κανένας μηχανικός από όσους βρήκατε δεν ήθελε να κάνει την άδεια μικρής κλίμακας.... Εννοείται θα σας τη ζητήσουν κακώς δεν την βγάλατε , έτσι κ αλλιώς υπήρχε η δυνατότητα μέχρι τέλος Ιανουαρίου αν δεν κάνω λάθος ( το είχαν βγάλει και στις ανακοινώσεις στη σελίδα του προγράμματος) να τη βγάλετε και ας είχατε κάνει τις εργασίες νωρίτερα.. τώρα θα πληρώσετε κάποιο πρόστιμο ανέγερσης/ διατήρησης, ξέρουν καλύτερα οι συνάδελφοι πολιτικοι μηχανικοι να σας εξηγήσουν ... Όμως είστε τυχερός γιατί αν δεν βγει μικρής κλίμακας ενώ απαιτείται ,ζητάνε υπεύθυνη δήλωση μηχανικού ότι δεν απαιτείται... Άρα θα πάτε στον συνάδελφο που σας έφτιαξε τα χαρτιά για το πρόγραμμα και θα γίνουν τα λόγια του πράξη ....!! Βέβαια θα αυτό δεν σας νομιμοποιεί και  θα ειστε παράνομος ,όμως να εύχεστε σε τυχόν έλεγχο να μην πέσετε σε κανένα που να το έχει πάρει ζεστά το όλο θέμα ...γιατί όσο και να μπαλωσει κάποιος αυτό το θέμα με την αυτονομία στο σύστημα θέρμανσης , για το κέλυφος δεν υπάρχει τίποτα και κανέναν παραθυράκι που να μην απαιτείται άδεια...  

Υ.Γ. ελπίζω να μην έχετε κάνει μόνωση σε τοίχο προς όμορο οικόπεδο , όπως και επισης να μην έχετε κάποια αυθαιρεσία στην ιδιοκτησία σας ... 

Στο σπίτι πριν ενταχτώ στο πρόγραμμα τα έχω τακτοποιήσει όλα και δεν έχω τίποτα παράνομο (δεν το ήξερα καν πως έχω αυθαίρετο με βάση τα σχέδια). Είμαι λίγο τυπικός σε αυτό το θέμα και θέλω να είναι όλα όπως πρέπει.

Το λέβητα τον έκανα εγκατάσταση πέρσι το 8ο μήνα περίπου και τώρα το Φεβρουάριο που η μόνωση μου ζήτησε την άδεια έμεινα με ανοιχτό το στόμα, πήγα να βγάλω και μου είπε δεν χρειάζεται. Παρόλο που του πήγα νομοθεσία δεν το δέχτηκε, χωρίς ικριώματα δεν χρειάζεται και ας γράφει ότι θέλει λέει. Παρόλα αυτά ζήτησα να μου βγάλει και πάλι αρνείται.

Μίλησα με άλλους μηχανικούς όπως μου κάνανε πρόταση εδώ πέρα και μου είπαν πως την άδεια καλύτερα θα είναι να την βγάλει αυτός που κάνει το πρόγραμμα για να μην μου κάνει κάποιο άλλο θέμα μετά, τους είπα να τους πάω όλη την καρτέλα αλλά λόγο συναδελφοσύνης μου είπαν ας το κάνει τώρα έτσι και μετά που θα ζητηθεί απο το πρόγραμμα θα μου την βγάλει με το πρόστιμο.

Σε αυτούς που πήρανε απάντηση απο το στάδιο 8α πόσες ημέρες κάνει περίπου; Εγώ μπήκα στην 3η εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Σε μια περιπτωση απαντησαν στους 2 μηνες και σε μια αλλη ακομα περιμενω απο τα χριστουγεννα. Απο οτι καταλαβα εξαρταται που θα πεσεις

Link to comment
Share on other sites

On 1/4/2019 at 2:04 ΜΜ, lenia_s said:

καλησπέρα συνάδελφοι, θα ήθελα τη γνώμη σας! Σε αίτηση που χρειαζόταν τακτοποίηση με 4495/17 εκ παραδρομής είχα πει στον πελάτη να πληρώσει το παράβολο και όχι το συνολικό πρόστιμο πριν την υποβολή της αίτησης. Το πρόστιμο ήταν πολύ μικρό (200ευρώ) αλλά πληρώθηκε αρκετά μετά την ένταξη του πελάτη μου στο ΕΚΟ. Οπότε στα δικαιολογητικά που είχα ανεβάσει δεν φαίνεται εξοφλημένο όλο το ποσό όπως απαιτείται, και φοβάμαι ότι θα δημιουργηθεί πρόβλημα κατά τον τελικό έλεγχο. Ακόμα δεν έχουν γίνει οι παρεμβάσεις που έχουμε προτείνει. Σκέφτομαι να προτείνω στον πελάτη μου να μην τις πραγματοποιήσει αυτή τη στιγμή, να "παραιτηθεί" από το πρόγραμμα και να κάνει αίτηση στο επόμενο εξοικονομώ που ακούγεται οτι θα βγει στο επόμενο διάστημα. Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε γνώμη. Ευχαριστώ.

Μόλις έπεσε το μάτι μου στο 5ο μπούλετ της παραγράφου "1.2 ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΗ ΑΔΕΙΑ" των πρόσφατων οδηγιών για την πληρότητα αιτήσεων τελικής εκταμίευσης (link):

"Εάν  απαιτείται  η ανάρτηση εντύπου βεβαίωσης  περαίωσης  της  διαδικασίας υπαγωγής  βάση Νόμου περί αυθαιρέτων (π.χ.3843/10, 4178/13, 4495/17 κλπ.), σε αυτό  θα  πρέπει  να αποτυπώνεται  η  πλήρης  εξόφληση  του  ενιαίου  ειδικού προστίμου και η ημερομηνία έκδοσης και αποπληρωμής να είναι προγενέστερη της αίτησης στο Πρόγραμμα"

Οπότε μάλλον είναι μονόδρομος η λύση που σκέφτεσαι συναδέλφισσα...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.