Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@Korvax Όχι για μόνωση δώματος δεν απαιτείτεαι ΕΕΔΜΚ.

Έχω περίπτωση πελάτη που έχει βγάλει ΠΕΑ σε άλλο μηχανικό λόγω πώλησης το 2019, και ο νέος ιδιοκτήτης θέλει να μπει στο Εξοικονομώ. Το ΠΕΑ είναι στο όνομα του προηγούμενου ιδιοκτήτη και προφανώς δεν έχει σενάριο για ένταξη στο πρόγραμμα. Χρειάζεται ανάκληση και έκδοση νέου ή μπορεί να γίνει τροποποίηση του προηγούμενου όπως γινόταν στο Εξοικονομώ Ι; 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα σήμερα 

Δε χρειάζεται να ανεβάσεις κάποιο αρχείο , απλώς γράφεις στο πλαίσιο μέχρι 1000 χαρακτήρες κείμενο 

Πιστεύω ότι το σημείο επισυναψης των εγγράφων αναφέρεται σε κάποια δικαιολογητικά (πχ έγγραφο για λόγους υγείας) . 

Μέσα στο φόρουμ έχω δει ότι κάνουν δεκτά τα αιτήματα παράτασης 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια γνωμη θα ηθελα ως προς το τι θα κανατε. Στην αρχικη μου αιτηση με τους χρόνους να πιέζουν εκανα μερικές "παρασπονδιες"  δηλώνοντας ότι δεν υπάρχει διιαφορα στα τετραγωνικά άδειας με τα πραγματικα μιας και ύπηρχε βιαση να προλάβω ημερομηνίες. Βεβαια τωρα δεν μπορω να βγαλω άδεια μικρης κλιμακας οποτε παει η θερμομόνωση και γενικα αντιμετωπιζω διαφορα θεματα. Μπηκα σε διαδικασια νομιμοποίησης μέτα το προγραμμα και η ερωτηση ειναι η εξης. Θα κανατε στη θεση μου τις οποιες εργασιες μπορουν να γίνουν (κουφωματα λεβητας) και θα ελπίζατε να περασει (σημειωση ολα θα γινουν με ιδια κεφάλαια και τα λεφτα πραγματικα δεν περισεύουν) ή θα τα αφήνατε ολα για το επόμενο πρόγραμμα αν υπάρξη μιας και θα εχει γίνει και η νομιμοποίση. Ειναι δυνατον ενας που εχει εγκριθει μεχρι το σταδιο 5 να μπει σε επόμενο πρόγραμμα?(αν υπάρξει). Ευχαριστω προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Σε διαμέρισμα το οποίο έχει εγκριθεί και είμαστε στην φάση της υλοποίησης των παρεμβάσεων στην οικοδομική άδεια αναφέρει μόνο την οδό χωρίς αρίθμηση. Παράλληλα όμως έχω ανεβάσει και την τακτοποίηση στην οποία αναφέρεται και η σωστή αρίθμηση και ο αριθμός της παραπάνω οικοδομικής αδείας. Μου αρκεί το παραπάνω ή να πάρω και βεβαίωση αρίθμησης?

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, MAR_PAX said:

Εγώ έκανα σήμερα 

Δε χρειάζεται να ανεβάσεις κάποιο αρχείο , απλώς γράφεις στο πλαίσιο μέχρι 1000 χαρακτήρες κείμενο 

Πιστεύω ότι το σημείο επισυναψης των εγγράφων αναφέρεται σε κάποια δικαιολογητικά (πχ έγγραφο για λόγους υγείας) . 

Μέσα στο φόρουμ έχω δει ότι κάνουν δεκτά τα αιτήματα παράτασης 

 

1) την αίτηση μπορεί να την κάνει ο σύμβουλος;

2)που είναι αυτό το πλαίσιο; δεν το βρίσκω.

3) πόσες μέρες πριν το τελικό στάδιο μπορώ να κάνω την αίτηση παρατασεις;

Link to comment
Share on other sites

κανείς άλλος δεν έχει την απορία, ότι τώρα που άλλαξαν οι υπευθυνές δηλώσεις (έστω ελάχιστα), αυτές που μάς είχαν δώσει οι προμηθευτές ήδη και ετοιμαζόμασταν να ανεβάσουμε στο σύστημα , και ήταν το παλιό κείμενο δεν κάνουν? Ή δεν πειράζει αφού τα παραστατικά είχαν ήδη κοπεί, και ουσιαστικά οι νέες είναι για αυτούς που κόβουν παραστατικά και υπογραφουν υ/δ απο εδώ και πέρα.

Σε ερώτηση στο helpdesk, μου είπαν ότι κάνουν οι παλιές, αλλά δεν ξέρω κατα πόσο είχαν γνώση για τίς νέες.

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Danny14 said:

@Korvax Όχι για μόνωση δώματος δεν απαιτείτεαι ΕΕΔΜΚ.

Έχω περίπτωση πελάτη που έχει βγάλει ΠΕΑ σε άλλο μηχανικό λόγω πώλησης το 2019, και ο νέος ιδιοκτήτης θέλει να μπει στο Εξοικονομώ. Το ΠΕΑ είναι στο όνομα του προηγούμενου ιδιοκτήτη και προφανώς δεν έχει σενάριο για ένταξη στο πρόγραμμα. Χρειάζεται ανάκληση και έκδοση νέου ή μπορεί να γίνει τροποποίηση του προηγούμενου όπως γινόταν στο Εξοικονομώ Ι; 

Ευχαριστώ!

ευχαριστω για την απαντηση

 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, gio said:

1) την αίτηση μπορεί να την κάνει ο σύμβουλος;

2)που είναι αυτό το πλαίσιο; δεν το βρίσκω.

3) πόσες μέρες πριν το τελικό στάδιο μπορώ να κάνω την αίτηση παρατασεις;

1) μπήκα με τους κωδικούς του ωφελουμενου και όχι σαν συμβουλος 

2) έχει ένα κουμπάκι ΠΡΟΘΕΣΜΙΕΣ .. εκεί πατάς και δίπλα από τις μέρες που απομένουν έχει ένα μολυβακι επεξεργασίας .. το πατάς και γράφεις 

3) Συμφωνα με τον πιο πρόσφατο οδηγό του προγράμματος μπορείς να πάρεις παράταση μέχρι 120 ημέρες και το αίτημα υποβάλλεται τουλάχιστον 3 ημέρες πριν τη λήξη της προθεσμίας

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.