Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Μήπως δεν είναι της εθνικής τράπεζας???

Έβαλες τον iban ως επιθυμητό λογαριασμό για μεταφορά από δικό σου λογαριασμό, στο δικό σου e-banking της εθνικής να δεις τι όνομα βγάζει ???

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι 2 ερωτήσεις...

1.Εχω θερμομόνωση με απόδειξη 5900 ευρώ και εισφορές 100 ευρώ (σύνολο δαπάνης 6000). Στο παράρτημα 6 καταγραφής παραστατικών βάζω το 5900 σωστά? Το ποσό των εισφορών δε φαίνεται κάπου στο παράρτημα 6?

2.O εγκαταστάτης της μόνωσης είναι και προμηθευτής, αυτός έκοψε την απόδειξη συνολικά για υλικά και εργασία. Υπάρχει πρόβλημα αν το δελτίο αποστολής μεταφοράς των υλικών το έκοψε κάποιος τρίτος ?

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, ppanag said:

Μήπως δεν είναι της εθνικής τράπεζας???

Έβαλες τον iban ως επιθυμητό λογαριασμό για μεταφορά από δικό σου λογαριασμό, στο δικό σου e-banking της εθνικής να δεις τι όνομα βγάζει ???

το εχω κανει και βγαζει το ονομα του δικαιουχου

Link to comment
Share on other sites

@lkaraiskos μην χάνεις χρόνο εσύ. Ο ωφελούμενος να πάει στην τράπεζα για να δει τι πρόβλημα υπάρχει, αν δεν πρόκειται για προσωρινό bug. Μπορεί να πρόκειται για δεσμευμένο λογαριασμό, ανενεργό, να εκκρεμούν στοιχεία επικαιροποίησης που κατά διαστήματα ζητούν οι τράπεζες κ.λπ. Δεν μπορείς να γνωρίζεις...

Edited by Maria Electrical Engineer
Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, mechgiann said:

Συνάδελφοι 2 ερωτήσεις...

1.Εχω θερμομόνωση με απόδειξη 5900 ευρώ και εισφορές 100 ευρώ (σύνολο δαπάνης 6000). Στο παράρτημα 6 καταγραφής παραστατικών βάζω το 5900 σωστά? Το ποσό των εισφορών δε φαίνεται κάπου στο παράρτημα 6? 

2.O εγκαταστάτης της μόνωσης είναι και προμηθευτής, αυτός έκοψε την απόδειξη συνολικά για υλικά και εργασία. Υπάρχει πρόβλημα αν το δελτίο αποστολής μεταφοράς των υλικών το έκοψε κάποιος τρίτος ?

κάποια σκέψη για τα παραπάνω ερωτήματα?

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, mechgiann said:

1.Εχω θερμομόνωση με απόδειξη 5900 ευρώ και εισφορές 100 ευρώ (σύνολο δαπάνης 6000). Στο παράρτημα 6 καταγραφής παραστατικών βάζω το 5900 σωστά? Το ποσό των εισφορών δε φαίνεται κάπου στο παράρτημα 6?

Πάντως εγώ εδώ την πάτησα για τα καλά. Δεν πήρα από εισφορές τίποτα πίσω. Ο λόγος ότι όταν στα τέλη καλοκαιριού γίνονταν οι καταθέσεις ιδίων κεφαλαίων , δεν είχε ανακινηθεί και πολύ το θέμα ΕΕΜΚ και ΙΚΑ οπότε τα ποσά που κατατέθηκαν σε ίδια κεφάλαια ήταν χωρίς αφαιρεμένο το ΙΚΑ και άρα πάνω από αυτό που έπρεπε , με συνέπεια στο τέλος να κοπεί το  ύψος της επιδότησης κατά το ποσό των εισφορών. Σαν γρίφος ακούγεται αλλά όποιος έχει τον ίδιο καημό θα καταλάβει.

Edited by zafsko
διευκρίνηση
Link to comment
Share on other sites

On 10/4/2019 at 12:44 ΜΜ, funkyphreak2 said:

Σε μία αίτηση το Μέγιστο Επιλέξιμο Κόστος των 2 Π.Ε.Α είναι 522.42 ευρώ...όταν όμως στην καρτέλα με τα Λοιπά έξοδα περνάω το κόστος των 2 Π.Ε.Α (2*260 ευρώ) το επιλέξιμο ποσό για τα 2 Π.Ε.Α πέφτει στα 339.90 ευρώ. Γνωρίζει μήπως κάποιος για ποιό λόγο?

Ευχαριστώ πολύ

Screenshot_2019-04-10 Exoikonomo Αιτήσεις.png

Τελικά με την περίπτωσή σου τι έγινε τελικά;όταν ανέβασες το 2ο ΠΕΑ λύθηκε το πρόβλημα με την αναγραφή των δαπανών..έχω κάτι αντίστοιχο

 

Link to comment
Share on other sites

On 18/4/2019 at 9:34 ΠΜ, zafsko said:

Πάντως εγώ εδώ την πάτησα για τα καλά. Δεν πήρα από εισφορές τίποτα πίσω. Ο λόγος ότι όταν στα τέλη καλοκαιριού γίνονταν οι καταθέσεις ιδίων κεφαλαίων , δεν είχε ανακινηθεί και πολύ το θέμα ΕΕΜΚ και ΙΚΑ οπότε τα ποσά που κατατέθηκαν σε ίδια κεφάλαια ήταν χωρίς αφαιρεμένο το ΙΚΑ και άρα πάνω από αυτό που έπρεπε , με συνέπεια στο τέλος να κοπεί το  ύψος της επιδότησης κατά το ποσό των εισφορών. Σαν γρίφος ακούγεται αλλά όποιος έχει τον ίδιο καημό θα καταλάβει.

επειδη το θεμα του ΙΚΑ ειναι πολύ μπερδεμενο νομίζω, κιεμενα ο προμηθευτής-αναδόχος έκοψε τα παραστατικα χωρις να αφαιρέσει το ΙΚΑ, και ο ωφελούμενος έχει ήδη καταβάλει τις εισφορες...τι κανω?δεν τις δηλώνω στο σύστημα?η αν τις δηλώσω πως γίνεται να εμφανιστουν στο πεδίο "Τελικό Ποσό Ασφλιστικών Εισφορών (Περιλαμβάνεται στο Τελικό επιλέξιμο κόστος) παραμένει μηδενικό όταν συμπληρώνω από πάνω στον πίνακα τα τις Ασφαλιστικές Εισφορές ανά Δαπάνη.

Edited by funkyphreak2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.