Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Αν έχεις εξαντλήσει το ανώτατο ποσό της συγκεκριμένης παρέμβασης μην τις δηλώνεις. Στο οικονομικό μπορούν να τα βρουν ο ωφελούμενος με τον ανάδοχο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχει κανείς περιπτωση που να έχουν εγκριθεί στην ιδια αιτηση δύο ειδών πηγές θέρμανσης? Δηλαδη, ενεργειακό τζακι και λεβητας αεριου για παραδειγμα..περναει στο σύστημα?

Στον οδηγο δεν ειδα να αναφερει καπου για επιλογη μονο μιας επιλογης...Εισαγωγή άλλων πολυμέσων

Edited by getsakna
Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία..έχω δηλώσει κανονικά τις ασφαλιστικές εισφορές στην σχετική καρτέλα(έχει κάτι αστερίσκους που λέει ότι οι εισφορές περιλαμβάνονται στα καταβληθεντα ίδια κεφάλαια).όταν λοιπόν  δηλώνω τις ασφαλιστικές εισφορές στην καρτέλα καταβληθεντα  ίδια κεφάλαια το τελικό ποσό επιχορήγησης μειώνεται αντίστοιχα όσο το ποσό των εισφορων και όταν δεν το βάζω το τελικό ποσό επιχορήγησης ανεβαίνει αντίστοιχα όσο είναι οι εισφορές (σημειώνεται ότι δεν έχω υπερβεί την ανώτατη δαπάνη κατηγορίας ή το τελικό επιλεξιμότητα προϋπολογισμό)..τελικά πρέπει οι εισφορές να δηλώνονται και στην καρτέλα καταβληθεντα ίδια κεφάλαια ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Dimitrios1988 said:

Έχω μια απορία..έχω δηλώσει κανονικά τις ασφαλιστικές εισφορές στην σχετική καρτέλα(έχει κάτι αστερίσκους που λέει ότι οι εισφορές περιλαμβάνονται στα καταβληθεντα ίδια κεφάλαια).όταν λοιπόν  δηλώνω τις ασφαλιστικές εισφορές στην καρτέλα καταβληθεντα  ίδια κεφάλαια το τελικό ποσό επιχορήγησης μειώνεται αντίστοιχα όσο το ποσό των εισφορων και όταν δεν το βάζω το τελικό ποσό επιχορήγησης ανεβαίνει αντίστοιχα όσο είναι οι εισφορές (σημειώνεται ότι δεν έχω υπερβεί την ανώτατη δαπάνη κατηγορίας ή το τελικό επιλεξιμότητα προϋπολογισμό)..τελικά πρέπει οι εισφορές να δηλώνονται και στην καρτέλα καταβληθεντα ίδια κεφάλαια ή όχι;

Οι ασφαλιστικές εισφορές μόνο στη σχετική καρτέλα.

Προφανώς ο ωφελούμενος πλήρωσε ίδια κεφάλαια όλο το ποσό που του αντιστοιχεί χωρίς να αφαιρέσει τις ασφαλιστικές εισφορές! Πρέπει τα ίδια κεφάλαια ΜΑΖΙ με τις ασφαλιστικές εισφορές να αθροίζουν το ποσό που αντιστοιχεί στον ωφελούμενο! Μην περιμένετε επιστροφή ποσού των εισφορών από το πρόγραμμα....

Λύση: Να επιστρέψει ο προμηθευτής τα ίδια κεφάλαια στον ωφελούμενο και ο ωφελούμενος να κάνει νέα κατάθεση το ποσό που του αναλογεί μείον τις εισφορές.

Edited by mechgiann
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, mechgiann said:

Οι ασφαλιστικές εισφορές μόνο στη σχετική καρτέλα.

Προφανώς ο ωφελούμενος πλήρωσε ίδια κεφάλαια όλο το ποσό που του αντιστοιχεί χωρίς να αφαιρέσει τις ασφαλιστικές εισφορές! Πρέπει τα ίδια κεφάλαια ΜΑΖΙ με τις ασφαλιστικές εισφορές να αθροίζουν το ποσό που αντιστοιχεί στον ωφελούμενο! Μην περιμένετε επιστροφή ποσού των εισφορών από το πρόγραμμα....

Λύση: Να επιστρέψει ο προμηθευτής τα ίδια κεφάλαια στον ωφελούμενο και ο ωφελούμενος να κάνει νέα κατάθεση το ποσό που του αναλογεί μείον τις εισφορές.

Ανέφερα ότι το ποσό του τιμολογίου και οι εισφορές δεν ξεπερνούν την ανώτατη επιλεξιμη δαπάνη ούτε τον επιλεξιμο προϋπολογισμό...η ερώτηση μου και αν ξέρεις κάποιος που του επιστράφηκαν οι εισφορές που πρέπει να καταχωρούνται οι ασφαλιστικές εισφορές ..μόνο στην πρώτη καρτέλα "ασφαλιστικές εισφορές ανά δαπάνη" (εκεί που εμφανίζονται και όλα τα στοιχεία του προϋπολογισμού) ή και στην καρτέλα *καταβληθεντα ίδια κεφάλαια*;... ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, Dimitrios1988 said:

Ανέφερα ότι το ποσό του τιμολογίου και οι εισφορές δεν ξεπερνούν την ανώτατη επιλεξιμη δαπάνη ούτε τον επιλεξιμο προϋπολογισμό...η ερώτηση μου και αν ξέρεις κάποιος που του επιστράφηκαν οι εισφορές που πρέπει να καταχωρούνται οι ασφαλιστικές εισφορές ..μόνο στην πρώτη καρτέλα "ασφαλιστικές εισφορές ανά δαπάνη" (εκεί που εμφανίζονται και όλα τα στοιχεία του προϋπολογισμού) ή και στην καρτέλα *καταβληθεντα ίδια κεφάλαια*;... ευχαριστώ

Τώρα πρόσεξα καλύτερα την ερώτησή σου...

Όπως σου είπα και πριν, τις εισφορές τις δηλώνεις ΜΟΝΟ στη σχετική καρτέλα.

(Από εκεί το σύστημα μόνο του τις προσθέτει στα καταβληθέντα ίδια κεφάλαια, αυτό εννοούν οι αστερίσκοι)

Εσύ κάνεις το λάθος και τις δηλώνεις και στην καρτέλα καταβληθέντα ίδια κεφάλαια, δηλαδή τις δηλώνεις 2 φορές γιαυτό και η μείωση της επιχορήγησης.

Επιστροφή εισφορών στον ωφελούμενο από όσο ξέρω δεν έχει γίνει σε κανέναν.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά:

1. την απόδειξη Τραπέζης, για την τραπεζική κατάθεση της αμοιβής των 2 ΠΕΑ που την ανεβάζουμε? Διότι αυτη δεν είναι ιδια κεφάλαια, αλλά βεβαια δεν είναι και παραστατικά.

Στα <<Δικαιολογητικα>> ή στα <<Ψηφιοποιημένα παραστατικα>>?

2. τελικά τα Δ.Αποστολής τα ανεβάζετε

α) μαζί με τίς ΑΛΣ (ενα ενιαιο αρχείο για κάθε δουλεια που αφορουν) στα <<Ψηφιοποιημένα παραστατικα>>, β) στα  <<Ψηφιοποιημένα παραστατικα>> αλλα ξεχωριστα απο τίς ΑΛΣ , γ) στα δικαιολογητικά?

 

3. στην κατανομή ιδιών κεφαλαιων που λεει αυτόματα θα περαστούν, εμένα μου επιτρέπει να αποθηκευσω ποσό, και μόλις το αποθήκευσα τότε εμφανίζεται και στα <<παραστατικά λοιπα εξοδα>>, κατω - κάτω. Εσας περναει αυτοματα?

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, katrmp said:

παιδιά:

1. την απόδειξη Τραπέζης, για την τραπεζική κατάθεση της αμοιβής των 2 ΠΕΑ που την ανεβάζουμε? Διότι αυτη δεν είναι ιδια κεφάλαια, αλλά βεβαια δεν είναι και παραστατικά.

Στα <<Δικαιολογητικα>> ή στα <<Ψηφιοποιημένα παραστατικα>>?

2. τελικά τα Δ.Αποστολής τα ανεβάζετε

α) μαζί με τίς ΑΛΣ (ενα ενιαιο αρχείο για κάθε δουλεια που αφορουν) στα <<Ψηφιοποιημένα παραστατικα>>, β) στα  <<Ψηφιοποιημένα παραστατικα>> αλλα ξεχωριστα απο τίς ΑΛΣ , γ) στα δικαιολογητικά?

 

3. στην κατανομή ιδιών κεφαλαιων που λεει αυτόματα θα περαστούν, εμένα μου επιτρέπει να αποθηκευσω ποσό, και μόλις το αποθήκευσα τότε εμφανίζεται και στα <<παραστατικά λοιπα εξοδα>>, κατω - κάτω. Εσας περναει αυτοματα?

Καλησπέρα!

1. Στα δικαιολογητικά

2. Εγώ τα ανεβάζω μαζί με τα παραστατικά (ως ενιαίο αρχείο) -Δεν είχα κάποιο πρόβλημα

3. Δεν περνιούνται  αυτόματα-εσύ τα καταχωρείς στην αντίστοιχη καρτέλα

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω.

Σε pdf? εχουν κάποιο όριο μεγέθους?

τελικά στα δικαιολογητικά π.χ όλα τα CE κλπ που αφορούν τα αλουμ΄νια (τζάμι, δηλωση επιδοσεων κλπ), τα ανεβάζετε ώς ενιαιο αρχειο π.χ 10 σελίδων , ή ξεχωριστα ενα-ενα πραγμα?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, επειδή έχω μπερδευτεί λίγο, αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει.. Σε αίτηση χωρίς δάνειο, η καταβολή ιδίων κεφαλαίων πρέπει να γίνει πριν την έκδοση του Β ΠΕΑ και την καταχώρηση των παρεμβάσεων στο σύστημα; Πέρα από τα παραστατικά επι πιστώσει, που αφορούν το συνολικό ποσό, θα πρέπει να κοπούν και αποδείξεις για τα ίδια κεφάλαια; αυτές θα αναγράφουν εξόφληση; ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.