Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

4 ώρες πριν, lenia_s said:

Καλησπέρα, επειδή έχω μπερδευτεί λίγο, αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει.. Σε αίτηση χωρίς δάνειο, η καταβολή ιδίων κεφαλαίων πρέπει να γίνει πριν την έκδοση του Β ΠΕΑ και την καταχώρηση των παρεμβάσεων στο σύστημα; Πέρα από τα παραστατικά επι πιστώσει, που αφορούν το συνολικό ποσό, θα πρέπει να κοπούν και αποδείξεις για τα ίδια κεφάλαια; αυτές θα αναγράφουν εξόφληση; ευχαριστώ!! 

Σίγουρα πρέπει να τελειώσει το έργο και να κοπούν τα παραστατικά των παρεμβάσεων (για το συνολικό ποσό και επι πιστώσει) και μετά έκδοση Β ΠΕΑ. Η κατάθεση των ιδίων κεφαλαίων ίσως μπορεί να γίνει και μετά το Β ΠΕΑ αλλά εγώ προσωπικά σε όλους ζητούσα να πληρώσουν και τα ίδια κεφάλαια και μετά έβγαζα Β ΠΕΑ και έκανα τις καταχωρήσεις στο σύστημα.

Δεν χρειάζονται αποδείξεις για τα ίδια κεφάλαια. Μόνο οι αποδείξεις επι πιστώσει για το συνολικό ποσό.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

17 ώρες πριν, katrmp said:

ευχαριστω.

Σε pdf? εχουν κάποιο όριο μεγέθους?

τελικά στα δικαιολογητικά π.χ όλα τα CE κλπ που αφορούν τα αλουμ΄νια (τζάμι, δηλωση επιδοσεων κλπ), τα ανεβάζετε ώς ενιαιο αρχειο π.χ 10 σελίδων , ή ξεχωριστα ενα-ενα πραγμα?

Σε pdf τα ανεβάζουμε. Υπάρχει όριο 5MB αν θυμάμαι καλά. 

Εγώ τα CE τα ανεβάζω όλα μαζί σαν 1 αρχείο και σε ξεχωριστό τα έγγραφα που αναφέρονται στους συντελεστές θερμοπερατότητας ( ενεργειακά χαρακτηριστικά) 

Link to comment
Share on other sites

 ΕΚΚΡΕΜΟΤΗΤΑ : Παρακαλούμε αναρτήστε τραπεζικά παραστατικά εξόφλησης της 1ης ενεργειακής επιθεώρησης (Α’ ΠΕΑ) με εμφανή τα στοιχεία χρέωσης (ωφελούμενου) και τα στοιχεία πίστωσης (μηχανικού).

Στο παραστατικό της τράπεζας εμφανίζεται ξεκάθαρα ποιος πληρώνει και ποιος λαμβάνει τα χρήματα. Έχει αντιμετωπίσει κανείς κάτι τέτοιο?

ΕΚΚΡΕΜΟΤΗΤΑ : Παρακαλούμε αναρτήστε τη Βεβαίωση από τον οικείο ΟΤΑ από την οποία να προκύπτει η ταυτοποίηση της διεύθυνσης του ακινήτου.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μου το ζητάνε αυτό? Από το δήμο το βγάζεις? Τι πρέπει να τους πάς για να στο βγάλουν και τι πρέπει να λέει επάνω?

 

Edited by johnjohn1
Link to comment
Share on other sites

Για την ταυτοποίηση διεύθυνσης ο Δήμος ζητά την οικοδομική άδεια κατασκευής, φωτοτυπία ΔΕΗ, απόσπασμα κτηματολογίου και γενικά ότι άλλο μπορεί να βοηθήσει.

Σε δύσκολες περιπτώσεις, όπου ποτέ δεν έχει δοθεί αριθμός σε αρκετή απόσταση από την οικεία του ενδιαφερόμενου, ο Δήμος κάνει αυτοψία.

Σε γενικές γραμμές είναι μια τυπική αίτηση αλλά ενδέχεται να καθυστερήσει λόγω κτηματογραφησης αυτές τις ημέρες (μιας και όπως με πληροφόρησαν από τον οικείο Δήμο ίδιες αιτήσεις απαιτούνται και για την κτηματογράφηση των ακινήτων αυτό το διάστημα  -δεν ξέρω γιατί και δεν ξέρω ποιος τις ζητά-)

Ως προς το παραστατικό πλέον πάντα επισυνάπτω και μια Υ.Δ. του ιδιοκτήτη που δηλώνει αναλυτικά ποιες κινήσεις έγιναν διατραπεζικά και για ποιον σκοπό.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Mου εβγαλαν παρατηρηση  αυτο...

Παρακαλούμε αναρτήστε, Υπεύθυνη δήλωση ν.1599/86 του εκδότη του παραστατικού (θεωρημένη για το γνήσιο της υπογραφής) στην οποία θα αναφέρεται το ποσοστό (%) που αναλογεί στο καθεστώς ΦΠΑ της ΈΔΡΑΣ του. (όχι της επιχείρησης) .

ειχα αναρτησει ΥΔ οπου ελεγα το ποσοστο  που αναλογει στο καθεστώς ΦΠΑ της έδρας μου ειναι 0% , αφου απαλασομαι του ΦΠΑ .

που ειναι το λάθος?  εχει καποιος καμια ιδέα ?

εν τω μεταξυ εχω περασει αρκετα με την βεβαιωση που λεει 0%,

Μηπως ο ελεγκτης εννοεί οτι πρεπει να δηλωσω το καθεστως εδρας μου γενικα δηλ. 24%  ?

εχει κανει καποιος τετοια ΥΔ ?......

ΜΠΕΡΔΕΜΑ

Edited by glaps
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα.

Μετά απο ολοκλήρωση των έργων και της αίτησης, σήμερα έλαβα την αρνητική απάντηση με εκκρεμή δικαιολογητικά και θα ήθελα την βοήθειά σας να μην κάνουμε κάποιο λάθως πριν το τελειώσουμε.

1) Σχετικά με την ΄΄βεβαίωσης περαίωσης της διαδικασίας υπαγωγής βάση Νόμου περί αυθαιρέτων΄΄ έχω κάνει τακτοποίηση πριν κάνω αίτηση στο πρόγραμμα, σε ποιο κομμάτι κάνω την ανάρτηση;

2) ''δανειακή σύμβαση.'' είναι η σύμβαση τοκοχρεολυτικού δανείου φαντάζομαι, επίσης αυτό πού το κάνουμε ανάρτηση;

3) Επειδή ο μηχανικός είχε χρωστούμενα απλά έκοψε τα τιμολόγια και τα καταχώρισε στο σύστημα, με ενημέρωσε πως δεν χρειάζεται κατάθεση σε τράπεζα, τώρα που θα πάω στην τράπεζα για κατάθεση θα είναι αποδεκτά τα εμβάσματα; επίσης στην αιτιολογία τη ακριβώς πρέπει να γράφει;

4) Για την άδεια μικρής κλίμακας στην θερμομόνωση και εγώ ήμουν στην αρχικές αιτήσεις όπου δεν ήταν απαραίτητη. τώρα που θα βγάλω την άδεια θα πρέπει να πληρώσω και το πρόστιμο ή απλά να βγάλω την άδεια χωρίς να δηλώσω τίποτα ; Επίσης σχετικά με το ΙΚΑ που έχει το σύστημα εφόσον δεν έχει ζητηθεί θα πρέπει να κάνω κάτι (κάτι μου το είχανε αναφέρει αλλα δεν ξέρω για τη πράγμα χρειάζεται, την μόνωση την έχει κάνει ο προμηθευτής και μου έχει κόψει 2 τιμολόγια, για παροχή και πώληση.);

Θέλω να ευχαριστήσω την ομάδα όπου μας βοηθάτε με της γνώσεις σας, τηλεφωνικά για ερωτήσεις στο σύστημα είναι δύσκολο κάποιος να τους μιλήσει.

Παράθεση

 

Αρνητικά αποτελέσματα ελέγχου Τελικής Εκταμίευσης για την αίτηση με κωδικό χχ-χχχχχ

Γενικό Σχόλιο Αξιολόγησης

  • Κατόπιν διενέργειας ελέγχου και σύμφωνα με τα οριζόμενα στον Οδηγό του Προγράμματος, παρακαλούμε να αναρτήσετε τα ζητούμενα δικαιολογητικά στην αίτησή σας.

Δικαιολογητικά Ωφελούμενου

  • Οικοδομική Άδεια ή άλλο αντίστοιχο/ πρόσθετο νομιμοποιητικό έγγραφο , ΕΚΚΡΕΜΟΤΗΤΑ : • Παρακαλούμε αναρτήστε το έντυπο βεβαίωσης περαίωσης της διαδικασίας υπαγωγής βάση Νόμου περί αυθαιρέτων (Π.Χ 3843/10, 4178/13, 4495/17 κλπ.).στο οποίο αποτυπώνεται η πλήρης εξόφληση του ενιαίου ειδικού προστίμου

Δαπάνες / Παραστατικά / Έξοδα

  • Παραστατικά , ΕΚΚΡΕΜΟΤΗΤΑ : Παρακαλούμε αναρτήστε τη δανειακή σύμβαση.

Δαπάνες / Παραστατικά / Έξοδα : Ψηφιοποιημένα Παραστατικά

  • Τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών , ΕΚΚΡΕΜΟΤΗΤΑ : • Παρακαλούμε αναρτήστε τραπεζικά παραστατικά εξόφλησης της 1ης ενεργειακής επιθεώρησης (Α’ ΠΕΑ) με εμφανή τα στοιχεία χρέωσης (ωφελούμενου) και τα στοιχεία πίστωσης (μηχανικού).
  • Τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών , ΕΚΚΡΕΜΟΤΗΤΑ : • Παρακαλούμε αναρτήστε τραπεζικά παραστατικά εξόφλησης της 2ης ενεργειακής επιθεώρησης (Β’ ΠΕΑ) με εμφανή τα στοιχεία χρέωσης (ωφελούμενου) και τα στοιχεία πίστωσης (μηχανικού).
  • Τιμολόγιο Θερμομόνωσης , ΕΚΚΡΕΜΟΤΗΤΑ : Παρακαλούμε αναρτήστε την Οικοδομική Άδεια παρεμβάσεων ή Έγκριση εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας για τις εργασίες που εκτελέστηκαν

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά

 

Ο ωφελούμενος με δανειακή σύμβαση δηλώνει ΙΒΑΝ για να του πιστωθούν τα εξοφλημένα ποσά (των ΠΕΑ) κι αν ναι που το δηλώνει, γιατί ο πελάτης μου λέει πως δεν του δίνεται αυτή η δυνατότητα.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, themachinist1 said:

Καλησπέρα στην ομάδα.

Μετά απο ολοκλήρωση των έργων και της αίτησης, σήμερα έλαβα την αρνητική απάντηση με εκκρεμή δικαιολογητικά και θα ήθελα την βοήθειά σας να μην κάνουμε κάποιο λάθως πριν το τελειώσουμε.

1) Σχετικά με την ΄΄βεβαίωσης περαίωσης της διαδικασίας υπαγωγής βάση Νόμου περί αυθαιρέτων΄΄ έχω κάνει τακτοποίηση πριν κάνω αίτηση στο πρόγραμμα, σε ποιο κομμάτι κάνω την ανάρτηση;

Δικαιολογητικά ΈΚΟ (Προσοχή: δε ζητούν μόνο την απόφαση υπαγωγής στο Ν. 4178/2013, αλλά και το αποδεικτικό εξόφλησης του επιβληθέντος προστίμου).

2) ''δανειακή σύμβαση.'' είναι η σύμβαση τοκοχρεολυτικού δανείου φαντάζομαι, επίσης αυτό πού το κάνουμε ανάρτηση;

Δικαιολογητικά δανείου

3) Επειδή ο μηχανικός είχε χρωστούμενα απλά έκοψε τα τιμολόγια και τα καταχώρισε στο σύστημα, με ενημέρωσε πως δεν χρειάζεται κατάθεση σε τράπεζα, τώρα που θα πάω στην τράπεζα για κατάθεση θα είναι αποδεκτά τα εμβάσματα; επίσης στην αιτιολογία τη ακριβώς πρέπει να γράφει;

Ονοματεπώνυμο Οφειλόμενου και την ένδειξη "εξόφληση ΠΕΑ αρ. ..........".

4) Για την άδεια μικρής κλίμακας στην θερμομόνωση και εγώ ήμουν στην αρχικές αιτήσεις όπου δεν ήταν απαραίτητη. τώρα που θα βγάλω την άδεια θα πρέπει να πληρώσω και το πρόστιμο ή απλά να βγάλω την άδεια χωρίς να δηλώσω τίποτα ; Επίσης σχετικά με το ΙΚΑ που έχει το σύστημα εφόσον δεν έχει ζητηθεί θα πρέπει να κάνω κάτι (κάτι μου το είχανε αναφέρει αλλα δεν ξέρω για τη πράγμα χρειάζεται, την μόνωση την έχει κάνει ο προμηθευτής και μου έχει κόψει 2 τιμολόγια, για παροχή και πώληση.);

Στην αίτηση που θα κάνει ο/η μηχανικός να βάλει την ένδειξη " στο πλαίσιο το Προγράμματος Εξοικονομώ Κατ' Οίκον ΙΙ" για να αποφύγετε το πρόστιμο.

Αν και είχε αναρτηθεί σχετική διευκρίνιση στην ιστοσελίδα του Προγράμματος ότι η διορία για την εκ των υστέρων απόκτηση ΕΕΔΜΚ -χωρς πρόστιμο, εννοείται- έληγε στις 31 Ιανουαρίου.

Στο ΙΚΑ θα πάτε με τον Πίνακα Γ, που θα σας καταρτίσει ο/η μηχανικός που θα υποβάλει την αίτηση για τη χορήγηση της ΕΕΔΜΚ στο πληροφοριακό σύστημα e-adores. Τα υπόλοιπα  Θα σας τα εξηγήσουν εκεί.

Θέλω να ευχαριστήσω την ομάδα όπου μας βοηθάτε με της γνώσεις σας, τηλεφωνικά για ερωτήσεις στο σύστημα είναι δύσκολο κάποιος να τους μιλήσει.

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει δυνατότητα να μπουν ρολά και αλλαγή μόνο υαλοπινάκων; Ή πρέπει να αλλάξουν τα κουφώματα για να αλλάξουν τα ρολά

Edited by steve100
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.