Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

@dryianni Ευχαριστώ για της πληροφορίες απλά έχουμε κολλήσει στην άδεια μικρής κλίμακας.

Παράθεση

Τιμολόγιο Θερμομόνωσης , ΕΚΚΡΕΜΟΤΗΤΑ : Παρακαλούμε αναρτήστε την Οικοδομική Άδεια παρεμβάσεων ή Έγκριση εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας για τις εργασίες που εκτελέστηκαν

4) Για την άδεια μικρής κλίμακας στην θερμομόνωση και εγώ ήμουν στην αρχικές αιτήσεις όπου δεν ήταν απαραίτητη. τώρα που θα βγάλω την άδεια θα πρέπει να πληρώσω και το πρόστιμο ή απλά να βγάλω την άδεια χωρίς να δηλώσω τίποτα ; Επίσης σχετικά με το ΙΚΑ που έχει το σύστημα εφόσον δεν έχει ζητηθεί θα πρέπει να κάνω κάτι (κάτι μου το είχανε αναφέρει αλλα δεν ξέρω για τη πράγμα χρειάζεται, την μόνωση την έχει κάνει ο προμηθευτής και μου έχει κόψει 2 τιμολόγια, για παροχή και πώληση.);

Στην αίτηση που θα κάνει ο/η μηχανικός να βάλει την ένδειξη " στο πλαίσιο το Προγράμματος Εξοικονομώ Κατ' Οίκον ΙΙ" για να αποφύγετε το πρόστιμο.

Αν και είχε αναρτηθεί σχετική διευκρίνιση στην ιστοσελίδα του Προγράμματος ότι η διορία για την εκ των υστέρων απόκτηση ΕΕΔΜΚ -χωρς πρόστιμο, εννοείται- έληγε στις 31 Ιανουαρίου.

Στο ΙΚΑ θα πάτε με τον Πίνακα Γ, που θα σας καταρτίσει ο/η μηχανικός που θα υποβάλει την αίτηση για τη χορήγηση της ΕΕΔΜΚ στο πληροφοριακό σύστημα e-adores. Τα υπόλοιπα  Θα σας τα εξηγήσουν εκεί.

Δηλαδή δεν χρειάζεται να πληρώσει το πρόστιμο και να κάνει απλά αίτηση για άδεια μικρής και να γράψει " στο πλαίσιο το Προγράμματος Εξοικονομώ Κατ' Οίκον ΙΙ" ;

Το ΙΚΑ είναι αναγκαστικό να βγει; εκεί που θα είναι οι ημερομηνίες τωρινές και όχι αυτού του τιμολογίου θα υπάρξει πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα πληρώσετε ο,τι προβλέπεται για άδεια μικρής κλίμακας που βγαίνει αφού έχουν γίνει οι εργασίες. Αυτό το έβαζες μέχρι 31-1-19 για να μην βγει πρόστιμο, επειδή βγάλανε τις διευκρινίσεις τον Οκτώβριο με τα δικαιολογητικά κτλ και έδωσαν περίοδο χάριτος πιο πολύ για τα αυτόνομα συστήματα θέρμανσης κ κάποιες άλλες εργασίες επειδή είχαν γίνει πολλά ερωτήματα στο help desk ... Oμως από την αρχή του νόμου 4495/17 ισχύει ότι για εξωτερική θερμομόνωση με ή χωρίς ικριώματα θέλει μικρής κλίμακας , δεν καταλαβαίνω γιατί μερικοί συνάδελφοι δεν το είχαν πάρει χαμπάρι. Θέλει και ΙΚΑ και μάλιστα ΙΚΑ θέλει και σε περιπτώσεις που μπορεί να μην απαιτείται μικρής κλίμακας. Όχι τόσο για το πρόγραμμα όσο για να εινσι ο ιδιοκτήτης καλυμμένος από το ΙΚΑ ...με την προϋπόθεση ότι ο μάστορας ανήκει στα μη στεγασμένα επαγγέλματα .. αλλιώς κάνεις κανονικά ενημέρωση στο ΙΚΑ για τις εργασίες και μετά που είναι να πληρώσεις τα ένσημα δείχνεις ότι ο μάστορας είναι με ΟΑΕΕ και δεν πληρώνεις ... Αυτά ξέρω από τις δικές μου υποθέσεις που μου έχουν τύχει ..  ελπίζω να βοήθησα όμως καλύτερα να βρείτε έναν πολιτικό μηχανικό που ξέρει καλύτερα να σας τα εξηγήσει 

Edited by geomast84
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

@dryianni @geomast84 ξέχασα να αναφέρω σχετικά με την θερμοποίηση πως απο αυτόν που τα έχω προμηθευτεί αυτός τα έχει βάλει κιόλας όπου μου έχει κόψει 2 τιμολόγια, ένα για Τα υλικά και ένα για την Παροχή Υπηρεσιών, σε αυτήν την περίπτωση πρέπει να κοιτάξω πάλι για ΙΚΑ; ή μπορώ να τον δικαιολογήσω σαν ΟΑΕΕ;

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι στεγασμενο επαγγελμα δεν βγαινει ΙΚΑ

παρολα αυτα πρεπει να γινει ενημερωση στο ικα για τις εργασιες και να βγει πινακας 3 με τα ενσημα και αφου θα προσκομιστει το τιμολογιο και θα φαινεται οτι δεν ανηκει στα μη στεγασμενα επαγγελματα , δεν θα πληρωσετε εισφορες...ομως στο σημειο που εχετε φτασει αφου θα βγει η αδεια μετα τις εργασιες λογικο θα ειναι να εχει και το τιμολογιο προγενεστερη ημερομηνια, οποτε φανταζομαι δεν θα υπαρχει προβλημα.. δεν γνωριζω αν μπορειτε να το ρισκαρετε και αφου βγαλετε αδεια μικρης κλιμακας να μην πατε στο ικα, αφου το ικα φανταζομαι ενημερωνετε αυτοματα και θα σας περιμενει....

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 3 ημέρες προσπαθώ να το λύσω με τον μηχανικό για την κατάθεση και έχω θέμα. Έχουν κρατήσει τους λογαριασμούς του και μου κάνει νάζια με τα λεφτά. ενώ τα έχω πληρώσει με POS και με το παραπάνω, έχω χαρτί απο POS και δεν ξέρω τη κάνουμε τώρα, έχω κατάθεση 451 ευρώ για αυτά και τα δικά μου είναι σύνολο 404. Μπορώ να ανεβασω εκείνη την απόδειξη και να μου γράψει αυτός χειρόγραφη για τη είναι οι πληρωμές;

Άδεια μικρής κλίμακας έχει βγεί, δεν έβγαλε κάποιο πρόστιμο απλά με το Πίνακα 3 και με το ΙΚΑ έχω μπερδευτεί, ενώ έχω Τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών πρέπει στο σύστημα να ανεβάσω ή να τα δώσω σε αυτόν που μου έχει κάνει την μόνωση να τα βγάλει αυτός.

Link to comment
Share on other sites

'Εχει κάποιος αντιμετωπίσει το παρακάτω.

Το ακίνητο (θέλει να μπει στο εξοικονομώ) να μην έχει φάκελο στην πολεοδομία, γιατί έχει χαθεί. Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει φάκελος στην πολεοδομία για όλη την πολυκατοικία. Έχει δώσει απαντητικό χαρτί η υπηρεσία δόμησης ότι υπάρχει αριθμός αδείας αλλά όχι φάκελος. Στο συμβολαιογράφο, αν υπάρχει κάτι, θα είναι μόνο κάτοψη ή τοπογραφικό.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα μια παρόμοια περίπτωση...

Κανονικά,συμφωνα με το νόμο, πρέπει να κάνεις ανασύσταση φακέλου (πράγμα αδύνατο θεωρώ για μια οικοδομή) 

Είχα μιλήσει με το help desk του ΤΕΕ και μου είπαν να το βάλω όλο αυθαίρετο με αποδεικτικό παλαιότητας την άδεια (βέβαια η περίπτωση μου αφορούσε κτίσμα προ του 1983 οπότε το πρόστιμο αυθαίρετου έβγαινε μικρό ) 

 

Στη συμβολαιογραφο υπήρχαν κατόψεις όμως το τεε μου είπε να μην τις χρησιμοποιήσω γιατί τότε ότι να ναι έβαζαν στα συμβολαια (δεν ηταν θεωρημένες απο πολεοδομία) 

 

Πες τους πελάτες σου να ψάξουν και σε κανένα γείτονα μήπως και βρουν καμιά κάτοψη θεωρημένη από πολεοδομία ...

Edited by MAR_PAX
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να βάλεις όλη την πολυκατοικία δεν ξέρω να σου πω. Αλλά αν σε ενδιαφέρει μόνο το διαμέρισμα, πιθανόν να μπορείς να βρεις τα θεωρημένα σχέδια - σε φωτοτυπία (κάτοψη -τομές, τοπογραφικο,  και στέλεχος αδείας - στο λέω επειδή μου έχει τύχει) . Αλλά τι άλλα να χρειαστείς από τον φάκελο της πολεοδομίας; Υποθέτω για να χάθηκε ο φάκελος θα είναι παλιός και δεν θα έχει μελέτη θερμομόνωσης. Αλλιώς να κάνεις ανασύσταση φακέλου; Με αφορμή το εξοικονομώ ; Δεν ξέρω αν θα ήταν η καλύτερη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.