Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

On 2/5/2019 at 7:21 ΜΜ, gio said:

'Εχει κάποιος αντιμετωπίσει το παρακάτω.

Το ακίνητο (θέλει να μπει στο εξοικονομώ) να μην έχει φάκελο στην πολεοδομία, γιατί έχει χαθεί. Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση

 

Τροπ Παράρτημα  Συχνων ερωτήσεων_6ΕΖΜ4653Π8-Λ21 (1)

25. Ερ.: Τι γίνεται σε περίπτωση που τα νομιμοποιητικά έγγραφα που απαιτούνται
δεν είναι άμεσα διαθέσιμα ή σε περίπτωση που η οικοδομική άδεια έχει χαθεί;
Απ.: Για να θεωρηθεί ολοκληρωμένη η αίτηση θα πρέπει να αναρτηθούν ηλεκτρονικά όλα
τα δικαιολογητικά. Σε περίπτωση που υπάρχουν εκκρεμότητες νομιμοποίησης /
τακτοποίησης στο ακίνητο, θα πρέπει να διευθετηθούν πριν την υποβολή της αίτησης.
Ειδικά στην περίπτωση βεβαιωμένης, από την αρμόδια υπηρεσία, απώλειας οικοδομικής
άδειας, προσκομίζεται η σχετική βεβαίωση απώλειας και άλλο αποδεικτικό έγγραφο (π.χ.
συμβόλαιο) από το οποίο να προκύπτει ο αριθμός της άδειας και η επιφάνεια του
κτηρίου/κτηριακής μονάδας.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

13 ώρες πριν, MAR_PAX said:

Σε μια κατοικία 88,24 τμ που θέλει να ενταχθεί στο εξοικονομώ βρήκα κατά την επιμέτρηση 1,23τμ διαφορά (Ετελικό=89,47τμ) και τους είπα να κάνουν τακτοποίηση για να μην έχουν κανένα θέμα με το πρόγραμμα.  Ομως οι ιδιοκτήτες δε θέλουν να μπουν σε διαδικασια τακτοποίησης και μου λένε να το προχωρήσω έτσι και ο,τι γίνει (ρώτησαν κι άλλους μηχανικούς και τους είπαν οτι η διαφορά είναι πολύ μικρή και αμελητέα για την ακρίβεια)  .  

Διάβασα μέσα στον οδηγό ότι μπορεί να έχω μέχρι και 7 τμ διαφορά στο Ε9 και στο ΠΕΑ (βέβαια για άλλους λόγους...)

Εσείς τι θα κάνετε?

α) Θα το τακτοποιούσατε οπωσδήποτε?

β) Θα το δηλώνατε στο ΠΕΑ    89,47τμ και ας είναι στο Ε9   88,24τμ (αφου είμαστε μέσα στα 7τμ απόκλισης)? Εαν κάποιος ξέρει, σε αυτήν την περίπτωση, το σύστημα σου ζητάει να βεβαιώσεις κάτι για να το περάσει ? Δηλαδή κάνει κάποιον έλεγχο για τη διαφορά του 1,23τμ ή επειδή είναι εντός των 7τμ το περνάει έτσι?? 

γ) θα το δηλώνατε στο ΠΕΑ 88,24 τμ για να μην υπάρχει καμία διαφορά, (επειδή θεωρείτε πολύ μικρή την αύξηση του εμβαδού) ? 

Να σημειώσω οτι η αυθαιρεσία είναι η μετακίνηση ενός τοίχου κατά περίπου 40 εκατοστά και φαίνεται στο μάτι γιατί ενώ στο σχέδιο της αδείας κάνει εσοχή σε εκείνο το σημείο στην πραγματικότητα ο τοίχος είναι συνευθειακός. 

Το β) . Όχι, το σύστημα δεν ζητάει καμία βεβαίωση. Μόνο αν περνάς τα 7 m2 διαφορά, θα σου ζητήσουν εξηγήσεις.

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 30/4/2019 at 11:52 ΠΜ, themachinist1 said:

@dryianni Ευχαριστώ για της πληροφορίες απλά έχουμε κολλήσει στην άδεια μικρής κλίμακας.

Δηλαδή δεν χρειάζεται να πληρώσει το πρόστιμο και να κάνει απλά αίτηση για άδεια μικρής και να γράψει " στο πλαίσιο το Προγράμματος Εξοικονομώ Κατ' Οίκον ΙΙ" ;

Το ΙΚΑ είναι αναγκαστικό να βγει; εκεί που θα είναι οι ημερομηνίες τωρινές και όχι αυτού του τιμολογίου θα υπάρξει πρόβλημα;

Όπως είχα γράψει και προηγουμένως, χωρίς πρόστιμο ήταν οι ΕΕΔΜΚ που θα χορηγούνταν μετά τις παρεμβάσεις μεν, αλλά έως και 31/01/2019.
Σε ό,τι αφορά στο ΙΚΑ, σίγουρα θα υπάρξει πρόστιμο, διότι το ΕΚΟ ΙΙ ζητά τις ΑΠΔ, οι οποίες δεν μπορεί να είναι μεταγενέστερες των τιμολογίων της παρέμβασης. Αυτό σημαίνει ότι θα τις υποβάλετε ετεροχρονισμένα, άρα θα επιβληθεί πρόστιμο από το ΙΚΑ.

Εκτός εάν -κάτι που δεν το γνωρίζω - ακριβώς λόγω του Εξοικονομώ, επιτρέπεται η χορήγηση ΕΕΔΜΚ μετά την ολοκλήρωση της παρέμβασης, άρα και πως οι εργασίες που την αφορούν εκτελέστηκαν (για το ΙΚΑ) μετά τη χορήγηση της ΕΕΔΜΚ. Δε γνωρίζω κατά πόσο θα κάνει κάτι τέτοιο δεκτό το ΕΚΟ ΙΙ (πρέπει να κάνετε ερώτημα στο Help Desk).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/5/2019 at 2:41 ΜΜ, themachinist1 said:

Εδώ και 3 ημέρες προσπαθώ να το λύσω με τον μηχανικό για την κατάθεση και έχω θέμα. Έχουν κρατήσει τους λογαριασμούς του και μου κάνει νάζια με τα λεφτά. ενώ τα έχω πληρώσει με POS και με το παραπάνω, έχω χαρτί απο POS και δεν ξέρω τη κάνουμε τώρα, έχω κατάθεση 451 ευρώ για αυτά και τα δικά μου είναι σύνολο 404. Μπορώ να ανεβασω εκείνη την απόδειξη και να μου γράψει αυτός χειρόγραφη για τη είναι οι πληρωμές;

Άδεια μικρής κλίμακας έχει βγεί, δεν έβγαλε κάποιο πρόστιμο απλά με το Πίνακα 3 και με το ΙΚΑ έχω μπερδευτεί, ενώ έχω Τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών πρέπει στο σύστημα να ανεβάσω ή να τα δώσω σε αυτόν που μου έχει κάνει την μόνωση να τα βγάλει αυτός.

Ο πίνακας 3 (ένσημα μη στεγασμένων επαγγελμάτων) είναι ανεξάρτητος από τον αν τις σχετικές εργασίες (αποξήλωση επιχρίσματος, τοποθέτηση θερμομόνωσης, επιχρίσματα, χρωματισμοί) τις εκτέλεσε επιχείρηση που ασφαλίζεται στον Ο.Α.Ε.Ε.. Ο σχετικός νόμος υποχρεώνει τον όποιο εργολάβο να προσλάβει εργατοτεχνίτες για τις συγκεκριμένες -και άλλες- εργασίες και σε αυτούς να καταβληθούν τα ένσημα που προβλέπει ο Πίνακας 3. 
Από τον ίδιο νόμο, υπόχρεοι για την καταβολή των ενσήμων είναι εξίσου και από κοινού ο εργοδότης και ο εργολάβος (εκτός εάν προβλέπεται κάτι αντίθετο σε σχετικό ιδιωτικό συμφωνητικό - "εργολαβικό"). Η μόνη περίπτωση να μην επιβληθούν ένσημα επειδή υπάρχουν τιμολόγια επιχείρησης με Ο.Α.Ε.Ε. είναι η συγκεκριμένη επιχείρηαη να προσκομίσει τον τελευταίο πίνακα προσωπικού και ΑΠΔ του μηνός κατά τον οποίο εκτελέστηκε το έργο, όπου εμφανίζονται οι εργατοτεχνίτες που μετείχαν σε αυτό, σύμφωνα με τις εργασίες που περιγράφονται στον πίνακα 3 του ΙΚΑ, κατά την απογραφή του έργου.
Λίγη περισσότερη εξήγηση για το θέμα με το μηχανικό (;)...

Link to comment
Share on other sites

On 3/5/2019 at 10:47 ΠΜ, dimopoulg said:

Μια παρακληση.....συναδελφοι μην απαντατε σε ιδιωτες...να συμβουλευονται με επισκεψη ιδιωτες μηχανικους και να τους πληρωνουν για τις υπηρεσιες τους.....Αυτοι πληρωνονται καθε 1η του μηνα προκαταβολικα και απαιτουν απο τους ελ. επαγγελματιες μηχανικους να τους απασχολουν 1 χρονο 200 ωρες και στο τελος να πληρωθει ο μηχανικος 248 ευρω (ητοι 150 ευρω καθαρα) επι πιστωση.......Οι τσαμπατζηδες τελειωσαν....στο επομενο εξοικονομω οποιος θελει 1000 ευρω κατ ελαχιστο προκαταβολικα για να του τρεξουμε την αιτηση ως συμβουλοι ...

Ο κόσμος εδώ απαντά γιατί προφανώς κάποιοι σύμβουλοι έργου τσεπώνουν τη σχετική αμοιβή χωρίς να κάνουν απολύτως τίποτε και όταν συμβεί η δύσκολη ...μην τους είδατε.

Γι αυτό απευθύνονται εδώ οι ιδιώτες, αγαπητέ

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, dryianni said:

Ο κόσμος εδώ απαντά γιατί προφανώς κάποιοι σύμβουλοι έργου τσεπώνουν τη σχετική αμοιβή χωρίς να κάνουν απολύτως τίποτε και όταν συμβεί η δύσκολη ...μην τους είδατε.

Γι αυτό απευθύνονται εδώ οι ιδιώτες, αγαπητέ

Αν ο ιδιώτης δεν είναι ικανοποιημένος από τον σύμβουλο έργου, έχει την δυνατότητα να τον αλλάξει και να βάλει άλλον.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μου ηρθε σε μια αίτηση σήμερα η απάντηση της εικόνας. Το θέμα είναι ότι οι παρεμβάσεις που έγιναν είναι αλλαγή κουφωμάτων, τοποθέτηση κλιματιστικων, ηλιακού και μόνωση πυλωτής. Χρειάζεται μικρής κλίμακας για κάποιο από αυτά; 

Screenshot_20190505_130643.jpg

Link to comment
Share on other sites

Από σελίδα 68 του οδηγού του ΕΚΟ ΙΙ:

Σύμβουλος Έργου:

Ο σύμβουλος έργου έχει, απέναντι στον Ωφελούμενο, κατ’ ελάχιστον την υποχρέωση:

της ενημέρωσης του Ωφελούμενου για τα εισερχόμενα ηλεκτρονικά μηνύματα από το Πληροφοριακό Σύστημα, των ενεργειώνπου απαιτούνται και τις αντίστοιχες προθεσμίες που έχει ο Ωφελούμενος για την διεκπεραίωσή τους,όλων των καταχωρήσεωνγια την υποβολή τηςαίτησηςστο Πληροφορικό Σύστημα του Προγράμματος,

της αναλυτικής καταγραφής των προτεινόμενων παρεμβάσεωνστο Πληροφοριακό Σύστημα,όπως καταγράφονται στο έντυπο «ΠρότασηΠαρεμβάσεων» που υπογράφει ο Ενεργειακός Επιθεωρητήςκαι το έντυπο «επιμερισμού κόστους» σε περίπτωση πολυκατοικίας,

της επισύναψης όλων των δικαιολογητικών στην μορφή που απαιτείται από το Πληροφοριακό Σύστημα,

της αναλυτικής καταγραφής των υλοποιημένων παρεμβάσεων στο Πληροφοριακό Σύστημα, όπως καταγράφονται στο έντυπο «Καταγραφή Παρεμβάσεων Ολοκλήρωση Έργου» που υπογράφει ο Ενεργειακός Επιθεωρητήςκαι το έντυπο «επιμερισμού κόστους» σε περίπτωση πολυκατοικίας,

της αναλυτικής καταγραφής στο Πληροφοριακό Σύστημα των παραστατικών δαπανώνκαιτης επισύναψης των παραστατικών δαπανών και δικαιολογητικών πληρωμής.

 

Συνάδελφοι και συναγωνιστές δεν καταλαβαίνω γιατί φωνάζετε οτι τα 200+φπα δεν ειναι αρκετά για τα παραπάνω? εμένα μια χαρά μου φαίνονται.

Πρώτον:

δεν λέει κάπου για την αίτηση του δανείου στην τράπεζα και

Δεύτερον:

ούτε για συμβουλές μηχανικού γιατί πολύ απλά ο σύμβουλος έργου, όπως το εννοεί το πρόγραμμα, δεν είναι απαραίτητο να είναι μηχανικός.

Επομένως είναι στο χέρι σας να διεκδικήσετε όσα χρήματα αξιώνει ο καθένας για τα παραπάνω και για οτι άλλο πέραν αυτών κάνει...

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, mechgirl said:

Καλημέρα, μου ηρθε σε μια αίτηση σήμερα η απάντηση της εικόνας. Το θέμα είναι ότι οι παρεμβάσεις που έγιναν είναι αλλαγή κουφωμάτων, τοποθέτηση κλιματιστικων, ηλιακού και μόνωση πυλωτής. Χρειάζεται μικρής κλίμακας για κάποιο από αυτά; 

Screenshot_20190505_130643.jpg

δεν ξέρω μηπως θελει μικρης κλιμακας για τη μονωση σε πυλωτη. εκτός και αν μπερδευτηκαν και τα σπλιτακια που βαλατε τα καταλαβε σαν αυτονομο συστημα θερμανσης με αντλια θερμοτητας αερα νερου.

Αν το συζητησεις και με καποιον αλλο συναδλφο  και σιγουρευτεις οτι δεν θελει αδεια μικρης κλιμακας για αυτες τις παρεμβασεις, τοτε ανεβασε μια υπευθυνη δηλωση οτι για τις παραπανω εργασιες δεν απαιτειται αδεια. με μια επιφυλαξη για τον πινακα 3 στο ικα και τυχον ασφαλιστικες εισφορες. Το εχει αναλυσει πολυ καλα ο συναδελφος

dryianni  λιγο πιο πανω...

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.