Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 4/5/2019 at 2:39 ΜΜ, dryianni said:

Όπως είχα γράψει και προηγουμένως, χωρίς πρόστιμο ήταν οι ΕΕΔΜΚ που θα χορηγούνταν μετά τις παρεμβάσεις μεν, αλλά έως και 31/01/2019.
Σε ό,τι αφορά στο ΙΚΑ, σίγουρα θα υπάρξει πρόστιμο, διότι το ΕΚΟ ΙΙ ζητά τις ΑΠΔ, οι οποίες δεν μπορεί να είναι μεταγενέστερες των τιμολογίων της παρέμβασης. Αυτό σημαίνει ότι θα τις υποβάλετε ετεροχρονισμένα, άρα θα επιβληθεί πρόστιμο από το ΙΚΑ.

Εκτός εάν -κάτι που δεν το γνωρίζω - ακριβώς λόγω του Εξοικονομώ, επιτρέπεται η χορήγηση ΕΕΔΜΚ μετά την ολοκλήρωση της παρέμβασης, άρα και πως οι εργασίες που την αφορούν εκτελέστηκαν (για το ΙΚΑ) μετά τη χορήγηση της ΕΕΔΜΚ. Δε γνωρίζω κατά πόσο θα κάνει κάτι τέτοιο δεκτό το ΕΚΟ ΙΙ (πρέπει να κάνετε ερώτημα στο Help Desk).

 

On 6/5/2019 at 10:24 ΠΜ, zio7 said:

Καλημέρα. Τις ασφαλιστικές εισφορές για εξωτερική μόνωση πως τις αντιμετωπίζουμε? Ο εγκαταστάτης της μόνωσης έκοψε τιμολόγιο όλο το ποσό που είχε εγκριθεί για την παρέμβαση της μόνωσης. 

 

Αρχικά σαν ΙΔΙΩΤΗΣ να ενημερώσω την περίπτωση μου μήπως βοηθήσει, όπως είχα αναφέρει και εγώ έκανα μόνωση και έδωσα το πρόγραμμα χωρίς Άδεια μικρής κλίμακας και αυτός που έκανε την μόνωση είχε κόψει όλο το ποσό (300 Παροχής και τα υπόλοιπα για τα υλικά). Μετά που έβγαλα άδεια μικρής κλίμακας και με το πίνακα 3 πήγα στο ΙΚΑ χωρίς να αναφέρω ότι τα έχω κάνει μου έβγαλε το χαρτί για τα ένσημα, απλά τα ένσημα που θα μπούνε τα βάζω σε γνωστό. Μιας και με ενημέρωσε πως μετά απο ένα μήνα θα βγουν για την πληρωμή μου την έσπασε και πήγα στο πρόγραμμα απλά ανέβασα την άδεια μικρής κλίμακας και την ξανά υπέβαλα. Σε μερικές ώρες μου ήρθε απάντηση θετική πως όλα είναι οκ και τώρα είναι στο στάδιο 9 για τελική εκταμίευση, μου ζήτησε να επιλέξω εξουσιοδότηση τράπεζας για την τελική εκταμίευση. Γνωρίζουμε πόσες ημέρες κάνει για την τελική εκταμίευση;

SOS, Κάποιος είχε απορήσει εαν τα χαρτιά τα ξέρουν στο ΙΚΑ όταν βγαίνει μικρής κλίμακας για να προχωρήσει για ένσημα ή απλά να το αφήσει έτσι, Η κοπέλα στο ΙΚΑ όταν έβλεπε της μικρής κλίμακας είπε από μόνη της '' καινούρια η αίτηση, δεν έχει έρθει ακόμα σε εμάς'', άρα κάθε άδεια μικρής ενημερώνετε και σε αυτούς.

 

Τώρα να πω και μερικά λόγια για αυτούς που δεν δίνουν καμία πληροφορία τζάμπα, εγω σαν ιδιώτης και έχω μπεί στο πρόγραμμα τυχαίνει να έκατσα σε μηχανικό που δεν ήξερε την τύφλα του. Μετά απο πολλά τηλεφωνήματα και επισκέψεις σε άλλους μηχανικούς κανένας δεν δέχτηκε την καρτέλα μου γιατί πολύ απλά ''συνάδελφό τους δεν μπορούν να καταπατήσουν ξέρω γω'', οπότε η μόνη λύση μου ήταν να τα ανακαλύψω όλα μόνος μου και να του τα πάω εγώ (ακόμα και για την μικρής κλίμακας που του είχα πει με έλεγε δεν χρειάζεται και έφαγα όλο αυτό το τρέξιμο) επειδή είστε σπουδαγμένοι πολιτικοί μηχανικοί (ή όπως και να λέγεστε) δεν σημαίνει πως είστε όλοι τέλειοι στην δουλειά σας.

Εδώ είναι ΦΟΡΟΥΜ και ένα φόρουμ είναι για ανταλλαγή πληροφοριών και να βοηθάμε αυτόν που μπορούμε, μόλις δίνουμε μια πληροφορία μένει στο τοπικ και αυτός που χρειάζεται μια βοήθεια πρώτα ψάχνει εαν έχει απαντηθεί η απορία του αλλιώς την ρωτάει. Και όποιος ξέρει την απαντάει(πολύ απλα) σχόλια τύπου ''να πάει στο σύμβουλό του'' ''εμείς είμαστε μεγάλα άτομα κύριε εσένα γιατί να σε βοηθήσω'' ''πρέπει να πάρουμε 5000 ευρώ για την δουλειά μας είναι πολύ λίγα τα 250 (ε μήν την κάνει τότε δεν σε παρακαλάει κανένας, κάποιος άλλος θα βγει να την κάνει)'' είναι απλά περιττά και βρομίζουν το ωραίο τοπικ.

 

ps. κάντε όσα κομπλεξικά downvote θέλετε, δεν με χαλάει καθόλου. Απλά να ξέρετε αυτή είναι η αλήθεια.

 

Edited by themachinist1
  • Like 1
  • Upvote 3
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Ως ιδιώτης και εγώ συμφωνώ με τον προηγούμενο.

Το μεγαλύτερο προβλημα δεν είναι η έλλειψη γνώσεων στα θέματα του προγράμματος κ της εφαρμογής του μιας κ είναι κάτι καινούργιο κ για τους μηχανικούς αλλά συχνά η έλλειψη ενδιαφέροντος για να βρεθούν λυσεις κ επαγγελματισμού. 

Αυτό έχει σαν συνέπεια τρέξιμο κ άγχος από τους ωφελούμενους κ σε πολλές περιπτώσεις χρήματα από την τσέπη μας που με πιο σωστό προγραμματισμό θα λαμβάναμε από το πρόγραμμα.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

@themachinist1 +1 από εμένα γιατί μπήκατε στον κόπο να μοιραστείτε την εμπειρία σας και να προσφέρετε πιθανόν βοήθεια σε κάποιον με παρόμοια θέματα.... 

Είναι ζωτικής σημασίας για το φόρουμ, το να προσφέρουμε και να μοιραζόμαστε, όταν γνωρίζουμε !!!

  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Και για μένα είναι θετικό που μοιραστήκατε την εμπειρία σας.

Απλά υπάρχουν και άλλες περιπτώσεις ιδιωτών που απλά μπαίνουν στο φόρουμ να πάρουν μια πληροφορία ή μια τιμή χωρίς να ψάξουν αν έχει απαντηθεί παλαιότερα και γενικότερα χωρίς να αφιερώσουν χρόνο για εύρεση πληροφοριών.

Κατά τ' άλλα, ο καθένας μας κρίνεται για τον επαγγελματισμό και την ποιότητα της δουλειάς που παρέχει στους πελάτες του

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/5/2019 at 11:18 ΠΜ, dimitris333 said:

Οχι δεν δηλώνει ΙΒΑΝ στην περιπτωση δανειακής σύμβασης.

Οι πληρωμές των 2 ΠΕΑ από το πρόγραμμα που καταβάλλονται;

Link to comment
Share on other sites

38 λεπτά πριν, spapako said:

Και για μένα είναι θετικό που μοιραστήκατε την εμπειρία σας.

Απλά υπάρχουν και άλλες περιπτώσεις ιδιωτών που απλά μπαίνουν στο φόρουμ να πάρουν μια πληροφορία ή μια τιμή χωρίς να ψάξουν αν έχει απαντηθεί παλαιότερα και γενικότερα χωρίς να αφιερώσουν χρόνο για εύρεση πληροφοριών.

Κατά τ' άλλα, ο καθένας μας κρίνεται για τον επαγγελματισμό και την ποιότητα της δουλειάς που παρέχει στους πελάτες του

Συμφωνώ σε άτομα που απλά μπαίνουν και ρωτάνε αλλα αυτό να τονιστεί πως δεν είναι θέμα ιδιωτών αλλά ανθρώπου, και μηχανικός μπορεί να είναι και ιδιώτης.

14 λεπτά πριν, ΙΩΑΝΝΗΣ Κ. said:

Οι πληρωμές των 2 ΠΕΑ από το πρόγραμμα που καταβάλλονται;

Πρίν το τελικό στάδιο για την εκταμίευση υπάρχει τελική συνοπτική εικόνα όπου πατάς για το τελικό. Διάβασε παράγραφο 1.5.2 σελίδα 16 απο το παρακάτω λινκ σχετικά με τα IBAN

Διαχείριση αίτησης μετά την Έκδοση της Απόφασης Υπαγωγής

Edited by themachinist1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω την αίτηση ενός πελάτη  οποία έχει αργήσει αρκετά σε σχέση με τις υπόλοιπες. Συγκεκριμένα την κατέθεσα για οριστική υποβολή μαζί με μία άλλη αίτηση, την ίδια μέρα και η μία έχει ήδη εκταμιεύσει τα ποσά στους προμηθευτές εδώ και κανα μήνα, ενώ για την άλλη δεν έχω κανένα νεότερο. Ξέρετε αν μπορώ να ρωτήσω/απευθυνθώ κάπου;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, ΙΩΑΝΝΗΣ Κ. said:

Οι πληρωμές των 2 ΠΕΑ από το πρόγραμμα που καταβάλλονται;

Στον λογαριασμό που έχει ο ωφελουμένος στην τράπεζα που έχει υπογράψει την σύμβαση. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.