Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Φαίνεται να μπαίνει αυτόματα όταν πατάς "έλεγχος πληρότητας" για να αρχίσεις να ανεβάζεις παραστατικά

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μια επιβεβαίωση:

Ο μελετητής δε χρειάζεται να δηλωθεί στην καρτέλα με τους προμηθευτές/αναδόχους, έτσι δεν είναι;

Απλά να έχει εγγραφεί στο σύστημα σαν προμηθευτής/μελετητής για να είναι επιλέξιμο το ΑΦΜ του στο τέλος, στη δήλωση μελετητή.

Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι μηπως γνωριζει κανεις τι γινεται με τους κατοικους εξωτερικου;

Ο πελατης ειναι κατοικος εξωτερικου και εχει στην ιδιοκτησια του ενα διαμερισμα στην Ελλαδα. Μπορει να το δηλωσει στο Ε1 ως κυρια κατοικια ωστε να ειναι επιλεξιμος στο προγραμμα;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι. Θα ήθελα τα φώτα σας για το εξής: Εχω περίπτωση στο εξοικονομώ  ΧΩΡΙΣ ΔΑΝΕΙΟ με αρνητικά  αποτελέσματα  ελέγχου Τελικής Εκταμίευσης, γράφοντας μου 

Γενικό Σχόλιο Αξιολόγησης

  • Κατόπιν διενέργειας ελέγχου και σύμφωνα με τα οριζόμενα στον Οδηγό του Προγράμματος, παρακαλούμε να αναρτήσετε τα ζητούμενα δικαιολογητικά στην αίτησή σας.

Δαπάνες / Παραστατικά / Έξοδα

  • Παραστατικά , ΕΚΚΡΕΜΟΤΗΤΑ : Παρακαλούμε αναρτήστε το έντυπο παρεμβάσεων υπογεγραμμένο από τον αιτούντα, ή και τον Ενεργειακό Επιθεωρητή και συμπληρωμένο σε όλα τα πεδία (αναλόγως)

Εγω έχω ανεβάσει το έντυπο καταγραφής παρεμβάσεων πλήρως συμπληρωμένο αναλυτικά και υπογεγραμμένο και μπορώ να το ανοιξω   το αρχείο και να το δω στην πλατφόρμα κανονικά όπως το είχα στείλει. Ομως έγινε αλλαγή σχετικά με την  αρχική πρόταση παρεμβάσεων (δεν τοποθετήθηκαν οι  τέντες  ) και παρατηρώ πως το έντυπο της πρότασης των παρεμβασεων που είναι αναρτημένο στο σύστημα δεν ανοίγει για να το δω. Δεν ξέρω τι φταίει . Μήπως πρέπει να αναρτήσω ξανά το αρχικό έντυπο πρότασης παρεμβάσεων  και το έντυπο καταγραφής παρεμβάσεων. 

Link to comment
Share on other sites

nekou πολύ σωστά ... να ανεβάσεις και το παράρτημα ΙΙΙ διορθωμένο (χωρίς τέντες) και με υπογραφές/σφραγίδες του ιδιοκτήτη και του ενεργειακού επιθεωρητή που το είχε συντάξει .... (πάντα το ανεβάζω όταν αλλάζει)

Link to comment
Share on other sites

ppanag δηλαδή μου λες αν κατάλαβα καλά, να ξανανεβάσω 1) το παλιό παράρτημα III (έντυπο πρότασης παρεμβάσεων) 2) το έντυπο καταγραφής παρεμβάσεων πάλι και 3) διορθωμένο το παράρτημα III (χωρίς τέντες). Ομως το παραρτημα III είναι έντυπο πρότασης παρεμβάσεων βάσει του 1ου ΠΕΑ το οποίο όμως δεν ανακαλώ για να φτιάξω νεο χωρίς τις τέντες. Απλά να το τρεξω σαν σενάριο χωρίς τις τέντες  και να αλλάξω την αναγραφόμενη στο έντυπο υπολογιζόμενη ετήσια εξοικονόμηση ενέργειας? 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, ppanag said:

nekou πολύ σωστά ... να ανεβάσεις και το παράρτημα ΙΙΙ διορθωμένο (χωρίς τέντες) και με υπογραφές/σφραγίδες του ιδιοκτήτη και του ενεργειακού επιθεωρητή που το είχε συντάξει .... (πάντα το ανεβάζω όταν αλλάζει)

Το αρχικό έντυπο παρεμβάσεων (ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ ΙΙΙ) δεν το αλλάζουμε, γιατί αυτό είναι "Έντυπο Πρότασης Παρεμβάσεων βάσει του 1ου ΠΕΑ ", όπως γράφει στην πρώτη του σελίδα. Αν το αλλάξεις δεν θα είναι με βάση το 1ο ΠΕΑ, στο σενάριο 1 του οποίου περιγράφονται οι αρχικές παρεμβάσεις. 

 Ότι αλλαγές τυχόν γίνουν, τις περιγράφουμε στο ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ VI.

https://exoikonomisi.ypen.gr/-/peri-allages-protases-parembaseon-kai-tes-anakleses-pea

Edited by nick_61
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.