Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/27769

Παράθεση

ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΚΥΡΙΑ-ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΟΙ ΜΟΝΙΜΟΙ – ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟΙ ΚΑΤΟΙΚΟΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ;

Από φορολογικής πλευράς όχι.

ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΥΣΑ ΚΑΤΟΙΚΙΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΟΙ ΜΟΝΙΜΟΙ – ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟΙ ΚΑΤΟΙΚΟΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ;

Ναι. Οι φορολογικοί κάτοικοι εξωτερικού μπορούν να έχουν μία ή περισσότερες δευτερεύουσες κατοικίες στην Ελλάδα.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πρέπει να είναι κύρια κατοικία αυτού που μένει (πχ νοικιάρη, τέκνου, παραχώρηση, κλπ). Το αν ο ιδιοκτήτης/ ωφελούμενος  είναι κάτοικος εξωτερικού, δεν παίζει κάποιο ρόλο και δεν θα έπρεπε να παίζει.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας ,
μια ερώτηση 

ενώ η αίτηση ήταν ακόμα σε “03. β Ειδική Περίπτωση Αίτησης “ πραγματοποιήθηκε παρέμαβαση (τοποθέτηση ατομικού λέβητα Φ/Α) το οποίο πλήρωσα με ίδια κεφάλαια μέσω τραπέζης.

Η παρέμβαση - απόδειξη αυτή μπορεί να χρησιμοποιηθεί στο πρόγραμμα κανονικά?

Σήμερα 29/5/2019 η αίτηση είναι σε “ 06. Αίτηση σε υπαγωγή  ”.

Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, adreas195 said:

καλησπέρα σας ,
μια ερώτηση 

ενώ η αίτηση ήταν ακόμα σε “03. β Ειδική Περίπτωση Αίτησης “ πραγματοποιήθηκε παρέμαβαση (τοποθέτηση ατομικού λέβητα Φ/Α) το οποίο πλήρωσα με ίδια κεφάλαια μέσω τραπέζης.

Η παρέμβαση - απόδειξη αυτή μπορεί να χρησιμοποιηθεί στο πρόγραμμα κανονικά?

Σήμερα 29/5/2019 η αίτηση είναι σε “ 06. Αίτηση σε υπαγωγή  ”.

Ειναι επιλεξιμη δαπανη διοτι πραγματοποιηθηκε μετα το 1ο ΠΕΑ.

Link to comment
Share on other sites

Τι γίνετε στην περίπτωση που το έργο ολοκληρώθηκε (στάδιο 10)

αλλά ο Ωφελούμενος αρνείται (εκβιαστικά και μόνο) να πάει στην Τράπεζα

να υπογράψει την εκταμίευση του ποσού του υπεργολάβου;

Προβλέπεται κάτι σ' αυτήν την περίπτωση;

Πως πρέπει να κινηθεί ο υπεργολάβος;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Ελαβα το παρακάτω μήνυμα:

Κατόπιν διενέργειας ελέγχου και σύμφωνα με τα οριζόμενα στον Οδηγό του Προγράμματος, παρακαλούμε να αναρτήσετε τα ζητούμενα δικαιολογητικά στην αίτησή σας. Λόγω αναβάθμισης του Πληροφοριακού Συστήματος του Προγράμματος, ΜΗΝ ΠΡΟΒΕΙΤΕ σε καμία ενέργεια έως ότου η αίτησή σας επιστρέψει σε κατάσταση «07. Αίτηση σε υλοποίηση παρεμβάσεων». Σε όλες τις κατηγορίες δαπάνης έχετε συμπληρώσει το πεδίο «Ποσό μη επιλέξιμο από το πρόγραμμα» με το συνολικό κόστος της εκάστοτε παρέμβασης με αποτέλεσμα να μηδενίζεται η συνολική επιχορήγηση. Εφόσον δεν υπάρχει ποσό μη επιλέξιμο από το πρόγραμμα, παρακαλούμε συμπληρώστε τα αντίστοιχα πεδία με μηδέν (0,00). Στη συνέχεια θα υποβάλετε εκ νέου τη Δήλωση Πιστοποίησης για την Ολοκλήρωση του Έργου σας.

Τα δικαιολογητικά τα έχω αναρτήσει ΟΛΑ. Στο πεδίο ''ποσό μη επιλέξιμο από το πρόγραμμα'' έχω βάλλει παντού μηδέν και όχι το συνολικό κόστος κάθε παρέμβασης.

Ο ωφελούμενος είναι στην κατηγορία 7 με επιχορήγηση 0% γιαυτό η επιχορήγηση είναι μηδενική.

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μου ήρθε το παραπάνω μήνυμα. Οποιαδήποτε ιδέα θα με βοηθούσε.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

gamvro

Αν πας στην συνοπτική εικόνα θα βρεις το έντυπο εξουσιοδότησης τελικής εκταμίευσης που έχει υπογράψει ο ωφελούμενος. Μεταξύ των άλλων δηλώνει:

''Παρέχω δε την ανέκκλητη εντολή μου στην Τράπεζα ..................... να εξοφλήσει για λογαριασμό μου - εφόσον ληφθεί και σχετική έγκριση
εξόφλησης από την ΕΤΕΑΝ Α.Ε. - τα παραστατικά εξόφλησης δαπανών από:
• το ποσό επιχορήγησης από το ΕΤΕΑΝ και σε περίπτωση που υπάρχει υπογεγραμμένη δανειακή σύμβαση στα πλαίσια του
προγράμματος,
• και το προϊόν χορήγησης του δανείου μου (την/τις εν λόγω καταβολή/ές αναγνωρίζω και αποδέχομαι ανεπιφύλακτα ως εκταμίευση του
προϊόντος του δανείου που έχω λάβει)

Η ανωτέρω παρεχόμενη εντολή μου είναι ανέκκλητη διότι αφορά στο συμφέρον των εμπλεκόμενων μερών.  ''

 

Από ότι καταλαβαίνεις η τράπεζα είναι υποχρεωμένη να εξοφλήσει τους προμηθευτές χωρίς την συναίνεση του ωφελούμενου.

Edited by *olga*
Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, mechgiann said:

Καλησπέρα,

Ελαβα το παρακάτω μήνυμα:

Κατόπιν διενέργειας ελέγχου και σύμφωνα με τα οριζόμενα στον Οδηγό του Προγράμματος, παρακαλούμε να αναρτήσετε τα ζητούμενα δικαιολογητικά στην αίτησή σας. Λόγω αναβάθμισης του Πληροφοριακού Συστήματος του Προγράμματος, ΜΗΝ ΠΡΟΒΕΙΤΕ σε καμία ενέργεια έως ότου η αίτησή σας επιστρέψει σε κατάσταση «07. Αίτηση σε υλοποίηση παρεμβάσεων». Σε όλες τις κατηγορίες δαπάνης έχετε συμπληρώσει το πεδίο «Ποσό μη επιλέξιμο από το πρόγραμμα» με το συνολικό κόστος της εκάστοτε παρέμβασης με αποτέλεσμα να μηδενίζεται η συνολική επιχορήγηση. Εφόσον δεν υπάρχει ποσό μη επιλέξιμο από το πρόγραμμα, παρακαλούμε συμπληρώστε τα αντίστοιχα πεδία με μηδέν (0,00). Στη συνέχεια θα υποβάλετε εκ νέου τη Δήλωση Πιστοποίησης για την Ολοκλήρωση του Έργου σας.

Τα δικαιολογητικά τα έχω αναρτήσει ΟΛΑ. Στο πεδίο ''ποσό μη επιλέξιμο από το πρόγραμμα'' έχω βάλλει παντού μηδέν και όχι το συνολικό κόστος κάθε παρέμβασης.

Ο ωφελούμενος είναι στην κατηγορία 7 με επιχορήγηση 0% γιαυτό η επιχορήγηση είναι μηδενική.

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μου ήρθε το παραπάνω μήνυμα. Οποιαδήποτε ιδέα θα με βοηθούσε.

Ευχαριστώ

Ανεβάζεις ένα έντυπο που εξηγείς αυτά που λες κ σε εμάς κ το ξαναστέλνεις

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Αιτηση η οποία γύρισε με εκκρεμμότητες και πρέπει να ανεβάσω κάποια επιπλέον έγγραφα, τα οποία όμως κανονικά τα ανεβάζαμε στην καρτέλα Παραστατικά/Λοιπα έξοδα -> Ψηφιοποιημένα Παρστατικά, στην οποία καρτέλα όμως δεν έχω δυνατότητα να ανεβάσω τώρα...Τα επιπλέον έγγραφα μπορώ να τα ανεβάσω στα "Δικαιολογιτικά" ?

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

27 λεπτά πριν, *olga* said:

 

Από ότι καταλαβαίνεις η τράπεζα είναι υποχρεωμένη να εξοφλήσει τους προμηθευτές χωρίς την συναίνεση του ωφελούμενου.

Πολύ σωστά!!!

Έχει δώσει ηλεκτρονικά την εξουσιοδότηση ο ωφελούμενος!!!

Άρα, η τράπεζα πρέπει να καταβάλει άμεσα τα ποσά χωρίς περαιτέρω διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.