Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Σκανάρεις ότι έχεις από το ΙΚΑ και το ανεβάζεις. Θεωρείς αυτό που πήρε ο πελάτης από το ΙΚΑ ως πρωτότυπο. Αν ήταν ένα που κράτησε το ΙΚΑ, βάλε στη σημείωση ότι έχεις μόνο αντίγραφο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πω ρε παιδιά μήπως είναι κάνα spam http://www.kathimerini.gr/1028528/article/epikairothta/ellada/thn-tetarth-3ekina-to-neo-e3oikonomw-kat-oikon--oi-proupo8eseis-kai-oi-dapanes-poy-kalyptei-to-programma

μπας και έγινε κανα ορθογραφικό και πρέπει να αρχίσω τηλέφωνα τους πελάτες για την χαρτουρα μέσα σε 2 μέρες

Link to comment
Share on other sites

Έπαθα το εξής απίστευτο, όταν πέρναγα τα ποσά στα παραστατικά στην δεύτερη καρτέλα, εκεί δηλαδή που συμπληρώνεις τα ποσά των ΠΕΑ και του Συμβούλου μαζί με τον αριθμό του παραστατικού και την ημερομηνία, στο πεδίο που συμπληρώνεις το ποσό με το χέρι, έβαλα 24,00 αντί για 248,00 κατά λάθος για το σύμβουλο έργου. Παρότι ανέβασα κανονικά την απόδειξη με τα 248 στο σύστημα στα παραστατικά, αυτοί μου βάλανε 24 ευρώ στην τράπεζα. Πήρα τηλ ΕΤΕΑΝ και μου είπαν ότι δεν είναι στο χέρι τους και να στείλουμε ένα μέιλ και θα αποφασίσει το υπουργείο, όπως και έκανα. Είχε κάποιος κάποια παρόμοια περίπτωση, να έπαθε κάτι συναφές;

Σπάζομαι γιατί πολύ απλά σκέφτομαι ότι αν είχα κάνει λάθος στο κόμμα και αντί για 248,00 είχα γράψει 24800 δεν νομίζω να μου είχαν βάλει 24800 στο λογαριασμό μου. Αλλά τώρα μου βάλαν 24. Αν ξέρετε κάποια παρόμοια περίπτωση παρακαλώ ενημερώστε. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

sos συνάδελφοι:

o αλουμινάς παρά τίς επανηλλημένες συστάσεις μου να συνενοηθεί μαζί μου πρίν τιμολογήσει , επειδή είχε την ευχέρεια αφου δεν ξεπερνούσε τον προυπολογισμό (δεν μπήκε κάποιο κούφωμα) έβαλε σε αυτα που μπήκαν λίγο παραπάνω διαστάσεις. Του ζήτησα να διορθώσει το παραστατικό πρίν καταθέσει φπα, ούτε αυτο το έκανε.Εγω δεν του το περνάω παραπάνω γιατί θα πρέπει να αυξήσω και τα κουφωματα στο xml που δεν είναι σωστό.

1. Εγώ στο εντυπο ολοκλήρωσης τα σωστά τ.μ δεν θα βάλω? όπως και στο πληροφοριακό συστημα στα παραστατικά δαπανων? Π.χ έχω την ΑΛΣ=10 με 10τ.μ Χ300Ε=3000Ε. Αλλά στην πραγματικότητα μπήκαν 9,5 τ.μ. Εγώ στο έντυπο παρεμβάσεων ολοκλήρωσης θα βάλω ΑΛΣ=10 και 9.5τ.μΧ300Ε= 2850Ε ?

2. η υποχρεούμαι να βάλω όσα λεει το παραστατικο (10τ.μ)?, αλλά έτσι φαινεται να δέχομαι ότι μπήκαν και να έχω εγω την ευθυνη σε έλεγχο.

3. τα 150Ε πρέπει να μπουν κάπου? 

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, katrmp said:

sos συνάδελφοι:

o αλουμινάς παρά τίς επανηλλημένες συστάσεις μου να συνενοηθεί μαζί μου πρίν τιμολογήσει , επειδή είχε την ευχέρεια αφου δεν ξεπερνούσε τον προυπολογισμό (δεν μπήκε κάποιο κούφωμα) έβαλε σε αυτα που μπήκαν λίγο παραπάνω διαστάσεις. Του ζήτησα να διορθώσει το παραστατικό πρίν καταθέσει φπα, ούτε αυτο το έκανε.Εγω δεν του το περνάω παραπάνω γιατί θα πρέπει να αυξήσω και τα κουφωματα στο xml που δεν είναι σωστό. 

1. Εγώ στο εντυπο ολοκλήρωσης τα σωστά τ.μ δεν θα βάλω? όπως και στο πληροφοριακό συστημα στα παραστατικά δαπανων? Π.χ έχω την ΑΛΣ=10 με 10τ.μ Χ300Ε=3000Ε. Αλλά στην πραγματικότητα μπήκαν 9,5 τ.μ. Εγώ στο έντυπο παρεμβάσεων ολοκλήρωσης θα βάλω ΑΛΣ=10 και 9.5τ.μΧ300Ε= 2850Ε ?

2. η υποχρεούμαι να βάλω όσα λεει το παραστατικο (10τ.μ)?, αλλά έτσι φαινεται να δέχομαι ότι μπήκαν και να έχω εγω την ευθυνη σε έλεγχο. 

3. τα 150Ε πρέπει να μπουν κάπου? 

Στο έντυπο ολοκλήρωσης όπως και στο πληροφοριακό σύστημα κάνεις καταγραφή των παραστατικών, δηλαδή αντιγράφεις ότι είναι γραμμένο εκεί.

Ισως δημιουργηθεί πρόβλημα αν το παραστατικό γράφει 3000ε και εσύ βάλεις 2850ε...

Δε νομίζω να διασταυρώνονται οι διαστάσεις από το xml, εξάλλου άλλες μετρήσεις κάνεις εσύ, άλλες ο αλουμινάς. Μην αλλάξεις τις διαστάσεις στο xml σου.

Αν οι διαφορές στις διαστάσεις είναι μικρές πχ 2-3 εκατοστά δεν αξίζει να αγχώνεσαι....

Link to comment
Share on other sites

συναδελφοι καλησπέρα,

Μου εχει προκύψει το εξης:

Σε εναν ιδιοκτητη για το ΕΚΟ ΙΙ που είχα, η ΤΡΑΠΕΖΑ ΠΕΙΡΑΙΩΣ απαιτησε να πληρωσει ο ιδιος την αμοιβη ΣΥΜΒΟΥΛΟΥ & ΜΕΛΕΤΗΤΗ περίπου 450€, πραγμα που εκανε ο ανθρωπος τελικα, (αφου του κρατησαν 20€ προμηθεια και 6€ από εμενα) γιατι δεν εκλεινε τον φακελο του προγράμματος.

Εχετε αντιμετωπίσει κατι παρομοιο? Μπορει να κανει κατι εκ των υστερων ο άνθρωπος? 

 

Link to comment
Share on other sites

Μήπως δεν είχαν προβλεφθεί στην αίτηση υπαγωγής τα αντίστοιχα κονδύλια, οπότε για να προχωρήσει η ολική εκταμίευση θα πρέπει να εξοφληθούν τα σχετικά παραστατικά με ίδια κεφάλαια ;

Link to comment
Share on other sites

Οχι ειχαν προβλεφθει και φαινονται τα ποσα στην καρτελα του ωφελούμενου οτι τα δικαιούται.

Εχω κλεισει ολους τους άλλους φακελους που ειχα χωρις κανενα προβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.