Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

4 ώρες πριν, mechgiann said:

Στο έντυπο ολοκλήρωσης όπως και στο πληροφοριακό σύστημα κάνεις καταγραφή των παραστατικών, δηλαδή αντιγράφεις ότι είναι γραμμένο εκεί.

Ισως δημιουργηθεί πρόβλημα αν το παραστατικό γράφει 3000ε και εσύ βάλεις 2850ε...

Δε νομίζω να διασταυρώνονται οι διαστάσεις από το xml, εξάλλου άλλες μετρήσεις κάνεις εσύ, άλλες ο αλουμινάς. Μην αλλάξεις τις διαστάσεις στο xml σου.

Αν οι διαφορές στις διαστάσεις είναι μικρές πχ 2-3 εκατοστά δεν αξίζει να αγχώνεσαι....

Αυτό σίγουρα? Δεν μου ξαναετυχε να έχω διαφορές με τον αλουμίνα.

1.Άρα εγώ στο έντυπο και στο πληροφοριακό σύστημα βάζω τα τ.μ που γράφει το παραστατικο και όχι αυτά που μπορεί να μέτρησα?

2.  Η διαφορά στο σύνολο είναι λίγη, δηλαδή + 2% συνολικά στα παράθυρα , 0% στις εξωστοθυρες και +1% στα ρολλά. Απλα επειδή στην αρχή μου είχαν στείλει διαστάσεις  είχα δει ότι σε ένα κουφωμα είχαν +7cm και στο ρόλο το ίδιο και στα υπόλοιπα δεν είχαν λαθη. Ήταν σχεδόν σωστα. Τι κάνω? Η αλήθεια δεν θα το είχα δει αν δεν μου έστελναν διαστάσεις.

3.sos  Είναι αλήθεια ότι οι διαστάσεις δεν μπαίνουν πια πουθενά αν δεν θες.?Στο τιμολόγιο γράφει συνολικά τ.μ και οι δηλώσεις επιδόσεων δεν έχουν πια διαστάσεις πάνω. Ισχύει? Και άρα άνετα μπορεί να μου πει αυτό που λέει , ότι είναι στα όρια του 2% και κάτω και άρα υποχρεούμαι να αγνοήσω αν υπάρχει σφάλμα.

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

18 ώρες πριν, Fade2Black said:

Έπαθα το εξής απίστευτο, όταν πέρναγα τα ποσά στα παραστατικά στην δεύτερη καρτέλα, εκεί δηλαδή που συμπληρώνεις τα ποσά των ΠΕΑ και του Συμβούλου μαζί με τον αριθμό του παραστατικού και την ημερομηνία, στο πεδίο που συμπληρώνεις το ποσό με το χέρι, έβαλα 24,00 αντί για 248,00 κατά λάθος για το σύμβουλο έργου. Παρότι ανέβασα κανονικά την απόδειξη με τα 248 στο σύστημα στα παραστατικά, αυτοί μου βάλανε 24 ευρώ στην τράπεζα. Πήρα τηλ ΕΤΕΑΝ και μου είπαν ότι δεν είναι στο χέρι τους και να στείλουμε ένα μέιλ και θα αποφασίσει το υπουργείο, όπως και έκανα. Είχε κάποιος κάποια παρόμοια περίπτωση, να έπαθε κάτι συναφές;

Σπάζομαι γιατί πολύ απλά σκέφτομαι ότι αν είχα κάνει λάθος στο κόμμα και αντί για 248,00 είχα γράψει 24800 δεν νομίζω να μου είχαν βάλει 24800 στο λογαριασμό μου. Αλλά τώρα μου βάλαν 24. Αν ξέρετε κάποια παρόμοια περίπτωση παρακαλώ ενημερώστε. Ευχαριστώ

Καλημερα, ιδια περίπτωση κι εγω. Απο λαθος αντί να βάλω στο πεδίο αμοιβής συμβούλου έργου 248€ εβαλα 200€ (με ΑΠΥ 248€) και 200€ μου εβαλαν.

Οταν τους εστειλα μηνυμα να το διορθώσουμε μου απάντησαν μέσα σε λίγες ώρες ότι η καρτέλα έκλεισε (δηλαδή ας πρόσεχες)

Και σκεφτηκα να τους απαντήσω οτι σε άλλες περιπτώσεις να κόβω απόδειξη 20€ και να ζητάω 248 αλλα λέω άστο....

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας τα τελευταία posts σχετικά με τον έλεγχο των δικαιολογητικών κλπ, θέλω να ρωτήσω τους συναδέλφους σε πόσο χρόνο έγινε ο έλεγχος σε σχέση με την ημερομηνία ανάρτησης των δικαιολογητικών.

Link to comment
Share on other sites

σε αυτο που ρωτώ κανείς?

1. στο έντυπο ολοκλήρωσης εργου  και στην πρώτη σελίδα που κάνουμε περιγραφη των εργασιών και στην δευτερη στον πίνακα αλλά και στο πληροφοριακό σύστημα βάζω τα τ.μ που γράφει το παραστατικο και όχι αυτά που μπορεί να μέτρησα και να είναι λίγο μικρότερα?

  

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, katrmp said:

σε αυτο που ρωτώ κανείς?

1. στο έντυπο ολοκλήρωσης εργου  και στην πρώτη σελίδα που κάνουμε περιγραφη των εργασιών και στην δευτερη στον πίνακα αλλά και στο πληροφοριακό σύστημα βάζω τα τ.μ που γράφει το παραστατικο και όχι αυτά που μπορεί να μέτρησα και να είναι λίγο μικρότερα?

  

εννοείται του παραστατικού!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια άποψη εάν και από πότε μπορούμε να εκδίδουμε 1ο ΠΕΑ για τη δεύτερη φάση του ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ ΙΙ 2019 που έρχεται σύντομα? Πρέπει να εκδοθεί κάποια Υπουργική απόφαση και μετά να εκδώσουμε το 1ο ΠΕΑ?  Έχει εκδοθεί Απόφαση? Τι γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Σταματήστε να αγχώνεστε και περιμένετε να βγει οδηγός προγράμματος. 

Και επίσης, πιστεύετε στα σοβαρά, ότι υπάρχει περίπτωση να βγει ο οδηγός προεκλογικά και να ανοίξει το πρόγραμμα 5 μέρες μετά τις εκλογές; 

Τόσα χρόνια δεν έχετε μάθει πως λειτουργούν τα πράγματα στην Ελλάδα; 

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.