Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Δεν είχα παρόμοια περίπτωση αλλά θα σου πω τι εικάζω ...

Επειδή υπάρχει μεγάλη διαφορά στα τμ θα προωθηθεί σαν ειδική περίπτωση η αίτηση και θα γίνει έλεγχος από το δικαιουχο. Λογικά εκεί μπορεί να σου το δικαιολογήσουν η να σε βάλουν να βεβαιώσεις ότι δεν υπάρχει αυθαιρεσια εφόσον τους εξηγήσεις τι συμβαίνει 

Συμβουλεψου το λογιστή να είσαι σίγουρος ότι όλα δηλώνονται σωστά σύμφωνα με τη νομοθεσία  (Ε9, Ε1 , Ε2 κτλ) 

 

Ακομη, μπορειτε να προσπαθήσετε  να βρείτε με το λογιστή έναν άλλο τρόπο πχ να δείχνει ότι φιλοξενείται σε όλο το σπίτι για να μη δημιουργείται θεμα (δε ξέρω εάν γίνεται ... Λέω τώρα...) 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

10 ώρες πριν, MAR_PAX said:

Τα   +-7 τμ αφορούν την ωφέλιμη επιφάνεια του ΠΕΑ σε σχέση με αυτήν που είναι δηλωμένη στο Ε9(η οποία ωστόσο έχει δηλωθεί ορθά σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις)Αυτήν τη διαφορά δικαιολογεί το εξοικονομώ. Σε καμία περίπτωση δε σημαίνει ότι δε πρέπει να γίνει τακτοποίηση εάν υπάρχει διαφορά στα τμ. 

Μάλιστα πρέπει να γίνει πριν την αίτηση στο πρόγραμμα η τακτοποίηση 

Μπορείς να διαβάσεις στον οδηγό σελίδα 42 παρ ΣΤ

άρα, μετρώντας εμείς τις διαστάσεις του κτιριου βρισκουμε απόκλιση +-7τμ..στο Ε9 ειναι συμπληρωμένο ορθά βάσει αδειών κλπ..συνεπώς τι μπορεί να είναι αυτη η διαφορά? ΜΘΧ όπως κλιμακοστάσιο για παράδειγμα? αφού μιλάμε για ωφέλιμη ..

για δώσε ενα παράδειγμα..

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που επανέρχομαι άλλα δεν είναι μάλλον πλήρως κατανοητό από μέρους....Στον ά κύκλο του εξοικονομώ ΙΙ έγινε αίτηση για διαμέρισμα αλλά δεν εντάχθηκε στο πρόγραμμα. Υπάρχει δυνατότητα εκ νέου αίτησης στον β΄ κύκλο ή όχι??

Link to comment
Share on other sites

α)Μονοκατοικία ανήκει 100% στον σύζυγο ωστόσο ο λογαριασμός της ΔΕΗ έρχεται στο όνομα της συζύγου.Προχωράει κανονικά ή χρειάζεται να επισυνάψουμε και και κάτι άλλο επιπρόσθετα?

β)Μονοκατοικία ανήκει 50-50 στο αντρόγυνο.Η αίτηση θα γίνει στο σύζυγο ωστόσο ο λογαριασμός της ΔΕΗ έρχεται στο όνομα της συζύγου.Προχωράει κανονικά ή χρειάζεται να επισυνάψουμε και και κάτι άλλο επιπρόσθετα?

Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν, batzmav said:

α)Μονοκατοικία ανήκει 100% στον σύζυγο ωστόσο ο λογαριασμός της ΔΕΗ έρχεται στο όνομα της συζύγου.Προχωράει κανονικά ή χρειάζεται να επισυνάψουμε και και κάτι άλλο επιπρόσθετα?

β)Μονοκατοικία ανήκει 50-50 στο αντρόγυνο.Η αίτηση θα γίνει στο σύζυγο ωστόσο ο λογαριασμός της ΔΕΗ έρχεται στο όνομα της συζύγου.Προχωράει κανονικά ή χρειάζεται να επισυνάψουμε και και κάτι άλλο επιπρόσθετα?

Κανονικοτατα και τα δυο...

Link to comment
Share on other sites

μπορεί να γίνει ένταξη στο πρόγραμμα που να θεωρηθεί ενεργειακή αναβάθμιση για μείωση του προστίμου αυθαιρέτου του αρθ.102 του 4495?

Ή  ένα από τα δύο?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα θα ήθελα μια βοήθεια αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει..Σε κοινό οικόπεδο έχω δύο αδέρφια που έχουν κάνει από ένα διώροφο κτίσμα ο καθένας με κοινό  κλιμ/σιο αλλά διαφορετικούς λέβητες..θέλει ο ένας να μπει στο εξοικονομώ..

Σαν τι βάζω αυτή τη περίπτωση σαν μονοκατοικία ή σαν διαμέρισμα ως μέρος πολυκατοικίας??

Link to comment
Share on other sites

On 30/6/2019 at 7:26 ΜΜ, katrmp said:

Μπορείς ενώ έχει εγκριθεί η αίτηση στον 1ο κύκλο αλλά δεν έχεις ξεκινήσει καμία δουλειά και εxεις κάνει και χρήση παράτασης η οποία τρέχει να κανείς διαγραφή της αίτησης, και νέα αίτηση στον κύκλο 2?

Έχω ακριβως την ίδια περιπτωση!απο το τηλεφωνικο κέντρο μου ειπαν οτι δεν γνωρίζουν και στο μέιλ που έχω στείλει δεν έχω πάρει απάντηση..

Link to comment
Share on other sites

 

15 λεπτά πριν, lenia_s said:

Έχω ακριβως την ίδια περιπτωση!απο το τηλεφωνικο κέντρο μου ειπαν οτι δεν γνωρίζουν και στο μέιλ που έχω στείλει δεν έχω πάρει απάντηση..

αν μάθεις κάτι πες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.