Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Καλησπέρα

 

για το εκο ΙΙ α φάση, δεν έχω πληρωθεί την αμοιβή του 1ου ΠΕΑ, δεν έχω σχετικό παραστατικό με την κατάθεση αμοιβής από την τράπεζα και δεν έχω έχω κόψει σχετική ΑΠΥ με την ημερομηνία της εκπόνησης του ΠΕΑ (21/3/18). Μπορώ να κάνω τώρα την σχετική πληρωμή και να κόψω το σχετικό παραστατικό ή έχω μεγάλο πρόβλημα ;

υγ οι προμηθευτές δεν έχουν κόψει ακόμη τα σχετικά παραστατικά πληρωμής επί πίστωση

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ όλες τις ΑΠΥ φέτος τις εκοψα. Αφού τώρα στο τέλος με εξοφλησαν όλοι. Κ ενημερωτικά, δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα σε καμία αιτηση. 

Edited by mechgirl
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/7/2019 at 9:42 ΜΜ, yian said:

Συνάδερφοι, κάποια γνώμη στο εάν είναι υποχρεωτικό να επισυνάψουμε βεβαίωση ταυτοποίησης διεύθυνσης εξαρχής ή μπορούμε και στο έλεγχο τελικής εκταμίευσης?

Δηλαδή ελέγχονται τα στοιχεία της διεύθυνσης προκειμένου να εκδοθεί η απόφαση υπαγωγής?

 

Θεωρώ ότι το αν επισημανθεί σαν έλλειψη από όποιον/α ελέγξει την αίτηση σου είναι εντελώς θέμα τύχης, κάποιοι ελεγκτές δεν ασχολούνται και πολύ με το τι ανεβάζεις (έχει π.χ. γίνει δεκτή ΥΔ ωφελούμενου που κατά λάθος ανέβασα ανυπόγραφη - το κενό δλδ αρχείο word που έστειλα στον άνθρωπο να τυπώσει και να υπογράψει...), ενώ κάποιοι άλλοι είναι γραφειοκράτες σοβιετικού τύπου και ψειρίζουν ανελέητα.

Σε περίπτωση όμως που όντως επισημανθεί σαν έλλειψη και σου ζητηθεί κατά τον έλεγχο πριν την εκταμίευση, δεν ξέρω αν γίνει δεκτή με μεταγενέστερη ημερομηνία έκδοσης, αν δλδ θεωρείται ότι έχει "διευκρινιστικό χαρακτήρα" (βλ. Οδηγό σελ. 44):

"Σε κάθε περίπτωση δεν είναι δυνατή η προσκόμιση δικαιολογητικού του  Παραρτήματος  Ι για  την  κάλυψη  των  όρων  και  προϋποθέσεων υπαγωγής  στο Πρόγραμμα,που  να  φέρει  ημερομηνία  μεταγενέστερη της  ημερομηνίας ηλεκτρονικής υποβολής της  αίτησης,  πλην  αυτών  που  έχουν  διευκρινιστικό και  μόνο χαρακτήρα."

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση αν μπορεί να απαντήσει κάποιος.

Διαμέρισμα το οποίο είναι με ΚΘΚ (υποτίθεται), και προς το παρόν έχει Θ/Ψ με Α/Θ και το ΠΕΑ του βγαίνει Δ στα όρια του Ε.

Κατάφερε κανείς να πετύχει 70% εξοικονόμηση, δηλαδή να το πάει στα όρια του Β+/Α;

Έβαλα: Ηλιακό, επιπλέον μόνωση δώματος, φυσικό αέριο, κουφώματα lux (!)... μόνωση τοιχων δεν έβαλα...

Επίσης άλλη μια ερώτηση: Μπορώ να το θεωρήσω με ελλειπή μόνωση κατά ΚΘΚ (εχουν κάνει παλιότερα εξώδικο ή αγωγή στον εργολάβο); 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Έχει ζητήσει κάποιος από εσάς δεύτερη παράταση υλοποίησης εργασιών πέρα από την αρχική τρίμηνη (μετέπειτα τετράμηνη παράταση);

Φαίνεται ότι στο ΠΣ υπάρχει πλέον η δυνατότητα. Σύμφωνα επίσης με την τελευταία ενημέρωση του οδηγού, δίνει χρόνο υλοποίησης 13 μήνες από την απόφαση υπαγωγής και παράταση 2 μήνες. Δηλαδή το αρχικό 9+3(ή 4)μήνες παράταση πλέον έχει γίνει 13+2μήνες παράταση. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Ερώτηση

Στο εγχειρίδιο "Εισαγωγής Στοιχείων στο Πληροφοριακό Σύστημα - Διαχείριση αίτησης μετά την Έκδοση της Απόφασης Υπαγωγής" στη σελ. 10 γράφει για τη καρτέλα "καταχώρηση δαπανών" : "Στην ενότητα αυτή καταχωρούνται τα επιμέρους στοιχεία των παραστατικών των παρεμβάσεων". Δηλαδή αν έχουμε μια απόδειξη με 10 διαφορετικά είδη υλικών (πχ για θερμομόνωση κελύφους) γράφουμε ένα - ένα τα υλικά?

Link to comment
Share on other sites

On 20/7/2019 at 3:14 ΜΜ, gpapi said:

Καλησπέρα.

Ερώτηση

Στο εγχειρίδιο "Εισαγωγής Στοιχείων στο Πληροφοριακό Σύστημα - Διαχείριση αίτησης μετά την Έκδοση της Απόφασης Υπαγωγής" στη σελ. 10 γράφει για τη καρτέλα "καταχώρηση δαπανών" : "Στην ενότητα αυτή καταχωρούνται τα επιμέρους στοιχεία των παραστατικών των παρεμβάσεων". Δηλαδή αν έχουμε μια απόδειξη με 10 διαφορετικά είδη υλικών (πχ για θερμομόνωση κελύφους) γράφουμε ένα - ένα τα υλικά?

Όχι. Μόνο το σύνολο τεμαχίων/μέτρων και την ένδειξη "υλικά".

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, dryianni said:

Όχι. Μόνο το σύνολο τεμαχίων/μέτρων και την ένδειξη "υλικά".

Ευχαριστώ.

Αυτό ισχύει?

"Μου είχαν πει τηλεφωνικά ότι στις ποσότητες βάζουμε την επιφάνεια του δομικού στοιχείου και δηλώνεις τον αριθμό ενός από τα παραστατικά που αφορούν τον κάθε ανάδοχο (αν αυτός έχει πολλά). Θα τα δουν όλα από τα σκαναρισμένα στοιχεία."

(σχόλιο από jedi.Yannis)

https://www.michanikos.gr/forums/topic/54622-παραστατικά-λοιπά-έξοδα/page/3   

Link to comment
Share on other sites

On 15/4/2019 at 2:30 ΜΜ, yian said:

Σωστός σε ευχαριστώ!

Την ΥΔ την υπογράφει ο ιδιοκτήτης, ο προμηθευτής-εγκαταστάστης ή εγώ ως σύμβουλος έργου και Β' ενεργειακός ?

1.jpg

Καλημέρα. Το συνημμένο που το αναφέρει. Το ψάχνω και δεν το βρίσκω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.