Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Καλησπέρα! Έχει προχωρήσει σε κανέναν συνάδελφο περίπτωση αποβίωσης αιτούντος?  Έχει οριστεί δλδ ο νέος ωφελούμενος? 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στον οδηγό του προγραμμάτος αναφέρει το εξής:

"Επισημαίνεται  ότι  λόγω  των  ηλεκτρονικών  διασταυρώσεων  των  στοιχείων κατοικίας που καταχωρούνται στην αίτησημε τα αντίστοιχα στοιχεία που έχουν δηλωθεί  στην  φορολογική  αρχή,  είναι  απαραίτητο στη  δήλωση  φορολογίας εισοδήματος  του  ενοίκου  (Ε1)  και  στη δήλωση  στοιχείων  ακινήτων  (Ε9) να εμπεριέχεται ο αριθμός παροχής ηλεκτρικού ρεύματος του ακινήτου."

Αυτό σημαίνει ότι στο σύστημα αρκεί να βάλουμε το ΑΦΜ του (των) ενοίκου (ενοίκων) και αυτό αναλαμβάνει όλους τους ελέγχους;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, η διασταύρωση γίνεται μέσω των ΑΦΜ και των αντίστοιχων στοιχείων που έχει δηλώσει ο καθένας στο Ε1 ή/και Ε9. Σε ειδικές περιπτώσεις μπορεί να ζητηθούν επιπλέον διευκρινήσεις εφόσον τα δηλούμενα στοιχεία δεν επιβεβαιώνονται.

Link to comment
Share on other sites

Είναι ακριβώς ίδια περίπτωση με την πρόσφατηη απόκτηση εμπράγματου δικαιώματος για το οποίο δεν έχει υποβληθεί ακόμη φορολογική δήλωση.

Δεδομένου όμως ότι ο νέος κυριος/επικαρπωτής έχει υποχρέωση υποβολής δήλωσης Ε9 εντός ενός μηνός από την απόκτηση του εμπραγματου δικαιωματος, η διασταύρωση θα γίνει ηλεκτρονικά με τη διαδικασία που αναλύθηκε πιο πάνω.

Τώρα, για την περίπτωση θανάτου, όπου δεν υπάρχει διαθήκη ή η διαθήκη είναι χειρόγραφη με αποτέλεσμά η απόκτηση εμπράγματου δικαιώματος να καθυστερήσει αρκετά, προφανώς θα πρέπει να ζητηθεί παράταση λόγω θανάτου με ανάρτηση των σχετικών δικαιολογητικων (ληξιαρχική πράξη θανάτου, πιστοποιητικό πλησιεστερων συγγενών, κ.λ.π.).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Στο Έντυπο Καταγραφής Παρεμβάσεων VI ,στο πινακάκι καταγραφής παραστατικών δαπανών , υπάρχει στήλη ''Επωνυμία προμηθευτή'' .Αν προμηθευτής και ανάδοχος είναι διαφορετικά πρόσωπα ,τότε στο πεδίο καταγράφεται μόνο το όνομα του προμηθευτή και το όνομα, αριθμός παραστατικού του αναδόχου δεν αναγράφονται καθόλου? Στο κόστος θα μπει το συνολικό κόστος και του προμηθευτή και του αναδόχου?

Edited by dadabook
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , 

Έχω πελάτη που έχει ένα κτίριο 2οροφο : στο ισόγειο υπάρχουν 2 διαμερίσματα και στον όροφο 1 διαμερίσμα . Τα διαμερίσματα είναι όλα ηλεκτροδοτουμενα και είναι κυρίες κατοικίες . Στο κτίσμα δεν υπάρχει σύσταση και είναι όλο ενός ιδιοκτήτη(πλήρης κυριότητα). Ο πελάτης μου θέλει να κάνει μόνωση σε όλο το κτίσμα. 

1) Μπορώ να το δηλώσω σαν πολυκατοικία (παρόλο που δεν έχει συσταση)? Και έτσι να εντάξω και τα 3 διαμερίσματα στο όνομα του ίδιου ιδιοκτήτη ? 

2) Εαν ναι πως θα συντάσσονται τα έντυπα πχ συνέλευση πολυκατοικίας κτλ ?(Εννοω από τη στιγμή που είναι ένας ο ιδιοκτήτης χρειάζεται πχ συνέλευση και να υπάρχει διαχειριστής που στη δικιά μου περίπτωση είναι το ίδιο άτομο παντού)

 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, MAR_PAX said:

Καλησπέρα , 

Έχω πελάτη που έχει ένα κτίριο 2οροφο : στο ισόγειο υπάρχουν 2 διαμερίσματα και στον όροφο 1 διαμερίσμα . Τα διαμερίσματα είναι όλα ηλεκτροδοτουμενα και είναι κυρίες κατοικίες . Στο κτίσμα δεν υπάρχει σύσταση και είναι όλο ενός ιδιοκτήτη(πλήρης κυριότητα). Ο πελάτης μου θέλει να κάνει μόνωση σε όλο το κτίσμα. 

1) Μπορώ να το δηλώσω σαν πολυκατοικία (παρόλο που δεν έχει συσταση)? Και έτσι να εντάξω και τα 3 διαμερίσματα στο όνομα του ίδιου ιδιοκτήτη ? 

2) Εαν ναι πως θα συντάσσονται τα έντυπα πχ συνέλευση πολυκατοικίας κτλ ?(Εννοω από τη στιγμή που είναι ένας ο ιδιοκτήτης χρειάζεται πχ συνέλευση και να υπάρχει διαχειριστής που στη δικιά μου περίπτωση είναι το ίδιο άτομο παντού)

 

Εφ' όσον δεν υπάρχει σύσταση, άρα ούτε κοινόχρηστα/κοινόκτητα, δε γίνεται να λόγιστεί ως πολυκατοικια.

Αλλά και αυτό να γινόταν, κάθε ΑΦΜ μπορεί να κάνει μόνο 1 αιτηση. Μπορεί να κάνει αίτηση για τα άλλα 2 μέσω διαφορετικών επικαρπωτών, οι οποίοι θα πρέπει να δηλώνουν το κάθε διαμέρισμα ως κύριά τους κατοικία.

Edited by dryianni
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ !

Δεν υπάρχουν επικαρπωτες . Έχει πλήρη κυριότητα και για αυτό σκεφτόμουν μήπως και μπορώ  να το βάλω σαν πολυκατοικία 

Να μπει το ένα διαμέρισμα μόνο γίνεται από τη στιγμή που δεν έχει συσταση? Δηλαδή να μπει όλος ο 2ος όροφος που είναι του πελάτη μου ( που είναι και ο πλήρης κύριος)  και το χρησιμοποιεί σαν κύρια κατοικία?

Τα φορολογικά δεν τα έχω δει ακόμα αλλά εάν στο Ε9 φαίνεται ο 2ος όροφος χωριστά και στο Ε1 φαίνεται σαν κύρια κατοικία με τα τετραγωνικά του 2ου ορόφου φαντάζομαι μπορεί ... 

Edited by MAR_PAX
Link to comment
Share on other sites

ΟιΌπως τα γράφετε, μπορεί.

Μιλώντας για επικαρπωτές, εννοουσα πως μπορεί τωρα να παραχωρήσει την επικαρπία των 2 άλλων διαμερισματων σε 2 διαφορετικά φυσικά προσωπα/ΑΦΜ, τα οποία θα κάνουν την αίτηση ως ειδικές περιπτώσεις (πρόσφατη αποκτηση δικαιώματος επί ακινήτου). Προϋπόθεση αποτελεί τα 2 αυτά διαμερίσματα να έχουν διαφορετικό μετρητή ΔΕΗ.

Edited by dryianni
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

έλαβα το κάτωθι μήνυμα κατά την διενέργεια του τελικού ελέγχου

"Αρνητικά αποτελέσματα ελέγχου Τελικής Εκταμίευσης για την αίτηση με κωδικό  ........

Γενικό Σχόλιο Αξιολόγησης

  • Ο έλεγχος παραστατικών και λοιπών δικαιολογητικών ήταν επιτυχής. Η αίτησή σας βρίσκεται προς Τελική Εκταμίευση. Για τις επόμενες ενέργειες παρακαλούμε ακολουθήστε τις οδηγίες της παραγράφου 1.5.2 στο έντυπο «3. Εγχειρίδιο Εισαγωγής Στοιχείων στο Πληροφοριακό Σύστημα του προγράμματος Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ, για τη Διαχείριση αίτησης μετά την Έκδοση της Απόφασης Υπαγωγής» (https://exoikonomisi.ypen.gr/manuals).

Τι σημαίνει το αρνητικά αποτελέσματα αφού δεν μου ζητάει να καλύψω ελλείψεις;

Επίσης στην αίτηση στα μυνήματα γράφει - Επιτυχή ολοκλήρωση του ελέγχου. Σας ενημερώνουμε ότι ολοκληρώθηκε επιτυχώς ο έλεγχος και ο Δικαιούχος του Προγράμματος θα προχωρήσει στην εκταμίευση των κινήτρων για την αίτησή σας, με κωδικό: ..........

και το ίδιο γενικό σχόλιο αξιολόγησης με το email. Μπορώ να προχωρήσω σε έλεγχο πληρότητας στοιχείων;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.