Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα,

Γενικά

έχω 7 αιτήσεις που είναι σε κατάσταση 09 πιστοποιημένη προς τελική εκταμίευση, από 2/7/19 η πρώτη μέχρι και πριν καμιά βδομάδα η τελευταία και σε καμιά δεν έχει γίνει εκταμίευση χρημάτων. Βασικά σε άλλες μου αιτήσεις ότι έγινε από πληρωμές , έγινε μέχρι κ την εβδομάδα των εκλογών.

Ειδικά:

Λοιπόν τα καλοπαιδα διαχείρισης του εξοικονομώ μου έκαναν το εξής στην αίτηση που ειχε ημερομηνία ελέγχου 02-07-2019 και ενώ περιμέναμε να πληρωθούν συνεργεία κτλ μπήκαν προχτές κ μου έστειλαν πάλι μεηλ ότι έγινε ο έλεγχος και όλα οκ, η αίτηση από 09 έγινε για 20 δευτερόλεπτα 8α και ξανά 09 αίτηση προς τελική εκταμίευση , επιτυχής έλεγχος παραστατικών - δικαιολογητικών και πρέπει να ξανά μπει ο ιδιοκτήτης να κάνει πάλι αποδοχή των αποτελεσμάτων ελέγχου για να μεταβεί σε κατάσταση 09 πιστοποιημένη προς τελική εκταμίευση... Το αρχείο απολογισμός ελέγχου έχει πλεον ημερομηνία 21-08-19 ,ενώ το αρχείο ελέγχου με ημερομηνία 2-7-19 δεν υπάρχει.

Στέλνω μήνυμα στο εκοΙΙ και μου απάντησε σε σύντομο διάστημα ότι όλα έγιναν λόγω τεχνικού προβλήματος της αίτησης . 

Στο μήνυμα αυτό απάντησα αν η αίτηση πάει πίσω χρονικά σε πληρωμή γιατί νομίζω ότι υπάρχει μια προθεσμία από το πρόγραμμα να μας πληρώσει .

Η απάντηση ήταν ότι σε αυτή τη φάση δεν υπάρχει προθεσμία πληρωμών.

Όποτε αγανακτισμένος του στέλνω ότι στο κεφάλαιο 7 παράγραφο 4 σελίδα 54 του οδηγού γράφει ότι το αργότερο μέσα σε 2 μήνες από την πιστοποίηση της αίτησης δίνεται εντολή στη τράπεζα να πληρώσει υπόλοιπο δανείου κ επιδότηση κτλ μέσα σε 7 μέρες από την παραπάνω εντολή.

Επίσης τους ζήτησα για λόγους νομιμότητας και διαφάνειας στα αποτελέσματα ελέγχου να αναγράφεται η πρώτη και πραγματική ημερομηνία ελέγχου , δηλαδή 02-07-2019 και ότι πρέπει μέχρι 2-9-19 να έχει  δοθεί εντολή εκταμίευσης...

Τέλος μετά από αυτό , χτες το απόγευμα και σε άλλη αίτηση η οποία ήταν 09 πιστοποιημένη εδώ κ δύο εβδομάδες έγιναν τα ίδια . 

Έχει τύχει σε κανένα άλλο ; Αν μπαίνουν μέσα και αλλάζουν ημερομηνίες ελέγχου αυθαίρετα είναι σοβαρό ... Λέω γω με σκοπό να καθυστερήσουν τις πληρωμές διότι δεν έχουν χρήματα ή κάτι άλλο που δεν μπορώ να σκεφτώ ....

 

Edited by geomast84
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, geomast84 said:

Καλημέρα,

Γενικά

έχω 7 αιτήσεις που είναι σε κατάσταση 09 πιστοποιημένη προς τελική εκταμίευση, από 2/7/19 η πρώτη μέχρι και πριν καμιά βδομάδα η τελευταία και σε καμιά δεν έχει γίνει εκταμίευση χρημάτων. Βασικά σε άλλες μου αιτήσεις ότι έγινε από πληρωμές , έγινε μέχρι κ την εβδομάδα των εκλογών.

Ειδικά:

Λοιπόν τα καλοπαιδα διαχείρισης του εξοικονομώ μου έκαναν το εξής στην αίτηση που ειχε ημερομηνία ελέγχου 02-07-2019 και ενώ περιμέναμε να πληρωθούν συνεργεία κτλ μπήκαν προχτές κ μου έστειλαν πάλι μεηλ ότι έγινε ο έλεγχος και όλα οκ, η αίτηση από 09 έγινε για 20 δευτερόλεπτα 8α και ξανά 09 αίτηση προς τελική εκταμίευση , επιτυχής έλεγχος παραστατικών - δικαιολογητικών και πρέπει να ξανά μπει ο ιδιοκτήτης να κάνει πάλι αποδοχή των αποτελεσμάτων ελέγχου για να μεταβεί σε κατάσταση 09 πιστοποιημένη προς τελική εκταμίευση... Το αρχείο απολογισμός ελέγχου έχει πλεον ημερομηνία 21-08-19 ,ενώ το αρχείο ελέγχου με ημερομηνία 2-7-19 δεν υπάρχει.

Στέλνω μήνυμα στο εκοΙΙ και μου απάντησε σε σύντομο διάστημα ότι όλα έγιναν λόγω τεχνικού προβλήματος της αίτησης . 

Στο μήνυμα αυτό απάντησα αν η αίτηση πάει πίσω χρονικά σε πληρωμή γιατί νομίζω ότι υπάρχει μια προθεσμία από το πρόγραμμα να μας πληρώσει .

Η απάντηση ήταν ότι σε αυτή τη φάση δεν υπάρχει προθεσμία πληρωμών.

Όποτε αγανακτισμένος του στέλνω ότι στο κεφάλαιο 7 παράγραφο 4 σελίδα 54 του οδηγού γράφει ότι το αργότερο μέσα σε 2 μήνες από την πιστοποίηση της αίτησης δίνεται εντολή στη τράπεζα να πληρώσει υπόλοιπο δανείου κ επιδότηση κτλ μέσα σε 7 μέρες από την παραπάνω εντολή.

Επίσης τους ζήτησα για λόγους νομιμότητας και διαφάνειας στα αποτελέσματα ελέγχου να αναγράφεται η πρώτη και πραγματική ημερομηνία ελέγχου , δηλαδή 02-07-2019 και ότι πρέπει μέχρι 2-9-19 να έχει  δοθεί εντολή εκταμίευσης...

Τέλος μετά από αυτό , χτες το απόγευμα και σε άλλη αίτηση η οποία ήταν 09 πιστοποιημένη εδώ κ δύο εβδομάδες έγιναν τα ίδια . 

Έχει τύχει σε κανένα άλλο ; Αν μπαίνουν μέσα και αλλάζουν ημερομηνίες ελέγχου αυθαίρετα είναι σοβαρό ... Λέω γω με σκοπό να καθυστερήσουν τις πληρωμές διότι δεν έχουν χρήματα ή κάτι άλλο που δεν μπορώ να σκεφτώ ....

 

Σημερα τελικως μου απαντησαν αυτο με εμαιλ , βαση των παραπονων για καθηστερηση ενος μηνα απο τον επιτυχη ελεγχο.  <  Υπάρχει μια καθυστέρηση στην καταβολή πόρων στο Πρόγραμμα, η οποία αναμένετε να επιλυθεί την 1η Σεπτεμβρίου. >

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι αλλάζουν τις ημερομηνίες με σκοπό παραπάνω καθυστέρηση ώστε να μην βγει το πρόγραμμα εκτός προθεσμιών ... Μιλάμε για αίτηση που είχε κλείσει 50 μέρες από την πιστοποίηση και σου λένε αφού δεν πρόκειται να τον πληρώσουμε στις επόμενες 10 μερες, μην μας κάνει καμία μήνυση θα του αλλάξουμε την ημερομηνία ελέγχου θα τον ξανά βάλουμε να κάνει αποδοχή για εκταμίευση κινήτρων και όλα μέλι γάλα και αν μας ρωτήσει θα πούμε λάθος συστήματος ... Ρε μιλάμε για απατεώνες ... Ο πελάτης όμως τυγχάνει να είναι δικηγόρος και αν δεν του απαντήσουν στο μεηλ θα στείλει εξώδικο...

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, geomast84 said:

 Ο πελάτης όμως τυγχάνει να είναι δικηγόρος και αν δεν του απαντήσουν στο μεηλ θα στείλει εξώδικο...

Σιγά μην αγχωθουν με το εξώδικο.. Σε κανένα 15μερο θα πληρωθεί ο δικηγόρος κ θα το ξεχάσει.. Θέλει υπομονή το πρόγραμμα... Όποιος μπλέκει πρέπει να την έχει. Κ σε μένα έκαναν το ίδιο σε αίτηση την οποία έχω στείλει Ιανουάριο κ ακόμη περιμένουμε. Ευτυχώς ένα διάστημα πλήρωναν σε ένα μήνα οπότε έχει γίνει το 90% των πληρωμών στα δικά μου. Σε γενικές γραμμές παντως οποιος ασχολήθηκε με το Εκο1 ξέρει ότι οι πληρωμές συο ΕΚΟ2  έγιναν πολύ γρηγορότερα. 

Link to comment
Share on other sites

Έχω περίπτωση ακινήτου στο οποίο η φερόμενη ιδιοκτήτρια ήταν για χρόνια νομέας και κάτοχος αλλά δίχως τίτλους..τώρα επρόκειτο να δημιουργήσει με αποδοχή κληρονομιάς με ποσοστό 100% π.κ

Θέλει να ενταχθεί στο ΕΚΟ ΙΙ, της τακτοποιώ το ακίνητο και επειδή το δηλώνει στο Ε1 ως κύρια κατοικία (διαμένει χρόνια αλλά δεν έχει τίλους) δεν θέλω να εντάξω την αίτηση σε ειδική κατηγορία (πρόσφατη απόκτηση ακινήτου) σκέφτομαι να πράξω ως εξής:

1. τροποποίηση Ε9 και εγγραφή ακινήτου 

2. δεν ασχολούμαι με Ε1 (κύρια κατοικία) καθότι είναι σωστά δηλωμένο (τα τμ δεν παίζουν ρόλο στο Ε1 παρά μόνο στο Ε9)

3. κάνω την αίτηση ως κανονική και όχι ως ειδική κατηγορία και δεν επισυνάπτω τα δικαιολογητικά της ειδικής κατηγορίας

 

Θα έχω κάποιο πρόβλημα? Από τον οδηγό καταλαβαίνω ότι παίζει ρόλο η αναφορά της κύριας κατοικίας ως κριτήριο για την πρόσφατη απόκτηση ακινήτου. Εγώ που την αναγράφω ήδη δεν έχω πρόβλημα..Θα ''χτυπήσει'' κάπου αλλού λέτε? Το έχει δοκιμάσει κανείς?

Edited by getsakna
Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, getsakna said:

Έχω περίπτωση ακινήτου στο οποίο η φερόμενη ιδιοκτήτρια ήταν για χρόνια νομέας και κάτοχος αλλά δίχως τίτλους..τώρα επρόκειτο να δημιουργήσει με αποδοχή κληρονομιάς με ποσοστό 100% π.κ

Θέλει να ενταχθεί στο ΕΚΟ ΙΙ, της τακτοποιώ το ακίνητο και επειδή το δηλώνει στο Ε1 ως κύρια κατοικία (διαμένει χρόνια αλλά δεν έχει τίλους) δεν θέλω να εντάξω την αίτηση σε ειδική κατηγορία (πρόσφατη απόκτηση ακινήτου) σκέφτομαι να πράξω ως εξής:

1. τροποποίηση Ε9 και εγγραφή ακινήτου 

2. δεν ασχολούμαι με Ε1 (κύρια κατοικία) καθότι είναι σωστά δηλωμένο (τα τμ δεν παίζουν ρόλο στο Ε1 παρά μόνο στο Ε9)

3. κάνω την αίτηση ως κανονική και όχι ως ειδική κατηγορία και δεν επισυνάπτω τα δικαιολογητικά της ειδικής κατηγορίας

 

Θα έχω κάποιο πρόβλημα? Από τον οδηγό καταλαβαίνω ότι παίζει ρόλο η αναφορά της κύριας κατοικίας ως κριτήριο για την πρόσφατη απόκτηση ακινήτου. Εγώ που την αναγράφω ήδη δεν έχω πρόβλημα..Θα ''χτυπήσει'' κάπου αλλού λέτε? Το έχει δοκιμάσει κανείς?

Αφού το δηλώνει χρόνια ως κυρία κατοικία (Ε1), ποιος ο λογος για καταχωρηση ως "ειδική περίπτωση".

Με τη φράση "εγγραφή ακινήτου στο Ε9" εννοείτε πως δεν είναι δηλωμένο στο όνομα της πελάτισσάς σας;

Αν ναι, τότε το γεγονός ότι το δηλωνε επί χρόνια ως κυρία κατοικία δεν εξασφαλίζει απολύτως τίποτε, καθώς μπορουσε να είναι είτε ενοικιάστρια είτε αποδέκτις δωρεάν παραχώρησης.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο εννοώ..δεν το έχει στο Ε9 της..

Το ερώτημα όμως παραμένει εάν οι διασταυρώσεις του προγράμματος θα ΄΄χτυπήσουν΄΄ κάπου εφόσον θα είναι δηλωμένο στο νέο Ε9 και ήδη περασμένο ως κύρια κατοικία στο Ε1..

Το νομικό κομμάτι, ότι δλδ δεν είναι κατοχυρωμένη για την ιδιοκτησία της είναι άλλο θέμα και δε νομίζω να αφορά το πρόγραμμα..τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν, getsakna said:

Ναι αυτο εννοώ..δεν το έχει στο Ε9 της..

Το ερώτημα όμως παραμένει εάν οι διασταυρώσεις του προγράμματος θα ΄΄χτυπήσουν΄΄ κάπου εφόσον θα είναι δηλωμένο στο νέο Ε9 και ήδη περασμένο ως κύρια κατοικία στο Ε1..

Το νομικό κομμάτι, ότι δλδ δεν είναι κατοχυρωμένη για την ιδιοκτησία της είναι άλλο θέμα και δε νομίζω να αφορά το πρόγραμμα..τι λέτε?

Το νομικό κομμάτι "αφορά" το Πρόγραμμα ως προς το Ε9, τα στοιχεία του οποίου προφανώς διασταυρωνει (όπως και το εισόδημα και την κυρία κατοικία).

Αλλιώς θα ζητουσε απόσπασμα κτηματολογικου διαγράμματος και θα έκανε τον έλεγχο δικαιώματος επί του ακινήτου συμβατικά και όχι ηλεκτρονικά μέσω TAXIS.

Λογικά, βέβαια, εφ' όσον υπάρχει στο Ε1 και στο Ε9 δε.θα "χτυπήσει" στη διασταύρωση. Γνωρίζουμε όμως αν ο σχετικός αλγόριθμος ελέγχει περιουσιακή κατάσταση κατά τη χρονική στιγμή υποβολής του Ε1;

Αυτό μόνο ο σχεδιαστής του Πληροφοριακού Συστήματος μπορεί να μας το απαντήσει...

Edited by dryianni
Link to comment
Share on other sites

Άρα, απ' ότι καταλαβαίνω και σεις συμφωνείτε ότι εφόσον ακολουθήσω τα προαναφερθέντα δεν θα έχω θέμα..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.