Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Καλημέρα μια απορία που την έχω θέσει και σε αλλο topic αλλα έμεινε αναπάντητη,

1η ερώτηση: Στις υπεύθυνες δηλώσεις προμηθευτών βάζουμε το Α η το Β ΠΕΑ?? Στα φόρουμ έχω διαβάσει και τις 2 απαντήσεις οπότε έχω μπερδευτει...

Οι περισσότεροι λένε ότι βάζουμε το Α ΠΕΑ γιατί θεωρητικα όταν γίνονται οι Υ/Δ προμηθευτων δεν έχει εκδοθεί το Β ΠΕΑ

Άλλοι λενε ότι βάζουμε το Β ΠΕΑ γιατί  μπορεί να έχουμε τελείως διαφορετικες παρεμβάσεις στο Β ΠΕΑ σε σχεση με το Α ΠΕΑ (πχ ο πελάτης αποφασίζει να μην κάνει  μόνωση και τελικα θέλει να βάλει αντλία  θερμότητας) 

Προσωπικά το 2ο μου φαίνεται πιο λογικό γιατί ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα 

(Να σημειώσω ότι υπάρχουν αναφορές συναδέλφων που έχουν πληρωθεί είτε αναγράφουν το Α ΠΕΑ είτε το Β ΠΕΑ)

2η ερώτηση: Στο πληροφοριακο σύστημα στην καρτέλα καταβληθεντα  ίδια κεφάλαια αν είμαστε με δάνειο συμπληρώνουμε μηδέν ε ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

40 λεπτά πριν, MAR_PAX said:

Καλημέρα μια απορία που την έχω θέσει και σε αλλο topic αλλα έμεινε αναπάντητη,

1η ερώτηση: Στις υπεύθυνες δηλώσεις προμηθευτών βάζουμε το Α η το Β ΠΕΑ?? Στα φόρουμ έχω διαβάσει και τις 2 απαντήσεις οπότε έχω μπερδευτει...

Οι περισσότεροι λένε ότι βάζουμε το Α ΠΕΑ γιατί θεωρητικα όταν γίνονται οι Υ/Δ προμηθευτων δεν έχει εκδοθεί το Β ΠΕΑ

Άλλοι λενε ότι βάζουμε το Β ΠΕΑ γιατί  μπορεί να έχουμε τελείως διαφορετικες παρεμβάσεις στο Β ΠΕΑ σε σχεση με το Α ΠΕΑ (πχ ο πελάτης αποφασίζει να μην κάνει  μόνωση και τελικα θέλει να βάλει αντλία  θερμότητας) 

Προσωπικά το 2ο μου φαίνεται πιο λογικό γιατί ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα 

(Να σημειώσω ότι υπάρχουν αναφορές συναδέλφων που έχουν πληρωθεί είτε αναγράφουν το Α ΠΕΑ είτε το Β ΠΕΑ)

2η ερώτηση: Στο πληροφοριακο σύστημα στην καρτέλα καταβληθεντα  ίδια κεφάλαια αν είμαστε με δάνειο συμπληρώνουμε μηδέν ε ?

1. Η Υ/Δ όπως τροποποιήθηκε τον Μάρτιο του 2019 αναφέρει: "Εκτελέστηκαν οι εργασίες που αντιστοιχούν στις παρεμβάσεις του Οδηγού Εφαρμογής του Προγράμματος για την  αίτηση που αφορά στο ακίνητο με ΠΕΑ    ….…….με τα ανωτέρω υλικά/συστήματα" . Άλλαξε δηλαδή και αναφέρει το ΠΕΑ απλά για να προσδιορίσει το ακίνητο και δεν το συνδυάζει με τις προτεινόμενες σ' αυτό επεμβάσεις. Άρα βάζουμε το Α' ΠΕΑ. Άλλωστε η Υ.Δ αναφέρεται σε υλικά τα οποία μπήκαν στο έργο με κάποια τιμολόγια - δελτία αποστολής, η ημερομηνία των οποίων είναι προφανώς προγενέστερη του Β' ΠΕΑ. 

2. Ναι.

Edited by nick_61
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση με μία περίπτωση πελάτη που έχω για το ΕΚΟ ΙΙ Β' κύκλο. Έχει κατοικία η οποία χτίστηκε με άδεια ισογείου και υπογείου και στην συνέχεια έβγαλε άδεια για προθήκη Ά ορόφου και ολοκληρώθηκε μόνο που δεν έβαλε υδραυλικά και κουφώματα. Στο Ε9 του καθώς δεν έχει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας φαίνονται τα παραπάνω ως μονοκατοικία κατηγορία 2 με τον Ά όροφο να φαίνεται ως 99 στην ειδικών συνθηκών στήλη (δλδ. ημιτελές). Ο πελάτης μου θέλει να ανακαινίσει μέσω του προγράμματος το ισόγειο χώρο. Θα ήθελα αν κάποιος έχει πέσει σε ανάλογη περίπτωση να μου πει αν το ΠΕΑ θα το βγάλω λαμβάνοντας υπόψιν μου τον Ά όροφο εφόσον αυτός είναι ημιτελής. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση για κάποιον εκ των "ειδικών" του εξ οικονομώ:
Έχει εκδοθεί ΠΕΑ για κατοικία τον 11/2017.
Η ίδια κατοικία θέλει να ενταχθεί στο εξ οικονομώ.


α) Χρησιμοποιεί υποχρεωτικά το ΠΕΑ που έχει ήδη εκδοθεί?
β) Μπορεί να χρησιμοποιήσει το ήδη εκδοθέν ΠΕΑ ή να εκδώσει εφόσον επιθυμεί ο ιδιοκτήτης νέο?
γ) Εκδίδεται υποχρεωτικώς νέο ΠΕΑ?

Έχω την εντύπωση ότι ισχύει το α) αλλά δεν είμαι τόσο "μάχιμος" επί του θέματος και 
θα ήθελα κάποια άποψη κάποιου πιο σχετικού.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να εκδοθεί νέο ΠΕΑ με σενάριο την πρόταση παρεμβάσεων που θα συνοδεύσει το Εντυπο ΙΙΙ στην αίτηση του Εξοικονομώ.
Ούτως ή άλλως έχει αναθεωρηθεί το ΚΕΝΑΚ από το 2017. 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ασχετα δηλαδή της ύπαρξης ή όχι ΠΕΑ και μάλιστα με το νέο ΚΕΝΑΚ πρέπει να εκδοθεί νέο?

Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση. 

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει εκδοθεί με ΚΕΝΑΚ Νοεμβρίου 2017, θέλει υποχρεωτικά ανάκληση και νέο ΠΕΑ.

Αν έχει εκδοθεί μετά από αυτή την ημερομηνία, πάλι θέλει ανάκληση για να μπουν τα σωστά σενάρια.

Για ανάκληση θέλει ΥΔ με γνήσιο ιδιοκτήτη και αίτημα αιτιολογημένο προς buildingcert

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Οχι, γιατί αν έληγε θα διορθώναμε το συμβόλαιο;  

 

Αν έχει αλλάξει ο ιδιοκτήτης η ΕΥΕΠΕΝ πέρα από την Υ/Δ ιδιοκτήτη ζητά και τον τίτλο ιδιοκτησίας. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

σε μια εγκεκριμένη αίτηση επειδή αρχικά εγκρίθηκε λάθος κατηγορία θερμομόνωσης (σε δώμα αντί για μη θερμομονωμένη στέγη) ο πραγματοποιούμενος  προϋπολογισμός, προκύπτει πιο μικρός από τον εγκεκριμένο προϋπολογισμό. Τα χρήματα που υπολείπονται μπορώ να τα αξιοποιήσω για να εγκαταστήσω ένα επιπλέον κλιματιστικό; Αρχικά είχε εγκριθεί ένα κλιματιστικό και τώρα με τα χρήματα που περισσεύουν θέλω να βάλω δυο κλιματιστικά. Ο συνολικός προϋπολογισμός είναι ο ίδιος (για την ακρίβεια προκύπτει πιο μικρός από τον εγκεκριμένο).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.