Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

7 λεπτά πριν, m.g said:

Καλησπέρα ,

Θα ήθελα να ρωτήσω σε αίτηση που αφορά  κατοικία που τώρα είναι κενή αλλά για τα 2 προηγούμενα χρόνια δηλωνόταν ως κύρια κατοικία ως δωρεάν παραχώρηση τι θα απαιτηθεί να ανεβεί ως δικαιολογητικό; τα Ε2 των δύο προηγούμενων ετών του αιτούντα; και δήλωση de minis;

Αρχικά επιλέγεις οτι τωρα ειναι κενη, σου δινει την επιλογη οτι ηταν σε χρηση κυριας κατοικιας τα τελευταια 2 χρονια και σου ζητα το ΑΦΜ του "ενοικου"

Τη διαστάυρωση τη κανει μονο του και νομιζω αυτοματα με τον αρ. παροχης ρευματος, αλλα πρεπει να υπαρχει και Ε2...καλο ειναι να τα εχεις στα χερια σου (τα Ε2) μηπως χρειαστει κατι.

Π.χ. αν δεν ειχε κανει ποτε Ε2 για το ακινητο ισως κολλησει στη πορεια

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε προηγούμενο post διάβασα οτι στην φάση αυτή πρέπει να ανέβει οικ. αδεια και τακτοποίηση εαν υπάρχει..Απο την εμπειρία μου στον α' κύκλο, έβαζα πρώτα την άδεια και εφόσον προχωρούσε στο επόμενο βήμα,  άνοιγε η καρτέλα πρόσθετο δικαιολογητικό οικ. άδειας ή κατι τέτοιο και συμπληρώναμε τακτοποιήσεις κλπ.

Ούτως ή άλλως, δεν γίνεται σε αυτήν την φάση να περάσεις πολλά αρχεία μαζί παρά μόνο ένα..εκτός εάν τα κάνεις όλα συνένωση που κατά την γνώμη μου δεν απαιτείται στην φάση αυτή..1915081688_.thumb.png.3debe01436057923beb135cd7e9daf0f.png

Edited by getsakna
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι θέλω σίγουρα τη βοήθειά σας!!

Έχω την περίπτωση της βραχυχρονιασ Μίσθωσης (Airbnb), που μια κατοικία ενοικιάζοταν σε διάφορους ενοικιαστές το 2018. Στο Ε2 της ιδιοκτητριασ, φαίνεται στο ειδος μίσθωσης κωδικός 60 (βραχυχρόνια μίσθωση). Η πλατφόρμα μόλις επιλέξω βραχυχρόνια μίσθωση μου ζητάει ΑΦΜ ενοικιαστή.. Θα με τρελάνει? Δεν βάζουν οι λογιστές στο Ε2, το ΑΦΜ δίπλα στον κωδικό 60 όταν έχουν μείνει για 2-3 μέρες τόσα άτομα. Στυλ ΑirbNb. 

Θέλω ΣΟΣ τη βοήθειά σας.

Edited by EveX
Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, *olga* said:

H περίπτωση σου είναι μη επιλέξιμη. Θα πρέπει να είναι κύρια κατοικία για να επιδοτηθεί.

σωστό. αν και θα μπορούσε να είναι κύρια κατοικία του ιδιοκτήτη που την νοικιάζει βαραχυχρόνία. Αν δεν είναι τότε δεν εντάσεται...

Τώρα το ερώτημα για το οποίο δεν έχω πάρει ποτέ απάντηση είναι τοε α΄ν μια κατοικία που ενοικιάζεται (όχι βταχυχρόνια) πρέπει να είναι ενοικιασμένη για 12 μήνες εντός 2018. Υπ'άρχουν περιπτώσεις που ήταν π΄.χ. νοικιασμένες για 6 μήνες εντός 2018. Τότε τι γίνεται?
Δεύτερο, τι γίνεται εάν ήταν νοικιασμένη σε περισσότερους από έναν ένοικιαστη (π.χ. ξενοικιάστηκε το Χ μήνα και νοικιάστηκε στο καπάκι από δεύτερο άτομο τον Χ+1 μήνα. Ποιο ΑΦΜ εισάγουμε;

 

 

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, *olga* said:

H περίπτωση σου είναι μη επιλέξιμη. Θα πρέπει να είναι κύρια κατοικία για να επιδοτηθεί.

Στο Ε1 θα πρεπει να φαινεται ως πρώτη κατοικία

 

Επιπλεον, οι ποροι πανε για εξάντληση. Δυο αιτήσεις έριξα. Στην δεύτερη μου έβγαλε μήνυμα για έλεγχο πόρων στις 10:28

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, HumanError said:

Τώρα το ερώτημα για το οποίο δεν έχω πάρει ποτέ απάντηση είναι τοε α΄ν μια κατοικία που ενοικιάζεται (όχι βταχυχρόνια) πρέπει να είναι ενοικιασμένη για 12 μήνες εντός 2018. Υπ'άρχουν περιπτώσεις που ήταν π΄.χ. νοικιασμένες για 6 μήνες εντός 2018. Τότε τι γίνεται?
Δεύτερο, τι γίνεται εάν ήταν νοικιασμένη σε περισσότερους από έναν ένοικιαστη (π.χ. ξενοικιάστηκε το Χ μήνα και νοικιάστηκε στο καπάκι από δεύτερο άτομο τον Χ+1 μήνα. Ποιο ΑΦΜ εισάγουμε;

 

 

Όταν κάποιος μέσα σε μία χρονιά είχε  2 ή παραπάνω κύριες κατοικίες τότε στον πίνακα 5 πρέπει να βάλει αυτήν που έμενε τελευταία. Αν έμενε δηλαδή έστω κ έναν μήνα τον Δεκέμβριο στην προς ένταξη κατοικία τότε το  σύστημα θα το δεχτεί. Εάν όμως για παράδειγμα κάποιος νοικιάζει ένα σπίτι  κ ο ενοικιαστής έφυγε τον Νοέμβριο κ ο νέος ήρθε Ιανουάριο τότε το σύστημα δεν θα δει σε κανέναν κύρια κατοικία άρα δεν θα το δεχτεί.

Edited by *olga*
Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα 

Έχω περίπτωση διαμερίσματος σε προσφυγική πολυκατοικία, για το οποίο ως νομιμοποιητικά έγγραφα έχω μία βεβαίωση περί νομιμότητος του 2016 (στην οποία μάλιστα αναγράφεται ότι δεν υπάρχει οικοδομική άδεια, ενώ) καθώς και ένα παραχωρητήριο του 1975 (το οποίο παραχωρητήριο αναφέρει τετραγωνικά κλπ), ο αριθμός του οποίου (παραχωρητηρίου) αναφέρεται επίσης και στην βεβαίωση του 2016

Ως έτος αδείας στο πληροφοριακό σύστημα να βάλω το έτος του παραχωρητηρίου ; 

Επίσης ποιο Ε9 βάζετε στις αιτήσεις ; 

Σύμφωνα με τον οδηγό λέει το πιο καινούργιο, και από ότι βλέπω το σύστημα σου δίνει τη δυνατότητα να βάλεις Ε9 του 2020

Αυτό χρησιμοποιείτε ; 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.