Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

1.δεν σου έχει να επιλέξεις δάνειο ή ιδία κεφάλαια? Δηλαδή αν θές κατευθείαν ιδία κεφάλαια δεν μπορείς?

2. Στερεα Ελλάδα έχει κλείσει τελείως? Δεν μπορείς να μπείς απλά να γραφτείς να ξεκινήσεις την α φάση?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τελικά το πρόβλημα είναι πολύπλοκο. Δεν θέλουμε όλες μαζί τις περιφέρειες, αλλά χωριστά δεν έχεις ελπίδα να περάσεις πάνω από 10. Εκτός αν έχεις οργανώσει κατάσταση τυπου ιντερνετ καφε με εκπαιδευμένο κόσμο. Αν είναι όλες μαζί, ώστε να μείνει ανοιχτό για αρκετό χρόνο με οργάνωση κάτι γίνεται.

Γενικά το σύστημα πρέπει να αλλάξει. Η καλύτερη πρόταση που διάβασα εδω μέσα και την ασπάζομαι, είναι να κάνουμε αιτήσεις όποτε θέλουμε και να μπαίνει χρήμα συνεχώς, και με σειρά προτεραιότητας ανάλογα με την αίτηση, ή ανάλογα με το ενεργειακό κέρδος, ή την κατηγορία, ή το οικογενειακό εισόδημα, να υπάγονται χ αιτήσεις. Έτσι θα ξέρεις ότι κάποια στιγμή θα υπαχθείς. Ούτε οι πολίτες, ούτε εμείς θα έχουμε πρόβλημα έτσι, θα κερδίσουμε και λίγη από τη χαμένη αξιοπρέπεια από αυτή την αηδία που ζούμε τις τελευταίες μέρες.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

ΡΠΜ: Βαρύτατες οι πολιτικές ευθύνες στα προβλήματα του 'Εξοικονομώ' • 5 κρίσιμα ερωτήματα

ΕΔΩ

https://www.b2green.gr/el/post/72918/rpm-varytates-oi-politikes-efthynes-sta-provlimata-tou-exoikonomo-5-krisima-erotimata

 

 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, ZafeirisA said:

 

Οι πόροι για την Περιφέρεια Στερεάς Ελλάδας εξαντλήθηκαν σε διάστημα μιας ώρας περίπου.
Υποβλήθηκαν 1053 αιτήσεις και δεσμεύθηκαν περίπου 13,2 εκατ. ευρώ.
Συνολικά για την εν λόγω Περιφέρεια καταχωρήθηκαν 2102 αιτήσεις.

Για την Περιφέρεια Βορείου Αιγαίου οι πόροι εξαντλήθηκαν σε διάστημα δύο ωρών περίπου.
Υποβλήθηκαν 450 αιτήσεις και δεσμεύθηκαν περίπου 5,3 εκατ. ευρώ.
Συνολικά για την εν λόγω Περιφέρεια καταχωρήθηκαν 741 αιτήσεις.

τι εννοεί οταν λεει υποβλήθηκαν 1053/καταχωρήθηκαν 2012 - υποβλήθηκαν 450/καταχωρηθηκαν 741? ποια η διαφορα υποβολής και καταχώρησης μιας αίτησης;

Link to comment
Share on other sites

Οι υποβληθείσες είναι σε κατάσταση "4 - Οριστικά υποβληθείσες" και οι καταχωρημένες σε κατάσταση 3 και κάτω. Η διαφορά καταχωρημένες-υποβληθείσες είναι οι λεγόμενες επιλαχούσες (όπως ονομάσθηκαν στον Α΄κύκλο του ΕΚΟ ΙΙ) και για τις οποίες ελπίζουμε να αυξήσουν τις πιστώσεις για να γίνουν και αυτές "υποβληθείσες".

Edited by nick_61
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ!με την κούραση των τελευταίων ημερών εχω μπλοκάρει εντελώς..

γνωρίζετε επισης τι ειδους έλεγχοι διενεργουνται ώστε να μεταβεί η αίτηση απο κατάσταση 05. Επιλέξιμη Αίτηση προς Υπαγωγή στε κατάσταση 06. Αίτηση σε υπαγωγή ; σε ποιες περιπτώσεις μπορεί μια επιλέξιμη αίτηση να απορριφθεί δηλαδή;

Link to comment
Share on other sites

48 λεπτά πριν, lenia_s said:

ευχαριστώ!με την κούραση των τελευταίων ημερών εχω μπλοκάρει εντελώς..

γνωρίζετε επισης τι ειδους έλεγχοι διενεργουνται ώστε να μεταβεί η αίτηση απο κατάσταση 05. Επιλέξιμη Αίτηση προς Υπαγωγή στε κατάσταση 06. Αίτηση σε υπαγωγή ; σε ποιες περιπτώσεις μπορεί μια επιλέξιμη αίτηση να απορριφθεί δηλαδή;

Δεν νομίζω ότι διενεργούνται έλεγχοι ενδιάμεσα από 05 σε 06. 

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, nick_61 said:

Δεν νομίζω ότι διενεργούνται έλεγχοι ενδιάμεσα από 05 σε 06. 

οποτε καθε αιτηση που ειναι επιλεξιμη προς υπαγωγη ειναι σιγουρο οτι θα ενταχθει; Ρωτάω περισσότερο ώστε να ξέρω κ εγώ τι να λέω στους πελάτες μου, κατά πόσο είναι σίγουρη η ένταξη τους σε αυτή τη φάση.

η αποφαση υπαγωγής στο προηγουμενο ΕΚΟ ειχε βγει μετα απο κάποιους μήνες κ το μήνυμα ήταν αυτό:

"Σας ενημερώνουμε ότι κατόπιν αυτοματοποιημένων ηλεκτρονικών ελέγχων και μετά τη διαδικασία κατάταξης των υποψηφίων βάσει της χρονικής
σειράς υποβολής αιτήσεων και την έγκριση της Επενδυτικής Επιτροπής, η αίτησή σας εντάχθηκε στο Πρόγραμμα «Εξοικονόμηση κατ' Οίκον ΙΙ» (ΦΕΚ
756 / 02-03-2018 όπως ισχύει), σύμφωνα με τους όρους και τις προϋποθέσεις της υπ. αριθ. 06 Απόφασης Υπαγωγής, με τα παρακάτω συνοπτικά
στοιχεία...."

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, μια ερωτηση για τον α κύκλο: Γινεται να κανει κατάθεση ο ωφελούμενος στο λογαριασμό του μελετητή και να γινει η εκταμίευση των 248 ευρω στον λογαριασμό του ωφελούμενου στο τελος; (Οπως τα πιστοποιητικά)

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, tRikala21 said:

Καλημερα, μια ερωτηση για τον α κύκλο: Γινεται να κανει κατάθεση ο ωφελούμενος στο λογαριασμό του μελετητή και να γινει η εκταμίευση των 248 ευρω στον λογαριασμό του ωφελούμενου στο τελος; (Οπως τα πιστοποιητικά)

Καλημέρα! Όχι! Ο μελετητής εκδίδει επί πιστώσει και τα χρήματα μπαίνουν απευθείας στο λογαριασμό του όταν και αν κλείσει επιτυχώς το Πρόγραμμα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.