Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

και του χρόνου να μαστε καλα 😀. Πάντως την επόμενη φορά, άν όντως ξαναγίνει, καλό είναι να ανοίξει με τη περιφέρεια Ιονίων νήσων. Και πέρυσι ήταν ανοιχτό πάνω απο βδομάδα.

Edited by Louk
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το σύστημα δεν δουλεύει έτσι. Βασικά λάθη που πρέπει να διορθωθούν άμεσα:

1) Αιτήσεις όποτε θέλουμε με διορία και μετά υπολογισμός μορίων όπως γίνεται σε όλα τα ΕΣΠΑ ! 

2) Προυπολογισμός όχι ότι θέλουμε αλλά ότι θα κάνουμε. Απόκλιση +/- 10% από τον τελικό πραγματοποιηθέν και όχι 5000 προυπολογισμό μόνο για A/C η κάθε αίτηση!!! Ίσως μάλιστα θα πρέπει να αφαιρεθούν τα A/C εντελώς από το πρόγραμμα.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης δε ξέρω άλλο έσπα που τον έλεγχο των δικαιολογητικών τον κάνουνε στο τέλος και αφού έχουν ολοκληρωθεί οι εργασίες

Link to comment
Share on other sites

Το γεγονός ότι είναι ανοικτή η Περιφέρεια Ιονίων σημαίνει ότι δεν είχε γίνει σωστή κατανομή των κονδυλίων, αναλογικά με τις υπόλοιπες περιφέρειες. -

2 λεπτά πριν, nik said:

Τελικά το σύστημα δεν δουλεύει έτσι. Βασικά λάθη που πρέπει να διορθωθούν άμεσα:

1) Αιτήσεις όποτε θέλουμε με διορία και μετά υπολογισμός μορίων όπως γίνεται σε όλα τα ΕΣΠΑ ! 

2) Προυπολογισμός όχι ότι θέλουμε αλλά ότι θα κάνουμε. Απόκλιση +/- 10% από τον τελικό πραγματοποιηθέν και όχι 5000 προυπολογισμό μόνο για A/C η κάθε αίτηση!!! Ίσως μάλιστα θα πρέπει να αφαιρεθούν τα A/C εντελώς από το πρόγραμμα.

ΘΑ διαφωνήσω και στα δύο που αναφέρετε: 

- Το σύστημα όπως είναι, αν δουλεύει σφαίρα, όπως έγινε εκτός Ηπείρου στις υπόλοιπες περιφέρειες, είναι αδιάβλητο και διαφανές. Οσο ηλίθια και αν είναι η λογική, first in first served είναι αδιάβλητη - για τον υπολογισμό μορίων μεσω ΕΣΠΑ, έχω τις επιφυλάξεις μου.

- Επίσης, διαφωνώ: Εχοντας υλοποιήσει αρκετά και στον πρώτο κύκλο και στο πρώτο μέρος του β' κύκλου είναι πολύ σύνηθες να διαφοροποιηθεί ο προϋπολογισμός κατά την εφαρμογή διάφορων παρεμβάσεων. 

Πιθανότατα να άξιζε να παραμένει ανοικτό και να καταχωρείται σε μια βάση, όπου ανάλογα με τα κονδύλια, να παίρνουν νέες αιτήσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θεωρείς λογικά να βάζω εγώ 3-4 A/C να δεσμεύω κοντά 4000 ανά αίτηση και μετά να μην τα πάρω ? Καταλαβαίνεις για πόσα χαμένα ποσά μιλάμε ? 

Δεν μιλάω για υποκειμενικά μόρια που έχουν λαμογιές. Απλά κριτήρια, εισόδημα κτλ που τα βρίσκουν από ΑΔΑΕ. 

Τώρα τι πάει να πει πάει σφαίρα το σύστημα αφού ο προυπ εξανλτείται αμέσως τι να το κάνω ??

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, soundholics said:

Το γεγονός ότι είναι ανοικτή η Περιφέρεια Ιονίων σημαίνει ότι δεν είχε γίνει σωστή κατανομή των κονδυλίων, αναλογικά με τις υπόλοιπες περιφέρειες. -

ΘΑ διαφωνήσω και στα δύο που αναφέρετε: 

- Το σύστημα όπως είναι, αν δουλεύει σφαίρα, όπως έγινε εκτός Ηπείρου στις υπόλοιπες περιφέρειες, είναι αδιάβλητο και διαφανές. Οσο ηλίθια και αν είναι η λογική, first in first served είναι αδιάβλητη - για τον υπολογισμό μορίων μεσω ΕΣΠΑ, έχω τις επιφυλάξεις μου.

- Επίσης, διαφωνώ: Εχοντας υλοποιήσει αρκετά και στον πρώτο κύκλο και στο πρώτο μέρος του β' κύκλου είναι πολύ σύνηθες να διαφοροποιηθεί ο προϋπολογισμός κατά την εφαρμογή διάφορων παρεμβάσεων. 

Πιθανότατα να άξιζε να παραμένει ανοικτό και να καταχωρείται σε μια βάση, όπου ανάλογα με τα κονδύλια, να παίρνουν νέες αιτήσεις.

Μπορείς να μου δώσεις ένα παράδειγμα συστήματος που θα ήταν διαβλητό πρακτικά; Θα μπορούσες δηλαδή να παρέμβεις στην επιτροπή που τα εγκρίνει και να περάσεις το δικό σου; Και πόσοι θα ήταν αυτοί με τέτοιο δόντι;

Ένα σύστημα fifo είναι καλό και αδιάβλητο, τα υπόλοιπα είναι λάθος. Η διαβλητότητα είναι το τελευταίο που μας απασχολεί αν ξέρεις ότι κάποια στιγμή θα εγκριθείς. Το σύστημα μπορεί να κρατήσει το fifo χαρακτήρα αλλά θα μπορούσε να μην κλείνει ποτέ και απλά να συμπληρώνει χρήματα όποτε υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, nik said:

Δηλαδή θεωρείς λογικά να βάζω εγώ 3-4 A/C να δεσμεύω κοντά 4000 ανά αίτηση και μετά να μην τα πάρω ? Καταλαβαίνεις για πόσα χαμένα ποσά μιλάμε ? 

Δεν μιλάω για υποκειμενικά μόρια που έχουν λαμογιές. Απλά κριτήρια, εισόδημα κτλ που τα βρίσκουν από ΑΔΑΕ. 

Τώρα τι πάει να πει πάει σφαίρα το σύστημα αφού ο προυπ εξανλτείται αμέσως τι να το κάνω ??

γνωρίζετε φαντάζομαι πως υπάρχει ανώτατο όριο στα ac;!

Link to comment
Share on other sites

Αν έχετε εμπειρία από ΕΣΠΑ, θα ξέρετε ότι υπάρχουν θέματα που είναι υποκειμενικά (π.χ. τεχνική αιτιολόγηση) περα από τα αντικειμενικά κριτήρια μοριοδότησης. Αν έχ3ετε δε και εμπειρία από LEader θα το ξέρετε ακόμη καλύτερα. Ομοίως για τους ελέγχους που γίνονται σε ενδιάμεσες επαληθεύσεις. 

Οσον αφορά το να είναι συνέχεια ανοικτό, αυτό ακριβώς σημείωσα πιο πάνω. 

Τα ποσά που χάνονται επαναπροωθούνται σε νέες αιτήσεις υπαγωγής, για παράδειγμα πριν λίγες μέρες βγήκε απόφαση νέων εντάξεων για το πρώτο μέρος του β κύκλου. 
Ανοησία ήταν που στον προηγ. κύκλο δέσμευαν ποσό ανάλογο με τα τ.μ. και όχι με τις ζητούμενες παρεμβάσεις, και νομίζω τώρα διορθώθηκε. 

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, bleo8onhs said:

γνωρίζετε φαντάζομαι πως υπάρχει ανώτατο όριο στα ac;!

1 18000 και δυο 9000 ειναι 3700!!! 

Ρε παιδιά δεν λέω να υπαρχει τεχνικη μοριοδοτηση! Μόνο με εισοδηματικά να είναι. Απλά να υπάρχει περιθώριο να κάνεις αίτηση με ηρεμια οχι αυτο το χαλι όποιος πατησει πιο γρηογρα το κλικ....! 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.