Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Εξοικονομώ Α κύκλος.

Για να γίνει εκταμίευση τι ζητάνε από τα παρακάτω?

α) Περαίωση του 4495

β) Οριστική υπαγωγή με πληρωμή του 30%

γ) Υπαγωγή με πληρωμή του 30%

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

9 ώρες πριν, ZesteR said:

Εξοικονομώ Α κύκλος.

Για να γίνει εκταμίευση τι ζητάνε από τα παρακάτω?

α) Περαίωση του 4495

β) Οριστική υπαγωγή με πληρωμή του 30%

γ) Υπαγωγή με πληρωμή του 30%

Βλ. Οδηγίες για την πληρότητα των Αιτήσεων που υποβάλλονται προς Τελική Εκταμίευση σελ. 4:

"Βεβαίωση περαίωσης της διαδικασίας υπαγωγής της δηλούμενης κατασκευής ή χρήσης σε νόμο τακτοποίησης αυθαίρετων κατασκευών (όπου απαιτείται)"

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, MAR_PAX said:

Καλησπέρα, 

Είμαι σε διαδικασία δανειοδότησης για ένα πελάτη μου ο οποίος επειδή δεν ήξερε τι παρεμβάσεις θα κάνει για το πρόγραμμα του έβαλα και κάποιες επιπλέον έτσι ώστε να έχω την άνεση του μεγαλύτερου προϋπολογισμού και ας μη χρησιμοποιήσει όλα χρήματα τελικά...Ακόμη και σήμερα δε ξέρει τι θα κάνει . 

Απο οτι εχω καταλάβει απο το forum δε μας πειράζει να ζητήσουμε μεγαλύτερο δάνειο, γιατί στο τέλος αναπροσαρμόζονται τα ποσά  και όλα γίνονται σύμφωνα με τον προυπολογισμό όπως έχει διαμορφωθεί σύμφωνα με τις τελικές παρεμβάσεις . Εγω τώρα θα αιτηθώ ενα μεγαλύτερο δάνειο, το οποίο πιθανό είναι να μην ανταποκρίνεται στις τελικες παρεμβάσεις και έτσι όλα θα πάνε αναλογικά προς τα πανω , δηλαδή η δόση του δανείου θα διαμορφωθεί αναλόγως και θα είναι μεγαλύτερη  και οι προκαταβολές επίσης προς τους προμηθευτές θα  είναι μεγαλύτερες (και καλύτερα πιστεύω γιατί όλοι θα είναι ευχαριστημένοι ;-) )

Τι γνώμη έχετε ? Είναι σωστό το παραπάνω σαν σκεπτικό ?

Πρέπει όταν έρθει η ώρα των προκαταβολών να προσέξω κάτι ? πχ να μην ξεπερνάει κάποιο ποσοστό της παρέμβασης που εκτελεί ο κάθε προμηθευτής? 

 

 

 

 

 

Παιδιά κάποιος που να έχει γνώμη για αυτό ? 

Καλημέρα σε όλους ! 

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να προσέξεις το συνολικό ποσό των προκαταβολών που θα πάρουν όλοι οι προμηθευτές να μην ξεπερνάει το ποσό του δανείου που θα προκύψει από τα τελικά τιμολόγια.

Επίσης η προκαταβολή του κάθε προμηθευτή να είναι μικρότερη από το ποσό του τιμολογίου του.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τη συμπλήρωση του πίνακα του παραρτήματος 6 . αν όλα τα στοιχεία έχουν κοπεί στον ίδιο ιδιοκτήτη με ίδιο αφμ και ίδιο διαμέρισμα. μπορεί να πάρει κανεί εξαγωγή σε excel από παραστατικά-λοιπά έξοδα καταχωρηση δαπανών και να βάλει αυτά τα στοιχεία αναγραφόμενα πριν από τον πίνακα. πχ όλα τα παραστατικά με συνολικό κόστο παρεμβάσεων κοπήκαν στον ιδιοκτήτη τάδε με αφμ τάδε στο διαμέρισμα τάδε της οδου ταδε μετά να μπει  ο πινακας image.png.7caa7d67d0eda1d056c0e3a83032b38c.png

από αυτόν image.png.1361d8981a8b6fbc5b8e28c7d88ee5a1.png

ή θα ακυρωθεί από το ετεαν .Γιατί το 1ο μου παίρνει 5 λεπτά το δεύτερο 50

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα να κάνω μία ερώτηση για τον Β Κύκλο που δε θυμάμαι από πέρσι;

Με τους εγγυητές τι γίνεται; Αν δε βάλουμε και η τράπεζα ζητήσει, τον προσθέτουμε μετά; Είναι καλό να βάλουμε σε όλους; 

Και επίσης αν περάσω κάποιον εγγυητή, δεν μπορώ μετά να κάνω διαγραφή του; Δεν μου δίνει κάποια τέτοια δυνατότητα στο πεδίο των εγγυητών...

Edited by Fade2Black
Link to comment
Share on other sites

σχετικα ,με τους εγγυητές να ρωτήσω και εγώ κάτι γιατι δε θυμαμαι από τον Α κύκλο:όταν είσαι σε σύνδεση ως εγγυητής και σου ζητάει τα διάφορα (και πάρα πολλά) στοιχεία ενεχόμενου εννοεί του ωφελούμενου-δανειολήπτη?

Link to comment
Share on other sites

28 λεπτά πριν, spapako said:

όχι, του εγγυητή καταχωρείς εκεί

εισαι σιγουρος? γιατι τωρα μπηκα και ειδα κατι παλια ολοκληρωμενα και ειχα βαλει του δανειοληπτη τα στοιχεια ως ενεχομενος.

Link to comment
Share on other sites

ρωτάει τι συμπληρώνεις όταν συνδέεσαι ως εγγυητής.

Εσύ βλέπεις στοιχεία ενεχομένου όταν συνδέεσαι είτε ως ωφελούμενος είτε ως σύμβουλος.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.