Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

5 ώρες πριν, spapako said:

όχι, του εγγυητή καταχωρείς εκεί

Δε νομιζω.

Εγώ δεν είχα κλικάρει "εγγυητή". Αρα πως άνοιξε τα πεδία "ενεχόμενου" που λες οτι πρέπει να μπεί εγγυητής;

Και δε νομίζω η τράπεζα απευθείας να ζητάει εγγυητή...

Υ.Γ. έχω συνδεθεί ώς ωφελούμενος, γιατι τρέχω την αίτηση δικου μου ανθρώπου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν έγινα κατανοητός.

Όταν είσαι στο σύστημα ως ωφελούμενος, προφανώς στοιχεία ενεχομένου είναι τα στοιχεία του ωφελούμενου.

Όταν μπαίνεις ως εγγυητής, πέρα από τα στοιχεία του ωφελούμενου ως ενεχομένου που έχει καταχωρήσει ο ωφελούμενος, σου ζητάει στοιχεία του εγγυητή ως ενεχομένου

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, spapako said:

Δεν έγινα κατανοητός.

Όταν είσαι στο σύστημα ως ωφελούμενος, προφανώς στοιχεία ενεχομένου είναι τα στοιχεία του ωφελούμενου.

Όταν μπαίνεις ως εγγυητής, πέρα από τα στοιχεία του ωφελούμενου ως ενεχομένου που έχει καταχωρήσει ο ωφελούμενος, σου ζητάει στοιχεία του εγγυητή ως ενεχομένου

συγνώμη, αν μπερδεύτηκα εγω τότε!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, συνάδελφοι.

Έγινε αίτηση για ένα ακίνητο, στο οποίο ο ιδιοκτήτης (και ωφελούμενος) έχει κάνει δωρεάν παραχώρηση σε τρίτο πρόσωπο. Ο ιδιοκτήτης προφανώς μένει σε άλλο ακίνητο.

Στα στοιχεία του ενεχόμενου, έχει ένα πεδίο που λέει "ΚΑΤΟΙΚΙΑ" και πρέπει να επιλέξουμε μεταξύ των "ιδιοκατοίκιση", "ενοίκιο", "γονείς" και "φιλοξενούμενος". 

(Η απάντηση στην ερώτηση που θα κάνω ίσως είναι προφανής, αλλά θα ήθελα τη βοήθειά σας. :) )

Το προαναφερθέν πεδίο, αφορά το ακίνητο στο οποίο κατοικεί ο ιδιοκτήτης, ή το ακίνητο για το οποίο έγινε η αίτηση?

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

ειμαι ακριβώς στο ίδιο σημείο και μου δημιουργήθηκε η ίδια απορία ...

Επειδή επανω γραφει "στοιχεία ενεχόμενου"  πιστεύω οτι είναι η κατοικία στην οποία ζει ο ωφελούμενος δηλ η διεθυνση της κύριας κατοικίας του (η οποια μπορεί να είναι διαφορετική απο τη διευθυνση του ακινήτου που επιδοτείται )

Στο επόμενο πεδίο : "Στοιχεία Ακινητου Σκοπού" εκεί θα δηλωθεί το διαμέρισμα που επιδοτείται : 

α) Ειδος κατοικίας : Διαμέρισμα 

β) Το ακίνητο είναι μισθωμένο :  ΟΧΙ (εαν είναι δωρεαν παραχώρηση) 

Edited by MAR_PAX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, spapako said:

Δεν έγινα κατανοητός.

Όταν είσαι στο σύστημα ως ωφελούμενος, προφανώς στοιχεία ενεχομένου είναι τα στοιχεία του ωφελούμενου.

Όταν μπαίνεις ως εγγυητής, πέρα από τα στοιχεία του ωφελούμενου ως ενεχομένου που έχει καταχωρήσει ο ωφελούμενος, σου ζητάει στοιχεία του εγγυητή ως ενεχομένου

Απολύτως σωστός. Εξάλλου (δεν το είχα ψάξει) το δειχνει ξεκάθαρα στην πλατφόρμα στα τεχνικά εγχειρίδια. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ,

Μία ερώτηση, για μια αίτηση στο β κύκλο κάναμε αίτηση για δάνειο.Το αίτημα απορρίφθηκε διότι είχε θέμα με τον εγγυητή.

Μπορούμε να κάνουμε αίτηση ξανά για δάνειο στην ίδια τράπεζα με άλλον εγγυητή η πρέπει σε άλλη τράπεζα να απευθυνθούμε;; 

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, m.g said:

Καλησπέρα ,

Μία ερώτηση, για μια αίτηση στο β κύκλο κάναμε αίτηση για δάνειο.Το αίτημα απορρίφθηκε διότι είχε θέμα με τον εγγυητή.

Μπορούμε να κάνουμε αίτηση ξανά για δάνειο στην ίδια τράπεζα με άλλον εγγυητή η πρέπει σε άλλη τράπεζα να απευθυνθούμε;; 

 

Μπορείς να επιλέξεις την ίδια ή άλλη τράπεζα για να υποβάλεις νέα αίτηση δανείου, δες εδώ:

Εγχειρίδιο Εισαγωγής Στοιχείων στο Πληροφοριακό Σύστημα  του προγράμματος Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ, για τη διαδικασία Δανειοδότησης (σελ. 12)

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, N_N said:

 

Μπορείς να επιλέξεις την ίδια ή άλλη τράπεζα για να υποβάλεις νέα αίτηση δανείου, δες εδώ:

Εγχειρίδιο Εισαγωγής Στοιχείων στο Πληροφοριακό Σύστημα  του προγράμματος Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ, για τη διαδικασία Δανειοδότησης (σελ. 12)

Ναι  το εντόπισα μετά την ανάρτηση μου εδώ.

Ευχαριστώ πολύ

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα, 

Παρακαλώ κάποιες ερωτήσεις για το πρόγραμμα Εξοικονομώ κατ'οίκον 2 - β' κύκλος, μιας και άνοιξα το τεχνικό γραφείο μόλις 2 μήνες τώρα και ακόμη ενημερώνομαι. Γνωρίζετε εάν εξαντλήθηκαν τα κεφάλαια που αναφέρονται στην ιστοσελίδα του ΥΠΕΝ https://exoikonomisi-b.ypen.gr/prothesmies για την περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας ; εάν ναι πως μπορώ να το μάθω; υπάρχει κάποιος ιστότοπος για την ενημέρωση μας ή απλά βλέπουμε εάν εγκρίθηκε η αίτηση μας στην https://exoikonomisi-b.ypen.gr/epiloges-syndeses ; Εάν εξαντλήθηκαν οι πόροι γνωρίζετε εάν ισχύει τα όσα είπε ο υπουργός στις ειδήσεις για νέο κύκλο προγράμματος Εξοικονομώ ΙΙ - γ' κύκλος;  Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Με εκτίμηση

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.