Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα στην ομάδα.

Μπήκα στο πρόγραμμα για πρώτη φορά τον Σεπτέμβριο και θα ήθελα κάποιες διευκρινίσεις.
Πόσο κάνει να βγεί η απόφαση υπαγωγής περίπου;
Βρίσκομαι στο στάδιο 5 " Επιλέξιμη αίτηση προς υπαγωγή" από τις 29/10.

Θα αργήσουν πολύ να πραγματοποιηθούν οι υλοποιήσεις;
Το σπίτι είναι πραγματικά ασύμφορο (421 kw/m2)  και θα ήθελα να ξέρω "πάνω - κάτω"

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Edited by Hlias BlackKnee
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σας,

αίτηση σε 

"Τρέχουσα Κατάσταση : 07.γ Αίτηση σε υπαγωγή - καταχωρημένες προκαταβολές

Η αίτησή σας βρίσκεται σε αναμονή εκταμίευσης των προκαταβολών που έχετε δηλώσει.

Στην τρέχουσα κατάσταση της αίτησης δεν προβλέπονται ενέργειες"

μετα απο πόσο καιρό θα κατατεθούν οι προκαταβολές?

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, adreas195 said:

καλημέρα σας,

αίτηση σε 

"Τρέχουσα Κατάσταση : 07.γ Αίτηση σε υπαγωγή - καταχωρημένες προκαταβολές

Η αίτησή σας βρίσκεται σε αναμονή εκταμίευσης των προκαταβολών που έχετε δηλώσει.

Στην τρέχουσα κατάσταση της αίτησης δεν προβλέπονται ενέργειες"

μετα απο πόσο καιρό θα κατατεθούν οι προκαταβολές?

Δεν ξέρω αν έχει να κάνει με το ποια τράπεζα είναι, ή με τον αν είναι στην Αθήνα ή περιφερειακά, εδώ Ηράκλειο Κρήτης πάντως ένας μέσος όρος 2-3 εβδομάδων είναι στάνταρ χρόνος αναμονής.

Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, N_N said:

Δεν ξέρω αν έχει να κάνει με το ποια τράπεζα είναι, ή με τον αν είναι στην Αθήνα ή περιφερειακά, εδώ Ηράκλειο Κρήτης πάντως ένας μέσος όρος 2-3 εβδομάδων είναι στάνταρ χρόνος αναμονής.

Αφορά το προηγούμενο εξοικονομώ, με αίτηση από 4/2018.

Είμαι Αθήνα, και η τράπεζα είναι AlphaBank. Αλλά σίγουρα δεν είναι θέμα τράπεζας καθώς ακόμα δεν έχουν περάσει τα χρήματα από το εξοικονόμω στην τράπεζα, μετά η τράπεζα έχει περιθώριο 7 μέρες για να τα περάσει στους προμηθευτές. 

Ήθελα απλά να ξέρω ποιος είναι ο μέσος όρος αναμονής μέχρι να πάρουν την προκαταβολή οι προμηθευτές , για να μην αλλάξω κουφώματα τον Δεκέμβριο που θα έχει (θεωρητικά) κρύο.😀

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

Μπορεί καποιος να με βοηθήσει στα παρακάτω ερωτήματα σχετικά με μια αντλία θερμότητας γιατί έχω λίγο μπερδευτεί μιλώντας με προμηθευτές  εγκαταστάτες και διαβάζοντας τον ΚΕΝΑΚ .. : 

α) Η αντλία πρέπει να έχει SCOP > 3.20 για να είναι επιλέξιμη για το πρόγραμμα ?  

(δηλαδή βαθμό απόδοσης ns στους 55 βαθμους και στο θερμό κλίμα  >  114% , εαν υποθέσουμε οτι η σύνδεση γίνεται με υφιστάμενα καλοριφέρ? ) 

b) Οι αντλίες μεσαίων θερμοκρασιών (που αντιλαμβάνομαι οτι είναι πιο οικονομικές) θα μπορέσουν να  λειτουργήσουν σωστά με τα θερμαντικά σώματα που είναι υψηλών θερμοκρασιών ? 

Παρακαλώ τη βοήθεια σας γιατί έχω ακούσει πολλές γνώμες και έχω μπερδευτεί ..

Ευχαριστώ πολύ 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

α) Το μόνο που απαιτείται είναι η Α/Θ να έχει ενεργειακή επισήμανση σύμφωνα με κανονισμό 811/2011 της ΕΕ

β) Δεν υπάρχουν σώματα υψηλών θερμοκρασιών (απλά τα σώματα διαστασιολογούνται ανάλογα με θερμοκρασία προσαγωγής).

Ναι είναι η απάντηση

Link to comment
Share on other sites

On 6/11/2019 at 8:21 ΜΜ, adreas195 said:

Αφορά το προηγούμενο εξοικονομώ, με αίτηση από 4/2018.

Είμαι Αθήνα, και η τράπεζα είναι AlphaBank. Αλλά σίγουρα δεν είναι θέμα τράπεζας καθώς ακόμα δεν έχουν περάσει τα χρήματα από το εξοικονόμω στην τράπεζα, μετά η τράπεζα έχει περιθώριο 7 μέρες για να τα περάσει στους προμηθευτές. 

Ήθελα απλά να ξέρω ποιος είναι ο μέσος όρος αναμονής μέχρι να πάρουν την προκαταβολή οι προμηθευτές , για να μην αλλάξω κουφώματα τον Δεκέμβριο που θα έχει (θεωρητικά) κρύο.😀

γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τις προκαταβολές απο ΕΤΕΑΝ αυτό τον καιρό?
εχει πάρει κανείς προκαταβολή το το τελευταίο διάστημα?
 

Link to comment
Share on other sites

Στα Δικαιολογητικά για δάνειο είτε του ενεχόμενου είτε του εγγυητή αν πρόκειται για συνταξιούχο ζητάει

Για συνταξιούχους: τριμηνιαία εκκαθάριση σύνταξης ή το τελευταίο απόκομμα πληρωμής σύνταξης

Αυτά τα ζητάει η Πειραιώς για τους συνταξιούχους.

Φαντάζομαι "το τελευταίο απόκομμα πληρωμής σύνταξης" είναι το ενημερωτικό σημείωμα που κατεβάζουμε από το site του εφκα. Το οποίο έχει στοιχεία μέχρι τον 4-2019.

Αντιθέτως το ΕΤΕΑΕΠ βγάζει και το 11.2019

Η "τριμηνιαία εκκαθάριση σύνταξης" δεν ξέρω τι είναι και από που την παίρνουμε.

Edited by steve100
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.