Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Παράθεση

 

@TBD έλεγξε την δανειακή σύμβαση... είναι πλήρης? έχει υπογραφές? έχει τα σωστά στοιχεία? μήπως δεν είναι η δανειακή σύμβαση που υπέγραψε ο ωφελούμενος με την τράπεζα και είναι ένα απλό έγγραφο της τράπεζας?

Κατά τα λοιπά μου έτυχε κι εμένα να μου ζητάνε έγγραφο που είχα ήδη αναρτήσει και ήταν σε pdf μαζί με άλλα σχετικά, οπότε τους διέφυγε ...

 

Η δανειακή σύμβαση είναι σωστή.

Την ξαναέστειλα και αναμένω.

Edited by TBD
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και στις δυο άλλες περιπτώσεις που έχω με δάνειο ανήρτησα τη δανειακή σύμβαση στα δικαιολογητικά και εκταμιεύτηκαν αμφότερες επιτυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά στον gio απευθυνόμουν που τα έχει ανεβάσει δύο φορές.

Για την δική σου περίπτωση TBD το πιο πιθανό είναι να μην πρόσεξαν πως την είχες ανεβάσει την πρώτη φορά. Μου έχει συμβεί 2-3 φορές. Την επόμενη το περνάνε σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, έχει κάποιος άποψη από την εμπειρία του έως τώρα για να με συμβουλεύσει πως να κινηθώ με την Εθνική;

Έκανα την αίτηση για τη μητερα μου, με εισόδημα περί τις 10-11Κ. Συνταξιούχος 59 ετών.

Σήμερα ήρθε η απάντηση από την ΕΤΕ, πως χρειάζεται εγγυητής (τέκνο).

Εγώ όμως πέρυσι είχα οριακά ζημίες!

Άρα δε θεωρούμαι απτή τράπεζα "σοβαρός" εγγυητής. (Λέω εγώ).

ΕΑΝ μας ξαναριξει άκυρο η ΕΤΕ, μπορούμε να δοκιμάσουμε σε άλλη τράπεζα; Η να αλλάξουμε τη χρηματοδότηση σε "ιδία κεφάλαια"?

Υ.Γ. μα πόσο ζώα εκεί στην ΕΤΕ. Δηλ για 7500 δάνειο μιλάμε, όχι για 100.000! 

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση απόρριψης της οικονομικής προέγκρισης θα σου δοθούν οι εξής επιλογές (screenshot από Εγχειρίδιο Εισαγωγής Στοιχείων στο Πληροφοριακό Σύστημα)

image.png.7428362600c20ed2b47df3d7d7b59bf6.png

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Kane said:

Συνάδελφοι, έχει κάποιος άποψη από την εμπειρία του έως τώρα για να με συμβουλεύσει πως να κινηθώ με την Εθνική;

Έκανα την αίτηση για τη μητερα μου, με εισόδημα περί τις 10-11Κ. Συνταξιούχος 59 ετών.

Σήμερα ήρθε η απάντηση από την ΕΤΕ, πως χρειάζεται εγγυητής (τέκνο).

Εγώ όμως πέρυσι είχα οριακά ζημίες!

Άρα δε θεωρούμαι απτή τράπεζα "σοβαρός" εγγυητής. (Λέω εγώ).

ΕΑΝ μας ξαναριξει άκυρο η ΕΤΕ, μπορούμε να δοκιμάσουμε σε άλλη τράπεζα; Η να αλλάξουμε τη χρηματοδότηση σε "ιδία κεφάλαια"?

Υ.Γ. μα πόσο ζώα εκεί στην ΕΤΕ. Δηλ για 7500 δάνειο μιλάμε, όχι για 100.000! 

Η Εθνική είναι η μόνη τράπεζα που ζητάει ο εγγυητής να είναι α βαθμού συγγένειας. Εάν υπάρχει άλλος εγγυητής μπορείς να δοκιμάσεις σε άλλη τράπεζα που δεν απαιτούν εγγυητή α βαθμού. 10.000€ είναι συνήθως το όριο για να σου εγκρίνουν το δάνειο για τα ποσά του ΕΚΟ με την προϋπόθεση να μην  υπάρχουν άλλες υποχρεώσεις (ενοίκια, δάνεια κτλ). Εάν υπάρχει για παράδειγμα ενοίκιο 300€ τότε θα πρέπει να δουν εισόδημα μεγαλύτερο από 13.600€. Αυτά είναι ο μπακαλίστικος τρόπος για να δεις εάν έχεις τις προϋποθέσεις. Εφόσον έχει εισόδημα μεγαλύτερο από 10.000 εγώ θα έλεγα να δοκιμάσεις την τύχη σου κ σε άλλη τράπεζα.

 

*Εσένα εγγυητή με ζημιές μην σε δοκιμάσεις καν, άδικος κόπος

.

Edited by *olga*
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.